Turystyka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rodzinny Kraków - edukacja pod gołym niebem

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

ul. Kopernika 27
Godziny zwiedzania
Ogród otwarty: poł. IV – poł. X
Wiosną i latem:
Codziennie: 9.00–19.00
Szklarnie: 10.00–18.00 (w piątki nieczynne)
Jesienią:
Codziennie: 9.00–17.00
Szklarnie: 10.00–16.00 (w piątki nieczynne)
www.ogrod.uj.edu.pl

Ogród Botaniczny UJ założony został w 1783 r. i jest obecnie najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. Mieści się w nim również Muzeum Botaniczne prezentujące kolekcje botaniczne oraz pomoce dydaktyczne do nauczania botaniki.
W ogrodzie znajdują się trzy kompleksy szklarni. Najstarszym jest „Victoria", którego nazwa pochodzi od uprawianej w basenie Wiktorii brazylijskiej. Obecnie oprócz Wiktorii mieści kolekcje roślin wodnych, epifitycznych, sukulentów, paproci i cytrusów. W 1966 r. oddano do użytku palmiarnię „Jubileuszową" wraz z zespołem szklarni tropikalnych. Oprócz kolekcji palm (ok. 50. gatunków) znajdują się w nich kolekcje roślin mięsożernych, tropikalnych roślin użytkowych oraz najstarsza w Polsce kolekcja sagowców. Z 1954 roku pochodzi szklarnia „Holenderka", w której przechowywana jest najbogatsza w polskich ogrodach kolekcja storczyków (ok. 500 gatunków i odmian).
Poza szklarniami w ogrodzie znajduje się kilka alpinariów prezentujących rośliny górskie, zwłaszcza z Alp, Karpat i Kaukazu. Na uwagę zasługują działy prezentujące rośliny użytkowe oraz rośliny biblijne. Największą część ogrodu zajmuje arboretum gromadzące drzewa i krzewy (ok. 1000 gatunków), zawierające m.in. kolekcje klonów, brzóz, dębów i róż.
Ogród jest współorganizatorem odbywającego się corocznie w czerwcu Święta Ogrodów, obejmującego koncerty plenerowe i prezentacje ciekawych zagadnień związanych z ogrodami.

 

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Park Lotników Polskich
Al. Pokoju 68, 31-580 Kraków
tel. 12 346 12 85
e-mail: biuro@ogroddoswiadczen.pl
www.ogroddoswiadczen.pl

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema otwarty w godzinach:
od kwietnia do sierpnia:
pn-pt 8.30 - 19.00, sb-nd 10.00 - 19.00 (VI,VII sb., nd. do 20.00)
wrzesień:
pn-pt 8.30 - 17.00, sb-nd 10.00 - 19.00
październik:
pn-pt 8.30 - 15.00, sb-nd 10.00 - 17.00

Ogród Doświadczeń to pierwszy w Polsce i jeden z niewielu w Europie park edukacyjny. 60 stanowisk interaktywnych, usytuowanych wśród drzew na obszarze 6 ha Parku Lotników Polskich, prezentuje zjawiska fizyczne w ciekawy i zabawny sposób.
Często my sami stajemy się obiektem eksperymentu: wirując na obrotowej platformie, huśtając się na sprzężonych huśtawkach czy też wchodząc do gigantycznego kalejdoskopu. W Ogrodzie znajdziemy również ogródek geologiczny GEO-GRÓDEK, ogródek zapachów ZAPACHOWO i zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema LEM-BIRYNT.

 

Ogród Zoologiczny W Krakowie

Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie
30-232 Kraków, ul. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14
tel. 12 425 35 51, 12 425 35 52
www.zoo-krakow.pl

Godziny zwiedzania ZOO:
Codziennie
wiosną i latem od 9.00 do 19.00 (kasa czynna do 18.00)
jesienią od 9.00 do 17.00 (kasa czynna do 16.00)
zimą od 9.00 do 15.00 (kasa czynna do 14.00)


ZOO w Krakowie, położone w centrum Lasu Wolskiego zostało udostępnione dla zwiedzających 6 lipca 1929 roku. Na obszarze 20 ha eksponuje około 1300 sztuk zwierząt, przedstawicieli ponad 260 gatunków. Liczną grupę stanowią zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem (ponad 100 gatunków). Są to między innymi: żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, panda mała, pantera śnieżna, tygrys amurski, wilk grzywiasty, antylopa addaks, szympans, lemury wari i katta, tamaryna cesarska, mandryl, słoń indyjski.
Ogród Zoologiczny w Krakowie jest ośrodkiem hodowlanym, w którym z powodzeniem rozmnaża się i odchowuje wiele gatunków zwierząt, prowadzi również działalność edukacyjną. Poprzez zajęcia dydaktyczne, audycje, wywiady, stronę internetową i tablice poglądowe propaguje ideę ochrony gatunkowej zwierząt i zapoznaje zwiedzających z mieszkańcami ogrodu.
Krakowskie ZOO jest jednym z ulubionych miejsc rekreacyjnych krakowian. Corocznie odwiedza je około 300 tysięcy zwiedzających. Ogród ma specyficzny, kameralny charakter. Starannie pielęgnowana zieleń, a także możliwość bezpośredniego kontaktu z gatunkami udomowionymi w Mini-ZOO stwarzają zwiedzającym dogodne warunki do wypoczynku.

 

Wioski Świata - Park Edukacji Globalnej

Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu
ul. Tyniecka 39, 30-323 Kraków
tel. 12 269 23 33
wioskiswiata@swm.pl
www.wioskiswiata.org

Dla osób indywidualnych park czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. od 09.00 do 16.00, a także w weekendy w godz. 13.00 do 18.00. Cały obiekt można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem (rozpoczęcie o godz. 13.00, 14.30 i 16.30). Czas trwania zwiedzania to ok. 1 godzina zegarowa.
Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej to miejsce stworzone, aby uwrażliwiać na los mieszkańców najbardziej odległych i zapomnianych zakątków świata. Na obszarze obejmującym prawie 3 ha, wokół wielkoformatowej mapy świata, można zobaczyć wioskę afrykańską, papuaski dom na palach, jurtę mongolską, igloo, indiańskie tipi oraz peruwiańską chatę, czyli miejsca, których mieszkańcy znaleźli się na marginesie życia społecznego. Interaktywne zwiedzanie oraz bogaty program warsztatów edukacyjnych pozwalają w sposób innowacyjny poznawać kulturę, codzienność oraz problemy najbardziej potrzebujących mieszkańców świata. Misją Wiosek Świata jest przekazywanie wiedzy i podnoszenie świadomości na temat różnorodności kulturowej i problemów globalnych występujących na świecie: dostępu do edukacji, ubóstwa, praw człowieka, migracji. Jest to również szansa na zapoznanie się z pracą misjonarzy i wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego MŁODZI ŚWIATU w najuboższych regionach świata. Oferta Wiosek Świata obejmuje warsztaty i zwiedzanie dla grup szkolnych oraz indywidualnych zwiedzających, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin, dla których przygotowano specjalny warsztatowy program. W ten sposób Park jako miejsce służące szerokiej grupie odbiorców, może w pełni realizować swoją misję – pozwala poznawać wielokulturowy, niezwykły świat i istniejące w nim współzależności w wielowymiarowej perspektywie – dostrzegającej drugiego człowieka i potrzebę niesienia mu pomocy na odległych krańcach świata.
Grupy zorganizowane odwiedzające Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej mają możliwość zwiedzenia całego obiektu bądź uczestniczenia w jednym z wybranych warsztatów: afrykańskim, południowoamerykańskim, indiańskim, arktycznym, mongolskim, misyjnym.
Każdy z nich dostosowany jest do wieku uczestników. Zajęcia prowadzone przez trenerów edukacji globalnej stanowią doskonałe uzupełnienie lekcji szkolnych z zakresu historii, geografii czy wiedzy o społeczeństwie. Dla grup zorganizowanych park jest czynny cały rok (w okresie zimowym warsztaty odbywają się warsztaty mongolskie, arktyczne i misyjne), od poniedziałku do piątku 9.00-16.00.
Oferta edukacyjna obejmuje:
• Zobacz, dotknij, poczuj! - zwiedzanie interaktywne (czas trwania: 1 h)
• warsztaty tematyczne letnie i zimowe (czas trwania: 1,5 h)
• warsztat połączonym zwiedzaniem (czas trwania: 2,5 h)

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JAKUB SZATYŃSKI
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-03-14
Data aktualizacji: 2015-01-09
Powrót