Dzielnice rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Będą nowe pomosty na Łąkach Nowohuckich

Łąki Nowohuckie zyskają nowe pomosty widokowe, kładkę, ławki oraz tablice informacyjne. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na realizację tych zadań i do 3 kwietnia, można było składać oferty do przetargu na modernizację pomostu, rozbiórkę kładki oraz posadowienie elementów małej architektury przy ścieżce przyrodniczej na Łąkach Nowohuckich.

Fot. Jan Graczyński

W pierwszej kolejności zaplanowano rozbiórkę istniejących pomostów oraz kładki, które ze względu na zły stan techniczny były wyłączone z użytkowania. Nowe pomosty o konstrukcji stalowo-drewnianej zapewnią ich większą trwałość i odporność na różnorodne warunki atmosferyczne. Prace będą obejmowały również wymianę ławek, koszy na śmieci oraz montaż nowych tablic informacyjnych.

Prace prowadzone z poszanowaniem natury

Wszystkie prace prowadzone będą z uwzględnieniem przyrodniczego znaczenia tego miejsca, z wykorzystaniem stosownego sprzętu o niższym tonażu, mat ochronnych czy odpowiednim zaplanowaniu miejsc poruszania się pojazdów. Wszelkie prace impregnacyjne i zabezpieczające prowadzone będą poza obszarem Natura 2000. Ponadto główne działania będą wykonywane poza okresem lęgowym ptaków oraz motyli, czyli w okresie październik–listopad.

Łąki Nowohuckie bogate w faunę i florę

Łąki Nowohuckie objęte są ochroną również w formie użytku ekologicznego, jest to ostoja wielu chronionych gatunków roślin i zwierząt, dawne koryto rzeki Wisły o ogromnym znaczeniu przyrodniczym. Pomosty będą idealnym miejscem do obserwacji i kontemplacji przyrody, gdyż występuje tu 20 różnych zbiorowisk roślinnych, ponad 370 gatunków roślin, 70 gatunków ptaków, a także owady, płazy i gady. Wiele z nich to gatunki bardzo rzadkie i objęte ochroną. Do jednych z najcenniejszych gatunków, które są związane z występującymi tutaj łąkami świeżymi, zaliczamy motyle z rodziny modraszkowatych – modraszek telejus, modraszek nausitous, czerwończyk fioletek czy czerwończyk nieparek.

Podczas spaceru w tym miejscu, pamiętajmy o odpowiedzialnym zachowaniu – nie pozostawiajmy śmieci, nie płoszmy zwierząt, nie pozwalajmy również naszym czworonożnym pupilom na beztroskie eksplorowanie miejsc, w których gniazduje wiele ptaków zakładających gniazda na ziemi – derkacze, gąsiorki, bażanty czy bączki.

Nowa infrastruktura pozwoli na pełniejsze korzystanie z uroków tej wyjątkowej przyrodniczo przestrzeni.

Więcej informacji o przetargu.

Brak zaakceptowanej zgody na wyświetlanie informacji zewnętrznych. (YouTube)

 

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-03-21
Data aktualizacji: 2025-04-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź