Wiedeń
Historia współpracy:
Współpraca między Krakowem i Wiedniem prowadzona jest w oparciu o Wspólne oświadczenie miasta Rzeczypospolitej Polskiej Krakowa i stolicy Republiki Austrii o współpracy w różnych obszarach polityki komunalnej, szczególnie w dziedzinie technologii miejskiej, z 18 października 2000 roku. Wspólne oświadczenia, będące formalną podstawą współpracy, są podpisywane przez przedstawicieli miast co cztery lata: w dniu 1 lipca 2005 roku Prezydent Miasta Krakowa oraz Burmistrz i Gubernator Kraju Związkowego Wiednia podpisali w Wiedniu Wspólne oświadczenie Stołeczno Królewskiego Miasta Krakowa i Stolicy Republiki Austrii Wiednia, kolejne Wspólne oświadczenie zostało podpisane w Krakowie przez Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego oraz Burmistrza Wiednia, Michaela Häupla w dniu 16 czerwca 2009 roku. Kolejny dokument "Umowa o współpracy między Krakowem i Wiedniem" określający zasady współpracy miast na lata 2013-2017, został podpisany przez Burmistrza Michaela Häupla oraz Prezydenta Jacka Majchrowskiego 8 lipca 2013 roku w Wiedniu. 4 kwietnia 2017 roku, podczas edycji „Dni Wiednia w Krakowie”, Burmistrz Wiednia Michael Häupl i Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski podpisali dokument "Umowa o współpracy między Krakowem i Wiedniem" określający zasady współpracy miast na lata 2017-2021. 29 czerwca 2021 roku w Stolicy Austrii Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Burmistrz Wiednia Michael Ludwig podpisali kolejną umowę o współpracy między miastami.
Wiedeń nie jest formalnie miastem partnerskim Krakowa, gdyż statut stolicy Austrii nie zezwala na zawieranie umów o partnerstwie. Mimo to kontakty Krakowa i Wiednia są intensywne, zaś współpraca miast - niezwykle owocna dla Krakowa, który chętnie czerpie z bogatego doświadczenia Wiednia, w takich dziedzinach jak: administrowanie miastem, rozwiązywanie problemów komunalnych i ekologicznych, gospodarka, kultura i inne.
Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych
- 16 marca 2007 roku – Wiceburmistrz Wiednia ds. oświaty, spraw młodzieży, informacji i sport Grete Laska przybyła do Krakowa w związku z przyznaniem nagród w konkursie „Niemiecki jako język obcy", odbywającego się w Konsulacie Generalnym Republiki Austrii pod hasłem „Wiedeń na sportowo”. W Urzędzie miasta Krakowa spotkała się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Elżbietą Lęcznarowicz.
-
W dniach 9- 13 maja 2024 roku w Krakowie przebywała grupa 45 uczniów wraz z 4 nauczycielami z Szkoły Zawodowej Handel i Turystyka z Wiednia. 10 maja 202 4 r. uczniowie na zaproszenie Miasta Krakowa zwiedzili Muzeum Inżynierii i Techniki oraz Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema.
Gospodarka
- W dniach 13‑14 marca 2014 roku wizytę roboczą w Wiedniu złożył Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa i koordynator współpracy z Wiedniem Tadeusz Trzmiel. Wizyta dotyczyła wymiany doświadczeń w zakresie zarządzania finansami oraz wieloletnich projektów inwestycyjnych, a także realizowanego w Wiedniu projektu urbanistycznego „Seestadt Aspern” oraz budowy pierwszego w Wiedniu przelotowego dworca głównego (Hauptbahnhof).
- 19 maja 2014 roku Magistrat Wiednia zorganizował warsztatay poświęcone finansom i budżetowi miasta, w których udział wzięli z ramienia Urzędu Miasta Krakowa - Dyrektor Wydziału Budżetu Małgorzata Okarmus oraz jej Zastępca Tomasz Tylek.
- W latach 2016-2019 Kraków (UMK i IPH) oraz Wiedeń (Wiedeńska Rada Edukacji i Wiedeński Uniwersytet Ekonomiczny) współpracowały w ramach projektu projektu CERIecon (CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network), którego celem było podniesienie kompetencji biznesowych i szerzenie innowacji gospodarczych i społecznych w Europie Centralnej.
- 23 i 24 listopada 2017 roku odbyły się konsultacje krakowsko-wiedeńskie na temat komunikacji miejskiej. Celem konsultacji była wymiana doświadczeń w przeprowadzaniu postępowań przetargowych dotyczących studiów wykonalności nowych linii metra w Wiedniu i przygotowywanego przetargu na opracowanie studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie. Ze strony wiedeńskiej w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele miejskiego przewoźnika Wiener Linien, wiedeńskiego holdingu Wien Holding i firmy Austria Rail Engeneering. Spotkanie zorganizowano przy współpracy z Biurem Miasta Wiednia Eurocomm-PR w Krakowie.
Gospodarka komunalna i usługi publiczne
- W dniach 27-29 czerwca 2002 roku odbyła się w Krakowie wizyta Pełnomocnika ds. Realizacji Porozumienia Magistratu Wiednia, Dyrektora Urbanistyki, Gerharda Webera wraz z delegacją. Spotkania zespołów zadaniowych miały na celu podsumowanie dotychczasowej współpracy miast w dziedzinie gospodarki komunalnej i organizacji transportu. Rozmowy dotyczyły także ograniczenia strat wody w sieci wodociągowej i badań modelowych nad wykorzystaniem membran filtracyjnych do oczyszczania odcieków z wysypiska.
- W dniach 14-17 września 2003 roku radni Miasta Krakowa (Jan Białczyk i Brygida Kuźniak) wzięli udział w międzynarodowym seminarium „Naukowe i praktyczne podstawy planowania i rozwoju ruchu w wielkich aglomeracjach", organizowanym przez Techniczny Uniwersytet Wiedeński.
- W dniach 1-3 października 2003 roku przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UMK wzięli udział w spotkaniach seminaryjnych (Krakau Workshop) dotyczących różnorodnych tematycznie systemowych rozwiązań w gospodarce i infrastrukturze komunalnej.
- W dniach 21-23 października 2003 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel uczestniczył w międzynarodowej konferencji „Czyste miasto-czysty kraj” w Wiedniu.
- 11 lutego 2004 roku została podpisana umowa między Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie a Wiener Linien na dostawę wagonów tramwajowych. Kraków zakupił od Wiednia 30 używanych wozów tramwajowych za cenę 5 tys. euro (wóz napędowy) i 2 tys. euro (przyczepa). W 2004 roku dostarczono 10 wagonów, w latach 2005 i 2006 kolejnych 20 wagonów tramwajowych.
- W dniach 2-4 czerwca 2005 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel wygłosił wykład pt. „Nowoczesna gospodarka odpadami w Krakowie na tle Polski jako nowego kraju w UE” w ramach konferencji organizowanej przez Radnych Miejskich ds. Ochrony Środowiska w Wiedniu.
- W dniach 27-29 listopada 2005 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel wziął udział w Konferencji „Czerwona Karta dla Odpadów” w Wiedniu i wygłosił wykład pt.: „Zanieczyszczenie miarą rozwoju społecznego”.
- W dniach 22-24 maja 2007 roku Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krakowa Małgorzata Mrugała oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Andrzej Natkaniec uwzięli udział w „Forum Miasta Wiednia”. W ramach forum wygłosili referat pt.: „Osiągnięcia Krakowa w skutecznym zarządzaniu gospodarką odpadami komunalnymi”.
- 17 września 2007 r. Prezydent Miasta Krakowa spotkał się z nowo mianowanym Radcą Handlowym Ambasady Austrii Ernstem Koppem. Rozmowy dotyczyły długoletniej współpracy Krakowa i Wiednia w dziedzinie gospodarki komunalnej i wymiany doświadczeń w zakresie utylizacji odpadów, rozwiązań komunikacyjnych i budowy parkingów. Austria jest zainteresowana rozwojem sektora wysokich technologii i lokowaniem firm o takim właśnie charakterze na terenie miasta.
- W dniach 13-15 listopada 2007 roku Radni Miasta Krakowa udali się do Wiednia z wizytą studyjną. Zapoznali się z problematyką termicznej utylizacji odpadów, przygotowaniem inwestycji komunalnych, budową tuneli drogowych i parkingów podziemnych oraz z systemem przeciwpowodziowym na Dunaju.
- W dniach 17-19 lutego 2008 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel złożył w Wiedniu wizytę roboczą. Odbył szereg spotkań merytorycznych z przedstawicielami Magistratu Wiednia: z Sekretarzem Generalnym Wiedeńskiego Komitetu Organizacyjnego EURO 2008 Wolfgangiem Prochaską (prezentacja stanu przygotowań Wiednia do organizacji mistrzostw EURO 2008), Radną ds. Środowiska Miasta Wiednia Ulli Simą (prezentacja krakowskich osiągnięć w zakresie ochrony środowiska i programów gospodarki wodno-ściekowej), Pełnomocnikiem Burmistrza Wiednia ds. realizacji porozumienia miast Krakowa i Wiednia Gerhardem Weberem (przedłużenie umowy oraz weryfikacja zapisów oświadczenia), z Dyrektorem Wien Museum Wolfgangiem Kosem oraz Dyrektorem Wydziału Stosunków Zagranicznych Magistratu Wiednia Oskarem Wawrą omówiono kwestie nawiązania współpracy krakowskich jednostek muzealnych z Muzeum Miasta Wiednia.
- W dniach 7-9 kwietnia 2008 roku odbyła się wizyta trzyosobowej delegacji przedstawicieli Wydziału MA 55 „Bürgerdienst" (Wydziału 55 Magistratu Wiednia) w Krakowie. Tematem spotkań była organizacja Mistrzostw EURO 2008 w Wiedniu oraz funkcjonowanie wiedeńskiego wydziału obsługi mieszkańców (obejmującego m.in.: centrum informacji miejskiej, centrum dialogu, biura mobilne i serwis dzielnicowy). Goście zwiedzili krakowskie centrum administracyjne przy Al. Powstania Warszawskiego.
- 28 maja 2008 roku kurtuazyjną wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa złożył nowo mianowany Konsul Generalny Republiki Austrii Christophe Ceska.
- W dniach 12-13 czerwca 2008 roku Prezydent Miasta Krakowa odbył w Wiedniu rozmowy na temat doświadczeń Wiednia jako organizatora mistrzostw EURO 2008 oraz obejrzał relację z meczu drużyn polskiej i austriackiej w ramach mistrzostw EURO 2008.
- W dniach 13-14 maja 2009 roku Zastępca Prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel oraz Prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego Marek Jaglarz odbyli wizytę studyjną w Wiedniu. Zapoznali się z funkcjonowaniem spalarni „Pfaffenau" – najnowocześniejszym wiedeńskim zakładem termicznego przekształcania odpadów oraz Muzeum Skautingu, działającego przy Instytucie Historii Skautingu w Wiedniu (w związku z projektem założenia w Krakowie muzeum harcerstwa). Odbyło się również spotkanie z Dyrektorem Muzeum Miasta Wiednia dr Wolfgangiem Kosem dotyczące nawiązania współpracy pomiędzy krakowskimi i wiedeńskimi muzeami.
- 8 lipca 2009 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Przestrzennego Kazimierz Bujakowski wraz z przedstawicielami Biura Planowania Przestrzennego, Wydziału Architektury i Urbanistyki wziął udział w spotkaniu seminaryjnym z ekspertami z Wiednia na temat planów zagospodarowania centrum historycznego, terenów zielonych na terenie miasta i ich ochrony przed zabudową, kryteriów dotyczących pozwolenia, lokalizacji i warunków inwestycyjnych dla wysokiej zabudowy w Wiedniu, problematyki ogrodów działkowych, uwarunkowań prawnych i problemów ruchu drogowego wchodzących w proces planowania, a w tym możliwość zabudowy powierzchni, dla których nie ustalono planów miejscowych. Odbyła się prezentacja wiedeńskiej polityki komunikacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem części śródmiejskiej oraz wymiana doświadczeń dotycząca możliwości umieszczania reklam w historycznych centrach miast.
- W dniach 20-21 sierpnia 2009 roku odbyła się wizyta Dyrektor Urbanistyki Miasta Wiednia Brigitte Jilka, Hannesa Gluttiga z Dyrekcji Urbanistyki Miasta Wiednia oraz Prezes spółki komunalnej TINA Vienna Urban Technologies & Strategies GmbH Alexandry Vogl w Krakowie. Delegacja spotkała się z Zastępcą Prezydenta Miasta Tadeuszem Trzmielem, Prezesem Krakowskiego Holdingu Komunalnego Markiem Jaglarzem oraz Dyrektorem ZIKIT Joanną Niedziałkowską. Rozmowy dotyczyły możliwości budowy kanału ulgi w oparciu o doświadczenia wiedeńskie, termomodernizacji budynków miejskich, transportu i komunikacji w planowaniu przestrzennym, wykorzystania doświadczeń Wiednia w kwestii programowania systemów transportu publicznego. Odbyła się prezentacja Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na trasie Pętla Kamienna - Rondo Mogilskie oraz terenu Zakrzówka. Spotkanie z Głównym Architektem Miasta Krakowa prof. Andrzejem Wyżykowskim oraz z Dyrektorem Biura Planowania Przestrzennego Magdaleną Jaśkiewicz dotyczyło tematów związanych z planowaniem przestrzennym miasta oraz urbanistycznym zarządzaniem obiektami zabytkowymi w związku z wpisem na listę UNESCO.
- W dniach 1-2 marca 2010 roku odbyła się robocza wizyta Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Inwestycji Miejskich Tadeusza Trzmiela, Prezesa Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego Marka Jaglarza oraz Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michała Niezabitowskiego w Wiedniu. Spotkanie z Dyrektor Urbanistyki Miasta Wiednia Brigitte Jilka oraz Prezes spółki komunalnej TINA Vienna Urban Technologies & Strategies GmbH Alexandrą Vogl dotyczyły możliwości rozwijania współpracy Krakowa i Wiednia w dziedzinie gospodarki komunalnej i kultury. Omówiono warunki współdziałania z wiedeńskimi partnerami w ramach projektu „Spalarnia odpadów w Krakowie” oraz podstawy nawiązania współpracy pomiędzy uniwersytetami oraz muzeami obu miast.
- W dniach 26-28 kwietnia 2010 roku przedstawiciele wiedeńskiego Magistratu, na czele z Dyrektor Urbanistyki Brigitte Jilką wzięli udział w warsztatach urbanistyczno-architektonicznych organizowanych w Krakowie przez Głównego Architekta Miasta Krakowa, Wydział Architektury i Urbanistyki, Biuro Planowania Przestrzennego, Wydział Kształtowania Środowiska oraz Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbyła się prezentacja walorów różnych obiektów architektonicznych, wyłonionych w konkursach organizowanych przez Gminę Miejską Kraków oraz prezentacja „Analizy możliwości lokalizacji obiektów wysokościowych na obszarze Krakowa, w aspekcie ochrony panoramy Miasta”. Uczestnicy dyskutowali nad skutkami braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla strategicznych inwestycji Gminy Miejskiej Kraków oraz możliwych zmianach w tym zakresie. Omówiono lokalne plany zagospodarowania przestrzennego o charakterze ochronnym, tematykę ochrony konserwatorskiej kulturowych zasobów Krakowa oraz rewitalizacji obszarów post-industrialnych (Nowa Huta) wpisanych do krajowego rejestru zabytków.
- W dniach 26-28 maja 2010 roku odbyła się wizyta przedstawicieli Urzędu Miasta Wiednia, Wiedeńskiego Funduszu Nauki, Badań i Technologii (WWTF), Centrum Innowacji i Technologii (ZIT) oraz uczelni wyższych. Spotkania z przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego, AGH, Uniwersytetu Rolniczego; Międzynarodowego Centrum Kultury, Klastra Life Science, przedstawicielem firmy COMARCH oraz Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Tadeuszem Trzmielem dotyczyły zacieśnienia współpracy w dziedzinie nauk biomedycznych, technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz dziedzictwa kulturowego.
- W dniach 30 września – 1 października 2010 roku odbyła się wizyta Dyrektor Urbanistyki Miasta Wiednia Brigitte Jilka oraz grupy architektów z okazji otwarcia wystawy młodych wiedeńskich architektów pt. „YOVA 2” w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Delegacja uczestniczyła w uroczystości otwarcia pieszo-rowerowej kładki Ojca Laetusa Bernatka oraz zwiedziła nowo otwarte podziemia Rynku Głównego. Odbyła spotkania z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Inwestycji Miejskich Tadeuszem Trzmielem, przedstawicielami Konsulatu Austriackiego, Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Politechniki Krakowskiej, Wydziału Architektury i Urbanistyki oraz Biura Planowania Przestrzennego UMK.
- W dniach 16-17 maja 2011 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel wziął udział w wizycie studyjnej „Urbanistyczna wiedza Wiednia dla polskich miast” w Wiedniu, dotyczącej gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej oraz energetyki.
- W dniach 7-9 czerwca 2011 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusza Trzmiel uczestniczył w 8. Forum Dialogu pt. „Efektywne zarządzanie personelem siłą napędową i źródłem sukcesu miast o wysokiej jakości życia” oraz odbył spotkanie z kierownikiem Muzeum Skautingu Hannesem Strouhalem.
- W dniach 6-8 lipca 2011 roku przedstawiciele krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania zwiedzili wiedeński Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów MVA Pfaffenau, zakład Biogazu, Zakład Przetwarzania Odpadów ABA Rinterzelt oraz rozmawiali z wiedeńskimi ekspertami z Wydziału MA 48 na temat zarządzania gospodarką odpadami.
- W dniach 11-14 października 2011 roku odbyły się w Krakowie warsztaty architektoniczne CUPA (Cooperative Urban Planning Approaches). Celem tych międzynarodowych warsztatów organizowanych przez Intervision Institute, a ze strony Krakowa przez Głównego Architekta prof. Andrzeja Wyżykowskiego, była analiza problematyki krakowskiego „kanału ulgi”. Specjaliści z Austrii, Holandii, Serbii, Słowacji i Ukrainy rozważali temat w kontekście jego realizacyjnego wariantu lub skutków wynikających z rezygnacji jego budowy.
- 29 listopada 2011 roku Brigitte Jilka wraz z ekspertami z Wiednia wzięła udział w konferencji „Inteligentne Miasto Kraków – rekomendacje dla Polski”organizowanej przez Małopolski Park Technologii Informacyjnych w Urzędzie Miasta Krakowa. Dyskutowano na temat wykorzystania dobrych praktyk w budowie „inteligentnego miasta” i konkretnych przykładów zastosowań wspierających zarządzanie miastem w obszarach, jak: transport, efektywność energetyczna, planowanie przestrzenne, systemy informacji przestrzennej, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo publiczne i zarządzanie kryzysowe.
- 17 września 2012 roku Dyrektor ds. Planowania i Rozwoju Miasta Wiednia Wolfgang Dvorak wziął udział w posiedzeniu Zespołu Zadaniowego ds. Polityki Rowerowej, któremu przewodniczył Zastępca Prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel. Tematem spotkania był obchodzony w Krakowie i Wiedniu tydzień mobilności, wiedeńska polityka rowerowa oraz międzynarodowa konferencja „Velo-City 2013” w stolicy Austrii. Organizowane cyklicznie konferencje są globalną platformą skierowaną do decydentów służącą komunikacji i wymianie informacji w celu poprawienia planowania rozwiązań dla rowerzystów w przestrzeni miejskiej.
- 5 grudnia 2013 roku radny miejski i poseł do parlamentu kraju związkowego Wiednia Rudolf Schicker odwiedził Kraków w związku z dorocznym eventem organizowanym przez Biuro Miasta Wiednia Compress. Spotkał się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta Elżbietą Koterbą w związku z realizowanymi projektami urbanistycznymi „Seestadt Aspern" w Wiedniu oraz „Nowa Huta Przyszłości" w Krakowie. Projekty zakładają utworzenie innowacyjnych i inteligentnych dzielnic mających pełnić funkcje mieszkalne, usługowe oraz gospodarcze.
- 29 kwietnia 2014 roku przedstawiciel Magistratu Wiednia Bernhard Bouzek uczestniczył w uroczystym uruchomieniu pierwszej linii regularnie obsługiwanej przez autobusy elektryczne w Krakowie. Uroczystości otwarcia dokonał Prezydent Miasta Krakowa, której towarzyszyła prezentacja elektrycznych autobusów. Jeden z nich krakowskie MPK wypożyczyło od wiedeńskiej spółki miejskiej Wiener Linien.
- W dniach 16-18 maja 2015 roku Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Wacław Skubida wziął udział w 13. Forum Dialogu poświęconemu tematyce „Zrównoważone zabezpieczenie wód miejskich na przykładzie projektu UE LIFE+ Alte Donau”.
- 9 stycznia 2018 roku podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Gminą Miejską Kraków a firmą WH Medien GmbH na usługi doradczo-konsultacyjne dotyczące przygotowania zamówienia publicznego na „Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie”. Umowa pomiędzy Gminą Miejską Kraków a WH Medien GmbH przewiduje m.in. organizację warsztatów dla pracowników krakowskiego magistratu poświęconych zagadnieniom związanym z przygotowaniem studium wykonalności oraz dokumentacji projektowej dla planowanego bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie. Pierwsze takie warsztaty – z udziałem firm WH Medien GmbH, Austria Rail Engineering i Wiener Linien - odbyły się w Wiedniu już w dniach 10-11 stycznia 2018 roku.
- W dniach 28 lutego - 2 marca 2018 roku - pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. jakości powietrza Paweł Ścigalski oraz wicedyrektor ZIKiT Łukasz Franek wzięli udział w konferencji „Urban Future” w Wiedniu. „Urban Future” to największe spotkanie osób decyzyjnych dedykowane zagadnieniom w zakresie ochrony powietrza, zagospodarowania zielenią, transportu publicznego, planowania przestrzennego, mieszkalnictwa, nowoczesnych technologii jak i zrównoważonego rozwoju w miastach.
- W dniach 4 - 7 marca 2018 roku przedstawiciele Wydziału Organizacji i Nadzoru UMK wzięli udział w międzynarodowej konferencji dot. Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych w Wiedniu. Reprezentanci Wiednia, Krakowa, Sofii, Belgradu, Budapesztu i Pragi omawiali kwestie dotyczące wdrożenia RODO (przetwarzania danych osobowych za pomocą miejskiego monitoringu, kształtowania zróżnicowanych kompetencji docelowych Inspektorów Ochrony Danych Osobowych.
- 21 czerwca 2018 roku odbyły się w Krakowie warsztaty dotyczące miejskich systemów kanalizacyjnych. W salach konferencyjnych MPWiK, w Zakładzie Uzdatniania Wody "Bielany" eksperci z przedsiębiorstwa Wien Kanal, z Politechniki Krakowskiej oraz z Wodociągów Miasta Krakowa porównywali systemy zarządzania infrastrukturą miejską w obu miastach i wypracowywali ewentualne płaszczyzny współpracy na przyszłość. Wiedeń reprezentował ekspert z Wydziału Planowania Wiedeńskich Kanałów, Thilo Lehmann, który zaprezentował temat zarządzania siecią podziemnych kanałów ściekowych w Wiedniu.
- W dniach 3-5 grudnia 2018 roku Zastępca Dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa UMK oraz Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej wzięli udział w konferencji „Housing for All – Affordable Housing in Growing Cities in Europe”. Organizatorem konferencji było Miasto Wiedeń, posiadające najbardziej rozwinięty system budownictwa komunalnego subsydiowanego w Europie.
- 21 maja 2019 roku odbyły się krakowsko-wiedeńskie warsztaty dotyczące mobilności pieszych i elektromobilności w transporcie publicznym. Petra Jens, pełnomocnik Wiednia ds. komunikacji pieszej, przedstawiła ekspertom krakowskich spółek miejskich pilotażowy projekt "Schulstrasse" (ulica szkolna). W ramach tego projektu zmieniono organizację ruchu w pobliżu szkoły podstawowej przy Vereinsgasse w Wiedniu, by zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. Natomiast Peter Wiesinger, dyrektor Wydziału Technologii Pojazdów Wiener Linien, przedstawił wiedeńskie doświadczeniach w funkcjonowaniu autobusów elektrycznych i ich wpływie na redukcję emisji CO2 jak i aktualny stan przygotowań do uruchomienia linii autobusów bezzałogowych w wiedeńskiej dzielnicy Seestadt Aspern.
- 18 czerwca 2019 roku przedstawiciele Krakowskiego Holdingu Komunalnego Marcin Kandefer oraz Leszek Dziura wzięli udział z spotkaniu roboczym z Dyrektorem Zarządzającym WH-Media, Marcinem Kotlowskim w Wiedniu. WH-Media GmbH jest spółką miejską należącą do Wien Holding.
- 8 sierpnia 2019 roku przedstawiciele Krakowskiego Holdingu Komunalnego odbyli wizytę studyjną do Wiednia. Zapoznali się z projektami infrastrukturalnymi i urbanistycznymi wiedeńskich spółek miejskich takich jak Wiener Stadtwerke, Wiener Linien, Wien Energie, Wien Kanal i Wiener Wasser. W związku z planami budowy metra w Krakowie, dla delegacji istotne były szczegółowe działania projektowe podejmowane przez Wiener Linien podczas modernizacji stacji metra U4 Pilgramgasse. Szefowie krakowskiego MPWiK mieli możliwość wymiany doświadczeń z przedstawicielami wydziału wiedeńskiego magistratu MA 31 (Wiener Wasser) i spółki Wien Kanal. Delegaci wraz z ekspertami z Wien Kanal odwiedzili również plac budowy przyszłego zbiornika retencyjnego "Gelbe Heide" w dzielnicy Liesing w Wiedniu. Podczas wizyty w spalarni odpadów Simmering zapoznano krakowską delegację z średnio- i długoterminowymi planami spalarni, jak również działalnością badawczą związaną z energią odnawialną.
- Wiosną 2020 roku Krakowski Holding Komunalny został przyjęty w poczet członków Austriackiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych VKÖ - jako pierwsze polskie przedsiębiorstwo komunalne. Członkostwo w tej prestiżowej organizacji niesie ze sobą duże korzyści dla miasta związane z transferem wiedzy i wymianą doświadczeń w wielu dziedzinach.
-
13 października 2020 roku Krakowski Holding Komunalny S.A. zawarł „Porozumienie o współpracy” z Wiener Stadtwerke GmbH, obejmujące swoim zakresem tematy związane z Odnawialnymi Źródłami Energii, Innowacyjnymi i Inteligentnymi Usługami Komunalnymi, Elektromobilnością oraz Termicznym Przekształcaniem Odpadów.
-
20 października 2020 roku Krakowski Holding Komunalny S.A. podpisał „Umowę o współpracy” z Wien Holding GmbH, drugim co do wielkości holdingiem komunalnym Wiednia. Zagadnienia współpracy dotyczą szeroko rozumianej kultury, wspierania działań proekologicznych, rozwoju platformy medialnej oraz wymiany naukowej z Uniwersytetem Wiedeńskim.
-
w dniach 19 marca i 31 marca 2021 roku odbył się cykl spotkań, współorganizowanych przez KHK, Wiener Stadtwerke GmbH, Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Komunalnych Austrii, a także nowoutworzoną Wiedeńską Spółkę Wodorową. Przedmiotem spotkania była prezentacja działań, podjętych przez stronę krakowską i wiedeńską, w zakresie Strategii Wodorowej i planów na przyszłość.
-
10 czerwca 2021 r. odbyło się spotkanie stron w ramach najlepszych praktyk (best practice) w którym udział wzięli przedstawiciele spółek Grupy Kapitałowej KHK S.A., Prezydent Europejskiej Federacji Przedsiębiorstw Energetycznych CEDEC z siedzibą w Brukseli (którego KHK S.A jest członkiem od 20.04.2021), Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych Austrii, Przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Energii i Klimatu, przedstawiciele Agencji ds. Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju oraz przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
-
5 października 2021 r. wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu złożyli Sekretarz Generalny CEDEC Gert de Block, Prezes Stadtwerke Wien Martin Krajcsir oraz Prezes Austriackiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych VKÖ pani Heidi Maier. Wizyta przedstawiciela Federacji Przedsiębiorstw Energetycznych UE oraz szefów austriackich przedsiębiorstw komunalnych związana była z ich udziałem w konferencji „Odzysk energii z odpadów: energia i efektywność wykorzystania zasobów” zorganizowanej przez KHK z okazji 5-lecia istnienia Ekospalarni Kraków.
-
6 października 2021 r. odbył się „VIII Polski Kongres Przedsiębiorczości” w ICE Kraków, w którym udział wzięli Prezes Stadtwerke Wien Martin Krajcsir oraz Prezes Austriackiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych VKÖ pani Heidi Maier.
-
11 sierpnia 2022 r. wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu złożyli Prezydent Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych Republiki Austrii (VKÖ) pan Gerhard Fida oraz prezes VKÖ pani Heidi Maier-Dekruijf. Wspólnie z 23- osobową delegacją przebywającą w Krakowie w dniach 10-13 sierpnia 2022 w ramach wizyty studyjnej goście spotkali się również z przedstawicielem Rady Miasta Krakowa, zwiedzi krakowską Ekospalarnię (ZTPO), oczyszczalnię ścieków Płaszów, Zakład Uzdatniania Wody Bielany, instalację mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, sortownię oraz kompostownię.
-
W dniach 19- 20 września 2022 roku – odbyła się w Wiedniu wizyta studyjna przedstawicieli krakowskich spółek miejskich, Wodociągów Miasta Krakowa oraz MPEC. Spotkania poświęcone były tematyce odzyskiwania ciepła z kanalizacji, produkcji prądu z oczyszczalni ścieków oraz wspólnych projektów dotyczących zwiększenia efektywności energetycznej w połączeniu z siecią kanalizacyjną.
-
10 października 2022 roku odbyło się robocze spotkanie online Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej Niny Gabryś z Zastępczynią Dyrektora Wydziału 57 ds. Kobiet w Wiedniu Laurą Wimmer na temat gender mainstreaming i gender budgeting.
-
w dniach 27 i 28 kwietnia 2023 roku odbyła się w Wiedniu Konferencja Miast Europejskich pn. "Miasto jako pracodawca”. Konferencja poświęcona była analizie wyzwań w zakresie zasobów ludzkich. Na czele delegacji krakowskiej stanęła Marta Nowak, Dyrektor Magistratu.
-
4 maja 2023 r. w siedzibie przedsiębiorstwa Wien Energie przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie (MPEC) oraz Wodociągów Miasta Krakowa wymienili się z wiedeńskimi ekspertami osiągnięciami i strategiami w dziedzinie systemów ciepłowniczych obu miast, a także doświadczeniami w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Szczególnym zainteresowaniem delegacji z Krakowa cieszył się wielkoskalowy projekt pomp ciepła Wien Energie w Simmering, który jest doskonałym przykładem wykorzystania ciepła odpadowego do produkcji czystej energii. Zakład w Simmering jest największą wielkoskalową pompą ciepła w Europie Środkowej i do 2027 r. zapewni przyjazne dla środowiska ogrzewanie miejskie dla dodatkowych 112 000 gospodarstw domowych w Wiedniu.
-
15 maja 2023 roku pani Shams Asadi, Komisarz ds. Praw Człowieka, Dyrektorka Biura ds. Praw Człowieka Urzędu Miasta Wiednia wzięła udział w Międzynarodowym Forum Miast Empatycznych w Krakowie. Wygłosiła referat nt. „Wiedeń. Miasto Praw Człowieka – Miasto dobre do życia, wierne wartościom”. Forum, którego inicjatorem był Urząd Miasta Krakowa, stworzyło platformę dyskusji o potrzebie budowania równościowych, otwartych miejskich wspólnot, a także okazja do poznania dobrych praktyk i zbudowania nowych pól międzynarodowej współpracy.
-
7 lipca 2023 r. przedstawiciele Krakowskiego Holdingu Komunalnego spotkali się w Wiedniu z ekspertami z Wiener Stadtwerke, aby ustalić jakie projekty w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu będą możliwe do zrealizowania z wykorzystaniem funduszy UE. W ramach wymiany know-how i praktycznych przykładów Wiener Stadtwerke skupiło się na działaniach swojego Centrum Kompetencji w zakresie zarządzania funduszami UE. W kontekście Europejskiego Zielonego Ładu UE oferuje różne ramy, w których można ubiegać się o zielone projekty. Przedstawiciele KHK odbyli również rozmowy z WH Media. Omówiono między innymi potencjalną współpracę w ramach finansowania kultury i mediów oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji.
-
28 sierpnia 2023 roku eksperci z Krakowa i Wiednia spotkali się online, aby omówić temat partycypacji obywatelskiej w rozwoju miast. Eksperci z Centrum Kompetencji Planowania Miejskiego, Strategii Smart City, Partycypacji i Planowania z Uwzględnieniem Potrzeb Płci przedstawili uczestnikom z Krakowa wiedeńskie podejście i metody - poparte inspirującymi statystykami i praktycznymi przykładami. Jednocześnie krakowscy uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie.
-
12 września 2023 roku Miasto Wiedeń we współpracy z Miastem Kraków, Wydziałem Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa, Krakowskim Biurem Festiwalowym (KBF) i Agencją Rozwoju Miasta Krakowa (ARMK) zorganizowało warsztaty dot. projektów rewitalizacji terenów poszpitalnych - obszaru Otto Wagnera w Wiedniu i dzielnicy Wesoła w Krakowie. Podczas wspólnych warsztatów zostały omówione pierwsze doświadczenia i innowacyjne podejścia do rewitalizacji zabytkowych budynków i obszarów miejskich.
-
28 września 2023 roku odbyło się spotkanie w formule on-line między przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa - Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej, przedstawicieli Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza oraz Wydziału Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji i wraz z przedstawicielami Wydziału Diversitymanagement, Europabüro Dyrekcji Oświaty dla Wiednia oraz City of Vienna International Offices. Wideokonferencja dotyczyła potencjalnej możliwości partnerstwa Gminy Miejskiej Kraków w projekcie enterEurope planowanego przez Miasto Wiedeń w ramach Programu Erasmus+.
-
5 października 2023 r. obyło się krakowsko-wiedeńskie spotkanie w formie online na temat projektu badawczo-rozwojowego BRISE. Projekt BRISE (skrót od: Building Regulations Information for Submission Envolvement) wyznacza nowe standardy składania wniosków budowlanych i wydawania pozwoleń na budowę. Innowacyjne technologie sprawiają, że przyszłe wnioski budowlane i pozwolenia na budowę stają się cyfrowe - a tym samym szybsze, wydajniejsze, bardziej przejrzyste i bardziej opłacalne. Swoje doświadczenia w tym zakresie prezentowali przedstawiciele Magistratu Wiednia: Werner Tomsik, Dyrekcja Magistratu, Resort Organizacja i Bezpieczeństwo – manager projektu BRISE, Roman Schneider, MA 37, Nadzór Budowlany, Thomas Mayer, Dyrekcja Magistratu, Resort Budów i Techniki, Dyrektor wydziału Systemy Zarządzania. Ze strony Krakowa udział wzięli: Dorota Zaucha – Rybka Dyrektor Wydziału, Anna Kądziołka – Czupryńska Zastępca Dyrektora Wydziału oraz Tomasz Bobrowski - Główny Architekt Miasta.
-
W dniach 27-28.11.2023 w konferencji poświęconej kwestiom zdrowia publicznego - European City Conference „Służba zdrowia w transformacji”, udział wzięli Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Elżbieta Kois-Żurek oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Przemysław Cichy. Wzięli udział w panelu poświęconym zwalczaniu pandemii Covid-19, która przez trzy lata była klasyfikowana przez WHO jako stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym i stanowiła poważne wyzwanie dla organów ds. zdrowia publicznego we wszystkich krajach.
Kultura
- Kraków i Wiedniem wspólnie z Bratysławą, Brnem i Pragą były od wielu lat aktywnym partnerem projektu „Bożonarodzeniowe mosty łączące miasta”, w ramach którego w okresie Bożego Narodzenia młodzież prezentowała programy artystyczne w różnych miastach.
- W dniach 17-19 października 2002 roku odbyły się „Dni Krakowa w Wiedniu”
- W dniach 3-5 czerwca 2003 roku odbyły się „Dni Wiednia w Krakowie”
- 21 lutego 2003 roku Krakowski Teatr Ludowy zaprezentował w Wiedniu spektakl „Siostry Parry”
- W listopadzie 2004 roku Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Przestępczości Młodzieży, ks. Andrzej Augustyński, odebrał w Wiedniu główną nagrodę dla Krakowa za udział w konkursie filmowym (wideoklip „Cracow Trusts Young People”) zorganizowanym przez Stowarzyszenie EUROCITIES.
- We wrześniu 2006 roku Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Barbara Turlejska spotkała się w Wiedniu z Zofią Beklen z Wiener-Krakauer Kulturgesellschaft. Rozmowy dotyczyły dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie promocji krakowskiej kultury w Wiedniu oraz planów współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.
- 4 czerwca 2009 roku z roboczą wizytą do Krakowa przybył dr Wolfgang Kos, Dyrektor Muzeum Miasta Wiednia oraz dr Oskar Wawra, Dyrektor Resortu ds. Międzynarodowych Miasta Wiednia. Rozmowy z Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofią Gołubiew oraz z Dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michałem Niezabitowskim dotyczyły możliwości realizacji wspólnych projektów z krakowskimi muzeami. Delegacja wiedeńska zwiedziła Galerię Sztuki Polskiej XX w., Pałac Biskupa Erazma Ciołka oraz spotkała się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Tadeuszem Trzmielem oraz Dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stanisławem Dziedzicem.
- W dniach 29-30 marca 2010 roku krakowscy radni Jakub Bator oraz Jerzy Fedorowicz wzięli w Wiedniu udział w seminarium dotyczącym sposobów finansowania przedsięwzięć kulturalnych - podstaw sponsorowania kultury, polityki miasta wobec kultury oraz sposobów przyznawania grantów na projekty kulturalne.
- 22 stycznia 2012 roku zespół 30 wiedeńskich muzyków zagrał po raz czwarty koncert charytatywny na rzecz Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie. Program występu zorganizowanego przez Fundację Schola Cordis, oparty o muzykę Straussa nawiązywał, jak w poprzednich latach, do tradycyjnego Noworocznego Koncertu w Wiedniu. Tegoroczny koncert poza swym charytatywnym charakterem był także okazją do uczczenia 30-lecia Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie, pierwszej takiej kliniki w Polsce.
- 13 listopada 2012 roku odbył się doroczny event zorganizowany przez Biuro Miasta Wiednia COMPRESS Kraków. Miłośnicy twórczości Gustava Klimta mogli w „Hotelu Pod Różą” zobaczyć tak znane reprodukcje dzieł artysty jak: „Adela Bloch-Bauer I” (oryginał z 1907), „Pocałunek” (1907-1908), „Emilia Flöge” (1902), „Higieja” (1907). Okazją do prezentacji reprodukcji był Rok Gustava Klimta organizowany w 150-tą rocznicę urodzin malarza. W trakcie wieczoru radny wiedeński i poseł do parlamentu kraju związkowego Wiednia Rudolf Schicker przekazał uroczyście wiedeńskie reprodukcje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
- W dniach 13-16 grudnia 2012 roku pracownicy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Wien Museum (Muzeum Miasta Wiednia) poświęconych sposobom narracji muzealnej, organizacji wystaw stałych i czasowych oraz metod zarządzania placówkami muzealnymi. Współpraca muzeów umocniła się również poprzez wymianę doświadczeń w zakresie digitalizacji, informatyzacji, konserwacji obiektów oraz magazynowania zbiorów.
- W dniach 2-4 czerwca 2013 roku wiedeński ekspert Franz Kratzer wziął udział w konferencji „Graffiti w przestrzeni miejskiej”, organizowanej w Krakowie w ramach Święta Miasta Krakowa. Celem konferencji było znalezienie najskuteczniejszych form i metod walki z nielegalnym graffiti w przestrzeni urbanistycznej miasta. Franz Kratzer wygłosił referat nt. projektu „Wienerwand”, w ramach którego miasto Wiedeń udostępnia legalne powierzchnie na potrzeby prezentowania i tworzenia graffiti.
- W dniach 5-6 września 2013 roku Dyrektor Wydziału Kontaktów Międzynarodowych Miasta Wiednia Dr. Oskar Wawra wziął udział w Jubileuszu 35-lecia wpisania Krakowa i Wieliczki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- 12 września 2013 roku Prezydent Miasta Krakowa wziął udział w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod pomnik króla Jana III Sobieskiego na wzgórzu Kahlenberg. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele władz Miasta Wiednia oraz członkowie Bractwa Kurkowego. Inicjatorami budowy pomnika są: Bractwo Kurkowe oraz Stowarzyszenie Twórcze Artystyczno-Literackie STAL.
- 9 października 2014 roku Marianne Klicka, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta i Parlamentu Kraju Związkowego Wiednia wzięła udział w otwarciu wystawy „Mit Galicji” przygotowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Miasta Wiednia.
- 25 marca 2015 roku Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa złożyła wizytę w Wiedniu w związku z otwarciem austriackiej edycji wystawy „Mit Galicji” w Wien Museum. W tym dniu uczestniczyła również w spotkaniu roboczym z członkiem Zarządu Miasta Wiednia ds. Kultury i Nauki panem dr Andreasem Mailath-Pokorny.
- W dniach 3-5 kwietnia 2017 roku odbyły się „Dni Wiednia w Krakowie”, oficjalnie zainaugurowane koncertem Parov Stelar - austriackiej gwiazdy muzyki electro-swing - w Centrum Kongresowym ICE.
- 4 kwietnia 2017 roku wizytę w Krakowie złożył burmistrz Wiednia Michael Häupl, gdzie wspólnie z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim podpisał umowę o dalszej współpracy obu miast. W ramach „Dni Wiednia” zorganizowano też dwudniową konferencję „Miasta innowacyjne” w Międzynarodowym Centrum Kultury. Eksperci z Wiednia i Krakowa stworzyli przestrzeń do wymiany doświadczeń poświęconą m.in. takim tematom jak jakość powietrza, zarządzanie energią, transport publiczny, organizacja imprez masowych, smart city i start-upy. Odbyły się m.in. wykłady, panele eksperckie i warsztaty. Po zainaugurowaniu konferencji „Miasta innowacyjne” w MCK, burmistrz Wiednia Michael Häupl przekazał prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu miejskie sofy „Vienas” (13 sztuk: 12 pomarańczowych i jedną białą), które stały się znakiem rozpoznawczym wiedeńskiej dzielnicy muzealnej Museums Quartier.
- 17 stycznia 2020 roku w wiedeńskiej dzielnicy Hietzing odbył się bal obywatelski (Hietzinger Bürgerball), którego tegorocznym mottem było „Serwus Kraków, Serwus Wiedeń”. Akcentem krakowskim był wsytęp zespołu pieśni i tańca „Krakusy” oraz Lajkonika. UMK ufundował główną nagrodę balu - dwudniowy pobyt w Krakowie wraz z uroczystą kolacją oraz zwiedzaniem miasta.
Pomoc społeczna i polityka senioralna
- W dniach 27-28 czerwca 2013 roku dr Angelika Rosenberger-Spitzy, Pełnomocnik Burmistrza Wiednia ds. Seniorów wzięła udział w konferencji „Housing for Seniors” w Krakowie.
- W dniach 10-12 października 2013 roku Zastępca Dyrektora MOWIS Mateusz Płoskonka wziął udział w 11. Forum Dialogu „Aktywność osób starszych w nowoczesnej metropolii” w Wiedniu.
- W dniach 8-9 listopada 2016 roku przedstawicielki Miasta Wiednia - dr. Angelika Rosenberger-Spitzy, Pełnomocnik Miasta Wiednia ds. Seniorów i Seniorek oraz Silvia Friedrich, Zastępca Dyrektora Referatu ds. Międzynarodowych i Europy Miasta Wiednia wzięły udział w zorganizowanej w Krakowie konferencji pt. „W trosce o seniorów naszych miast”.
- W dniach 2 - 4 kwietnia 2019 roku przedstawicielki Wiednia z zakresu spraw socjalnych, pani Renate Pfoser-Almer – z Fonds Soziales Wien, Bianca Reiterer, dyrektor FSW-Wiener Pflege- und Betreuungsdienst oraz pani Monika Wolf, pracownik Regionalstelle Soziale Arbeit mit Familien wzięły udział w warsztatach organizowanych przez krakowski MOPS dotyczących systemu wsparcia i opieki nad osobami starszymi oraz działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W trakcie pobytu goście z Wiednia oraz Ołomuńca zostali zapoznani z działalnością na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Hospitowali również miejsca, w których osoby starsze oraz ofiary przemocy w rodzinie mogą otrzymać pomoc i wsparcie.
Promocja
- Od 2004 roku przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa biorą udział w organizowanych cyklicznie w Wiedniu targach turystycznych „Ferien Messe".
Wizyty oficjalne
- W dniach 26-28 maja 2006 roku radni dzielnicowi z Wiednia spotkali się z Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa, Wiesławem Misztalem, a także radnymi Janem Białczykiem, Stanisławem Kozakiem i Mieczysławem Łagoszem w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. W spotkaniu uczestniczyli Konsul Generalna Republiki Austrii w Krakowie Hermine Poppeller oraz Dyrektor Muzeum Michał Niezabitowski. Rozmowy dotyczyły współpracy miast oraz współpracy z Konsulem Generalnym Austrii w Krakowie. Wiedeńscy radni zwiedzili obóz zagłady w Auschwitz.
- 4 czerwca 2007 roku Burmistrz i Gubernator Wiednia Michael Häupl wziął udział w obchodach 750-lecia lokacji miasta Krakowa na prawie magdeburskim. Odbyło się oficjalne spotkanie z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim. Postanowiono o kontynuacji współpracy w dziedzinie gospodarki komunalnej oraz doradztwie przy organizacji turnieju EURO 2012.
- 16 czerwca 2009 roku Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski oraz Burmistrz Wiednia, Michael Häupl, podpisali w Krakowie kolejne Wspólne Oświadczenie Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa i Stolicy Republiki Austrii – Wiednia. W trakcie wizyty austriackim gościom towarzyszył Konsul Generalny Austrii w Krakowie. Podczas spotkania z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim Dr. Michael Häupl otrzymał odznakę Honoris Gratia.
- 6 czerwca 2012 roku Burmistrz Wiednia dr Michael Häupl otrzymał z inicjatywy Prezydenta Miasta Krakowa Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej przyznany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Uroczystość wręczenia wysokiego odznaczenia państwowego odbyła się w Ambasadzie RP w Wiedniu. W uroczystości wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który wygłosił laudację na cześć wielkiego przyjaciela Krakowa.
- 8 lipca 2013 roku Prezydent Miasta Krakowa złożył w Wiedniu wizytę w związku z podpisaniem Umowy o współpracy między Krakowem i Wiedniem. Podczas pobytu w Wiedniu Prezydent Majchrowski odbył również spotkania merytoryczne dot. budowy mieszkań komunalnych oraz zapoznał się z największym wówczas projektem inwestycyjnym w Wiedniu – budową Dworca Głównego (Hauptbahnhof).
- 4 kwietnia 2017 roku Burmistrz Wiednia dr Michael Häupl złożył wizytę w Krakowie w ramach odbywających się w dniach 3-5 kwietnia 2017 roku Dni Wiednia. Tego dnia podpisana została "Umowa o współpracy między Krakowem i Wiedniem" przedłużająca ustalenia poprzedniego dokumentu na lata 2017-2021.
- 29 czerwca 2021 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski złożył w Wiedniu wizytę w związku z podpisaniem nowej Umowy o współpracy między Krakowem i Wiedniem. Więcej informacji
-
19 stycznia 2024 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał Wielką Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Kraju Związkowego Wiednia. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w Wiedeńskim Magistracie. Wręczenia dokonał Gubernator i Burmistrz Miasta Wiednia dr Michael Ludwig, który także wygłosił laudację na cześć prezydenta Krakowa. W uroczystości wziął także udział dr Michael Häupl, Burmistrz stolicy Austrii w latach 1994-2008 i sygnatariusz umów o współpracy Krakowa i Wiednia.
Zarządzanie kryzysowe
- W latach 1993-1996 zorganizowano w Wiedniu szkolenia z zakresu funkcjonowania samorządu miejskiego dla pracowników samorządowych z Krakowa (11 wyjazdów szkoleniowych dotyczących różnych aspektów funkcjonowania administracji miejskiej).
- 19 czerwca 2002 roku podpisano porozumienie w zakresie zarządzania kryzysowego w Ratuszu Miasta Wiednia.
- W 2003 roku delegacja Urzędu Miasta Wiednia złożyła wizytę w Krakowie. Zapoznała się z nowoczesnymi rozwiązaniami zastosowanymi w Centrum Dowodzenia Komendy Miejskiej Policji, zwiedziła Krakowskie Pogotowie i powstające centrum powiadamiania ratunkowego, oddział ratunkowy Szpitala im. T. Żeromskiego w Krakowie oraz Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 3 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Odbyły się rozmowy merytoryczne dotyczące nawiązania szerszej współpracy służb bezpieczeństwa miejskiego.
- W dniach 28 lutego - 3 marca 2005 roku przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Wiedniu złożyli wizytę w Krakowie. Przekazali samochód ratowniczy BLF jako dar Wiedeńskiej Straży Pożarnej w ramach długoletniej współpracy służb pożarniczych obu miast.
- W październiku 2006 roku przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Magistratu Wiednia złożyli wizytę w Krakowie. Spotkali się z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim.
- W dniach 21-24 maja 2007 roku Komendant Miejskiej Policji Andrzej Czop i I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji Bogdan Klimek odwiedzili Wiedeń na zaproszenie Prezydenta Policji Miasta Wiednia Petera Stiedla. Zapoznali się z trybem powoływania i funkcjonowania Ośrodka Zarządzania Sytuacjami Kryzysowymi, spotkali się z dowództwem jednostki specjalnej „Wega” oraz Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego.
- W dniach 25-27 marca 2009 roku przedstawiciele krakowskiego Biura ds. Euro 2012 wzięli udział w konferencji „Organizacja imprez masowych na przykładzie UEFA EURO 2008” w Wiedniu. Dyskusje dotyczyły rozwoju infrastruktury, stymulacji ruchu turystycznego, wyznaczania stref dla kibiców, reorganizacji transportu miejskiego, współpracy ze środkami masowego przekazu, jak również problemów związanych z opieką zdrowotną, zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku w mieście podczas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Delegacja zwiedziła najważniejsze wiedeńskie obiekty sportowe.
- W dniach 26-28 maja 2009 roku Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK Antoni Nawrot, Kierownik Referatu Organizacji i Nadzoru Programów Bezpieczeństwa Artur Gawroński, Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie Ryszard Gaczoł, Dyrektorka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Popławska oraz Zastępca Komendanta Miejskiego Policji Dariusz Pocięgiel wzięli udział w rozmowach poświęconych bezpieczeństwu w dużych aglomeracjach miejskich, odbywających się w Wiedniu pod hasłem „Ochrona przez katastrofami i zarządzanie kryzysowe”. Rozmowy i wystąpienia ekspertów, dotyczyły pozapolicyjnego zapobiegania zagrożeniom, działalności Austriackiego Czerwonego Krzyża (ÖRK) oraz funkcjonowania Wiedeńskiego Zawodowego Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnej w sytuacjach ekstremalnych.
- W dniach 18-20 października 2010 roku Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego dr Georg Breiner, Kierownik Grupy „Zarządzanie Kryzysowe i Natychmiastowe Reagowanie” Emmerich Keri, Dyrektor Pożarnictwa Wiedeńskiej Zawodowej Straży Pożarnej dr Gerald Hillinger oraz medyczny kierownik Wiedeńskiego Pogotowia Ratunkowego i Służby Transportu Chorych dr Bernhard Segall odbyli wizytę w Krakowie. Wzięli udział w wymianie doświadczeń w zakresie zarządzania kryzysowego w dużych metropoliach (ewakuacja ludzi i mienia z zabytkowych obiektów o utrudnionym dostępie, ewakuacja dużych skupisk ludzkich w sytuacjach masowego zagrożenia na bazie doświadczeń EURO 2008 w Wiedniu oraz powodzi w Krakowie, w 2010 roku). Tematem spotkania były również zagadnienia dotyczące zagrożeń w komunikacji lotniczej nad dużymi metropoliami. Delegacja spotkała się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Tadeuszem Trzmielem.
- W dniach 22 - 25 października 2012 roku przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie złożyli wizytę w Wiedniu na zaproszenie Zawodowej Straży Pożarnej Miasta Wiednia. Goście z Krakowa rozmawiali z Komendantem Straży Pożarnej w Wiedniu dr Geraldem Hillingerem oraz odwiedzili jednostki ratowniczo-gaśnicze w Wiedniu, w tym jednostki specjalizujące się w ratownictwie chemicznym, wysokościowym i wodnym oraz specjalną Jednostkę Straży Pożarnej w Ratuszu Wiedeńskim. Zapoznali się z funkcjonowaniem Centrum Powiadamiania Straży Pożarnej, mieli okazję obserwować ćwiczenia w poszczególnych jednostkach, a w ostatnim dniu pobytu uczestniczyli również w „Festynie Bezpieczeństwa Miasta Wiednia”, czyli w pokazach miejskich zawodowych i ochotniczych służb ratowniczych oraz policji w Wiedniu.
-
4-5 listopada 2021 roku Komendant Wiedeńskiej Policji Dr. Christof Hetzmannseder wziął udział w międzynarodowej konferencji „Strażnik Miejski, czyli kto? Tożsamość zawodowa strażników miejskich dziś i jutro", zorganizowanej przez Straż Miejską Miasta Krakowa we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Urzędem Miasta Krakowa w dniach 4-5 listopada 2021 roku.
-
W dniach 20-21 czerwca 2024 r. odbyła się w Wiedniu konferencja miast europejskich ECC „Myślenie sieciowe przy organizacji masowych wydarzeń”. Eksperci i decydenci z Wiednia oraz jego miast partnerskich omówili przykłady najlepszych praktyk i innowacyjnych rozwiązań w zakresie organizacji bezpiecznych wydarzeń masowych. Złożoność masowych wydarzeń wymaga myślenia sieciowego i ścisłej współpracy między organizatorami, organizacjami reagowania kryzysowego i administracją miejską. Dobrze zorganizowane wydarzenia masowe przynoszą korzyści ekonomiczne i poprawiają jakość życia w mieście. Drugiego dnia konferencji uczestnicy zapoznali się z systemami zabezpieczenia festiwalu muzycznego na wyspie na Dunaju (Donauinselfest). Kraków reprezentowali przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Komendy Miejskiej PSP w Krakowie.
Inne
Eurocomm-PR (Biuro Miasta Wiednia w Krakowie)
- 28 czerwca 2002 roku otwarcie Biura Miasta Wiednia w Krakowie. Adres Biura: ul. Mikołajska 4, II piętro.
- 31 maja 2016 roku odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Biura Miasta Wiednia w Krakowie pod szyldem Eurocomm-PR. Biuro działa przy ul. Mikołajskiej 4.
- Od 2023 r. Biuro Miasta Wiednia funkcjonuje jako Vienna Offices - Kraków.
- W dniach 30.11-1.12.2023 odbyły się w Krakowie (w sali Miedzianej Muzeum Krakowa) Vienna Science Days. Podczas dwudniowej konferencji przedstawiciele świata nauki oraz administracji miejskiej z Krakowa i Wiednia dyskutowali o obecnych i przyszłych wyzwaniach związanych z rozwojem miast. Tematami przewodnimi były „Adaptacja do zmian klimatu - zwiększanie świadomości mieszkańców“, „Różnorodność, współpraca oparta na szacunku”, „Green city” oraz „Sztuczna inteligencja”. Wiedeńskie Dni Nauki wspólnie otworzyli Krzysztof Nowak, kierownik Międzynarodowego Biura Miasta Wiednia w Krakowie, Peter Hanke, członek zarządu Miasta Wiednia ds. Finansów, Gospodarki, Pracy, Współpracy Międzynarodowej i Wiener Stadtwerke oraz Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Miasta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju.