Kultura rozwiń menu

Krakowskie Festiwale rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Festiwal Miłosza

Festiwal Miłosza to największe święto poezji w Polsce i Europie Środkowej, organizowane corocznie w Krakowie. Wydarzenie ma swoje korzenie w Krakowskich Spotkaniach Poetów Wschodu i Zachodu, organizowanych w latach 1997 i 2000 przez noblistów – Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza. Pierwsza edycja festiwalu, zatytułowana „Zniewolony umysł”, została zorganizowana przez Instytut Książki pięć lat po śmierci Czesława Miłosza.

Festiwal organizowany jest od 2014 roku. Posiada Komitet Honorowy i Radę Programową, które odpowiadają za jego kształt merytoryczny. Podczas festiwalu krakowskie sale konferencyjne, audytoria, księgarnie i kawiarnie zamieniają się w przestrzeń poetyckiego dialogu, goszcząc spotkania autorskie, wykłady, koncerty, warsztaty oraz dyskusje o istotnych kwestiach społecznych, kulturowych i politycznych.

Festiwal stawia fundamentalne pytanie o miejsce poezji we współczesnym świecie. Każda edycja gromadzi wybitnych twórców literatury światowej - wśród gości znajdowali się między innymi: Adonis, Jurij Andruchowycz, Simon Armitage, Saleh Diab, Elena Fanailova, Stefan Hertmans, Alice Oswald i Tomas Venclova. Program festiwalu obejmuje nie tylko prezentacje poezji, ale także rozmowy o doświadczeniach migracji, poszukiwaniu tożsamości i różnorodnych formach współczesnego nomadyzmu.

Istotnym elementem festiwalu jest przyznawanie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszy tom poetycki wydany w języku polskim oraz za przekład poetycki.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.miloszfestival.pl

 

Festiwal Miłosza
Festiwal Miłosza Adrian Pallasch
Festiwal Miłosza
Festiwal Miłosza materiały KBF
Festiwal Miłosza
Festiwal Miłosza
pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2018-03-19
Data aktualizacji: 2024-11-21
Powrót