Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Cyberteka po raz ostatni

Jeszcze tylko do końca listopada będzie można zwiedzać wystawę „Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń” w Muzeum Krakowa. Ekspozycja czynna jest w zachodniej części Pałacu pod Krzysztofory (wejście od strony ul. Szczepańskiej). Finisażowi wystawy, który odbędzie się 29 listopada, towarzyszyć będzie wiele ciekawych wydarzeń, na które Muzeum Krakowa zaprasza już teraz.

Krzysztof Żyra

Fot. Andrzej Janikowski

„Cyberteka” to wystawa, która przedstawia rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych aż po lata 1909−1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa. Stanowi ona wprowadzenie do nowej wystawy stałej w Pałacu Krzysztofory zatytułowanej „Kraków od początku bez końca”, która otwarta zostanie w przyszłym roku.

Na wystawie prezentowane są m.in. wyjątkowo cenne artefakty ze zbiorów Muzeum Krakowa, w tym insygnia władz samorządowych Krakowa, tj. berełko i pierścień burmistrzów Krakowa z XVI w. oraz srebrny krucyfiks do zaprzysięgania rajców miejskich z II poł. XVII w. Ponadto można w tej przestrzeni zobaczyć najstarszy znany widok Krakowa zamieszczony w Kronice Hartmanna Schedla z 1493 r. Całości dopełniają makiety i filmy w technice 3D przedstawiające dawny Kraków.

Zamknięciu wystawy towarzyszyć będzie sporo interesujących wydarzeń. Muzeum Krakowa zaprasza na zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem połączone ze spacerami w miejsca, o których opowiada wystawa, m.in. po terenie dawnego Okołu czy krakowskich placach. Na finisaż muzeum przygotowało wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, w tym przedstawienie teatralne dla najmłodszych „Pan Twardowski – historya z kogutem związana”, a także warsztaty architektoniczne.

Szczegółowy program można znaleźć na internetowej stronie Muzeum Krakowa i muzealnym profilu na Facebooku.

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Krzysztof Żyra
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-11-04
Data aktualizacji: 2020-11-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź