Projekt „Obywatelki” czyli polsko-niemiecko-ukraiński girl power
Zaangażowanie, siła kobiet i walka ze stereotypami – to nie tylko modne hasła, ale konkretne wartości, które leżą u podstaw polityki równościowej naszego miasta. Przekonać się o tym mogły uczestniczki trójstronnego projektu „Obywatelki”, które od 19 do 22 września podążały śladami krakowskiej „herstorii”.
„To niesamowite doświadczenie, móc spotkać się z rówieśniczkami z Polski i Niemiec, porozmawiać o naszym doświadczeniu i przekonać się jak wiele nas łączy pomimo wszystkich różnic” – mówi 18-letnia Dasza Budnik, studentka i aktywistka związana z Centrum Kultury i Edukacji Młodzieży w Kijowie. Do Krakowa Daria przyjechała z innymi ukraińskimi uczestniczkami projektu „Obywatelki”, zorganizowanego w ramach współpracy partnerskiej z Kijowem i Lipskiem, przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży - Kateryną Vodzinską, Valeriią Huzko, Anastasiią Lazarenko i Karoliną Buhrii. Do kijowianek dołączył zespół nastolatek z Niemiec - Saliha Meryem Öztürk, Sedra Altanji, Enas Fraj i Rubin Kasaw – zebrany przez Urząd Miasta Lipska, który był gospodarzem pierwszego spotkania „Obywatelek” w czerwcu tego roku. Kraków reprezentowały uczennice i absolwentki różnych liceów - Julia Filipiak, Lidia Kwarciak, Karolina Kilian, Hanna Gryboś i Natalia Rakowska.
Celem projektu „Obywatelki” była integracja młodzieży z różnych środowisk, otwieranie jej na zagadnienie wielokulturowości, wspieranie bezpośrednich kontaktów rówieśników z różnych krajów, wzmocnienie kompetencji językowych i interpersonalnych. Tematem przewodnim spotkań były prawa kobiet, ich upełnomocnienie, emancypacja kobiet w różnych krajach, „kobieca historia”, a także wzmocnienie silnych stron młodych kobiet dla ich większego zaangażowania w życie lokalnej społeczności.
Czterodniową wizytę w Krakowie „Obywatelki” oficjalnie rozpoczęły w magistracie – na sali obrad Rady Miasta Krakowa, będącej sercem lokalnej demokracji. O równouprawnieniu, krakowskiej polityce równościowej oraz zarządzaniu miastem z kobiecej perspektywy z uczestniczkami rozmawiała Zastępczyni Prezydenta Maria Klaman.
Rozpoczętą jeszcze w Lipsku – z dużym sukcesem! – integrację dziewczyny pogłębiały podczas warsztatów produkcji tradycyjnych krakowskich obwarzanków.
W programie nie zabrakło tematycznych spacerów, przybliżających sylwetki mniej i bardziej znanych krakowianek, jak np.: Izabela Czartoryska, Kazimiera Bujwidowa, Teodora Matejkowa, Zofia Stryjeńska, artystki Piwnicy Pod Baranami, Helena Modrzejewska, królowe Jadwiga, Bona Sforza czy Barbara Radziwiłłówna, ale też aktywistki i działaczki z Nowej Huty.
W Kamienicy Hipolitów Obywatelki rozmawiały z Michałem Hankusem – kuratorem nowej wystawy Muzeum Krakowa „Siłaczki”, a w podgórskiej Spółdzielni „Ogniwo” – z aktywistkami działającymi na rzecz praw kobiet.
Kluczowym punktem programu były warsztaty empowermentowe z elementami WenDo, które poprowadziły w krakowskim Centrum Wielokulturowym trenerki z fundacji „Juniper”. Dziękując krakowiankom za gościnę, uczestniczki z Lipska i Kijowa zgodnie podkreślały atmosferę komfortu i i bezpieczeństwa, które towarzyszyły im podczas wszystkich aktywności. „Girl power” to hasło, które także dzisiaj zasługuje na rozwinięcie w postaci konkretnych działań i możliwości. W Krakowie wierzymy, że są one w zasięgu każdej kobiety* czy dziewczyny.
Krakowska odsłona projektu "Obywatelki" została dofinansowana ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Koordynatorem projektu ze strony Urzędu Miasta Krakowa było Biuro Współpracy Zagranicznej Kancelarii Prezydenta we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Wydziałem ds. Turystyki.