Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Polak Węgier, jedna krew

23 października ­ ruszyła akcja honorowego krwiodawstwa upamiętniająca Powstanie Węgierskie z 1956 r. Na krwiodawców – oprócz satysfakcji z zaangażowania w tę ważną inicjatywę - czekają słodkie podarunki i możliwość wygrania kolacji dla dwojga.

Fot. domena publiczna

Inicjatorem akcji jest Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, na którego czele od zaledwie kilku tygodni stoi dr. Tibor Gerencsér. Nie bez powodu akcja ma miejsce teraz - październik to dla Węgrów miesiąc upamiętnienia wolnościowego zrywu z 1956 r. To właśnie 23 października tego roku, pod hasłami poparcia dla społecznych przemian zachodzących w Polsce rozpoczęły się zamieszki, które po krwawym stłumieniu przez komunistyczne władze, przerodziły się w 19-dniowe powstanie. W jego trakcie Węgierski Czerwony Krzyż wystosował międzynarodowy apel o pomoc i dostarczanie krwi dla ofiar walk. Polacy, nie zapominając o przysłowiowym już braterstwie z Węgrami, tłumnie odpowiedzieli na wezwanie. Do punktów krwiodawstwa stawiło się aż 11 196 osób! Mobilizacja nie tylko pomogła walczącym Węgrom, ale również spopularyzowała ruch honorowego krwiodawstwa w Polsce.

Polacy pod pomnikiem Bema 1956

Historyczne wydarzenia węgierskiego października ’56 roku w jego rocznicę pragną upamiętnić Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Konsul Generalny Węgier w Krakowie, dr Tibor Gerencsér. Kampania „Polak Węgier, jedna krew”, objęta honorowym patronatem przez Wojewodę Małopolskiego Łukasza Kmitę, potrwa do końca października. Każdy zaangażowany w nią krwiodawca otrzyma dodatkowy słodki poczęstunek, a ci, którzy zdecydują się opublikować upamiętniające udział w akcji zdjęcie pod postem konkursowym na fanpage’u Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz Konsulatu Generalnego Węgier, będą mogli wygrać kolację dla dwóch osób.

Gospodarzem kolacji, która odbędzie się kiedy sytuacja epidemiologiczna w kraju się unormuje, będzie Konsul Tibor Gerencsér. Krwiodawcy, którzy chcą, aby oddana przez nich krew została zarejestrowana w ramach akcji, powinni przy rejestracji podać hasło „Węgry ‘56”.

Zobacz film, w którym Konsul Generalny Węgier zaprasza do udziału w inicjatywie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-10-23
Data aktualizacji: 2020-11-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź