Turystyka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Bazylika Mariacka)

Adres: Rynek Główny, Kraków

Plac Mariacki z makietą usytuowany jest po prawej stronie bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przez kilka stuleci znajdował się tu przykościelny cmentarz. Pod koniec XVIII w. został przeniesiony na nowo założony cmentarz Rakowicki. Na makiecie nie zmieściło się miejsce jej usytuowania względem kościoła. Informacje w brajlu znajdujemy na fryzie pod fasadą kościoła. Dzisiejszy kształt architektoniczny kościół uzyskał pod koniec XIV w. Wieże o nierównej wysokości zbudowane są na podstawie kwadratu.

Wyższa z wież ma 81 m. wysokości. Wieńczy ją gotycki hełm, ozdobiony barokową złotą koroną. Wieża zwaną Hejnalicą, przez wielki pełniła funkcję strażnicy miejskiej. Na dźwięk danego przez strażnika sygnału zamykano i otwierano bramy miejskie. Co godzinę rozbrzmiewają z niej dźwięki melodii zwanej hejnałem, granej na cztery strony świata. Po lewej stronie wieży, u jej podnóża znajdują się drzwi, przez które wchodzą trębacze. Wysokość drzwi odpowiada przeciętnej wysokości dorosłego człowieka. Niższa z wież nakryta jest późnorenesansowym hełmem, zwieńczonym ażurową latarnią. W czterech jej rogach znajdują się mniejsze kopuły.

Od frontu dolne kondygnacje wież łączy kruchta prowadząca do wnętrza bazyliki. Jej środkowe drzwi otwierają się tylko podczas ważnych uroczystości. Nad kruchtą znajduje się figura Chrystusa Zbawiciela Świata oraz wielkie okno z witrażem projektu Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Wierni, chcący pomodlić się w świątyni mogą skorzystać z bocznych prawych drzwi kruchty. Dla turystów przeznaczone są drzwi usytuowane po prawej stronie kościoła, za niższą z wież. Po lewej stronie nawy głównej, umiejscowione są trzy inne kaplice.

Ustawiona ukośnie do osi Rynku Głównego ceglana bazylika stoi na miejscu dawnej romańskiej świątyni, zniszczonej prawdopodobnie podczas najazdu Tatarów w XIII w. W dzisiejszej formie jest klasycznym przykładem architektury gotyckiej i jednym z najbardziej znanych zabytków Krakowa. Przyciąga rzesze turystów dzięki wyjątkowej architekturze i wnętrzu, które zdobi m.in. późnogotycki ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny dłuta Wita Stwosza.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót