Kraków chce być miastem dodatnim energetycznie
Kraków dołączył do siedmiu innych europejskich miast: Amsterdamu, Bilbao, Budapesztu, Matosinhosu, Rygi, Kopenhagi i Bratysławy które współtworzą projekt ATELIER. Ma on pokazać innowacyjne rozwiązania wdrażane w Amsterdamie i Bilbao w zakresie oszczędzania energii. Pozostałe miasta, w tym Kraków, będą powielać i wdrażać u siebie skuteczne rozwiązania, a tym samym – służyć jako miejsca testowe dla zakładanych w przyszłości inteligentnych metropolii.
Współdziałanie ma pokazać przedsięwzięcia miejskie integrujące ogrzewanie, wytwarzanie i magazynowanie energii m.in. poprzez panele fotowoltaiczne, zagospodarowanie ścieków i odpadów, ogrodnictwo miejskie i car sharing. Dzięki takim rozwiązaniom można wygenerować, w samym Amsterdamie i Bilbao, nadwyżkę energii pierwotnej w wysokości aż 1340 MWh oraz uniknąć emisji 1700 ton CO2 i 23 ton NOx do atmosfery.
Celem współpracy ośmiu europejskich miast jest stworzenie Centrów Innowacji Atelier w celu wzmocnienia lokalnego ekosystemu innowacji oraz wyeliminowania prawnych, finansowych i społecznych barier we wdrażaniu nowoczesnych technologii.
Projekt ATELIER ma dodatkowo przygotować ścieżkę dla większej liczby „dodatnich energetycznie” miast w Europie. W związku z tym, każdy z partnerów podążających ma wypracować „Wizję Miasta 2050”, która stanowić będzie mapę drogową dla rozpowszechnienia długoterminowych rozwiązań.
– Innowacyjne Centra Atelier dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniom będą mogły samodzielnie działać również po zakończeniu projektu, będąc motorem do skalowania i replikacji wypracowanych rozwiązań zarówno w miastach projektu ATELIER jak i poza nimi (w Europie i na świecie). Co więcej, dzięki aktywnemu programowi zdobywania wiedzy, zdobędziemy i przekażemy dalej wnioski z naszych Centrów Innowacji Atelier – mówi Frank Tazelaar - dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Amsterdamie.
W grudniu 2019 r. w Amsterdamie odbyło się oficjalne otwarcie tego 5-letniego projektu. Podczas „kick-off meeting” wszyscy partnerzy, w tym reprezentanci Krakowa, mogli zapoznać się z działaniami i założeniami.
Projekt „ATELIER - AmsTErdam and BiLbao cItizen drivEn smaRt cities” jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020 i koordynowany przez miasto Amsterdam. ATELIER koncentruje się na rozwoju tzw. Dystryktów Dodatnich Energetycznie w dwóch miastach wiodących – Amsterdamie (Niderlandy) i Bilbao (Hiszpania), łącząc przy tym 30 partnerów z 11 europejskich krajów.