Co to jest AED?
W wielu miejscach w Krakowie - na dworcach, w urzędach czy w instytucjach kultury - dostępne są automatyczne defibrylatory zewnętrzne (z ang. - Automated External Defibrillator, AED) Krakowskie Sieci AED Impuls Życia. Poznasz je po tym oznaczeniu
oraz po umieszczonym przy nich międzynarodowym symbolu AED
Jeżeli jesteś świadkiem wypadku, lub innej sytuacji, w której komuś potrzebna jest pomoc, nie bój się - reaguj. Twoja pomoc może uratować innej osobie życie. Udzielanie pomocy nie jest działaniem zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla ratowników medycznych czy lekarzy. Czekając na przyjazd karetki pogotowia, nie musisz czuć się bezradnie stojąc i obserwując pogarszający się stan poszkodowanego.
Jedną z najczęstszych przyczyn śmierci jest Nagłe Zatrzymanie Krążenia. Rocznie w całej europie dochodzi do ok. 700 000 przypadków nagłego zatrzymania krążenia, a w samym śródmieściu Krakowa do ok. 100.
Nie bój się użyć automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), gdy uznasz to za konieczne. To bardzo zaawansowane technologicznie urządzenie po przyklejeniu elektrod samo diagnozuje stan osoby poszkodowanej. Poinformuje Cię, czy jego użycie jest potrzebne, a także będzie komunikatami głosowymi prowadzić Cię przez resuscytację. Po kilkugodzinnym przeszkoleniu, postępując zgodnie z instrukcjami AED, nie można nikomu zaszkodzić, a można uratować czyjeś życie.
Użycie AED jest bardzo proste. Aby się go nauczyć, wystarczy kilka godzin szkolenia. Również Ty możesz teraz za darmo nauczyć się udzielać pierwszej pomocy i używać automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Warto! Może kiedyś Twoje umiejętności uratują komuś życie. Miasto Kraków w ramach budowy Krakowskiej Sieci AED IMPULS ŻYCIA organizuje bezpłatne szkolenia z zakresu BLS/AED.
Szczegółowe informacje:
Biuro ds. Ochrony Zdrowia
Urzędu Miasta Krakowa
tel. 012 616 94 92
Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne ratują życie!