Festiwal Kultury Żydowskiej
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to największa prezentacja współczesnej kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie. Publiczność FKŻ może osobiście doświadczyć autentycznej i różnorodnej kultury żydowskiej z Izraela i całej Diaspory.
Pierwsza edycja FKŻ w 1988 roku miała na celu przypomnieć żydowską historię naszego kraju oraz wkład Żydów w jego rozwój. To kilkudniowe wydarzenie zorganizowane przez Janusza Makucha i Krzysztofa Gierata spotkało się z entuzjastycznym wręcz przyjęciem publiczności, odbiło się szerokim echem na całym świecie i zachęciło pomysłodawców do zorganizowania kolejnych edycji.
Obecnie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych naszego miasta – zarówno wśród publiczności z Polski, jak też z zagranicy, a jego symbolem stał się koncert Szalom na Szerokiej, który The New York Times nazwał „żydowskim Woodstockiem”.
Oprócz koncertów i innych wydarzeń muzycznych (Dj party, jam sessions), kilkunastotysięczna międzynarodowa publiczność może wziąć udział w wykładach, spotkaniach autorskich, dyskusjach, warsztatach, zwiedzaniach, projektach artystycznych – większość z nich powstaje specjalnie dla FKŻ.
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odcina się od stereotypowego pojmowania kultury żydowskiej jako zgładzonej w czasie Holokaustu i pokazuje autentyczną i prawdziwą, tętniącą życiem współczesną i nowoczesną kulturę tworzoną przez Żydów w Izraelu i całej Diasporze, w tym również w Polsce.
Celem Festiwalu nie jest rozrywka, lecz edukacja oraz walka ze stereotypami, z antysemityzmem, z ksenofobią dla dobra społeczeństwa, ale też wsparcie odradzającej się polskiej społeczności żydowskiej.
Festiwal troszczy się również o żydowską tożsamość Kazimierza, który podlega coraz większej komercjalizacji: w ramach FKŻ powstały dwa murale, które przypominają odwiedzającym o historii tej dzielnicy: Judah Pila Peleda (2013) i inspirowany sztuką Maurycego Liliena mural kolektywu Broken Fingaz (2014). Dodatkowo FKŻ prowadzi również kawiarnię Cheder, w której organizuje całoroczną działalność kulturalną i edukacyjną.
W realizacji FKŻ pomaga międzynarodowa grupa około 50 wolontariuszy, działających w ramach projektu The Machers.
Organizatorem FKŻ jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Więcej informacji można znaleźć na stronie jewishfestival.pl.
Instagram: instagram.com/jewishfestival