Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Lato w muzeum wcale nie jest nudne!

Dzieci oczekują w czerwcu wakacji z utęsknieniem, podobnym do tego, z jakim w sierpniu rodzice wyczekują ich końca. Nawet jeśli są bardzo kochający, a spędzanie czasu z dziećmi sprawia im mnóstwo przyjemności.

Ryszard Kozik
Fot. Jan Graczyński

Odliczając czas spędzony na koloniach czy obozach (moja Zuzia, jak sama mówi, nie jest na nie jeszcze gotowa, więc zostaje nam półkolonia), oraz wypad do dziadków, a także własny urlop, i tak pozostaje kilka tygodni, gdy trzeba się nagimnastykować, żeby zapewnić dzieciom opiekę i atrakcje (oczywiście mam na myśli te młodsze, bo starsze i tak same zorganizują sobie wolny czas).

Letnie atrakcje dla każdego

Jeśli szukacie wakacyjnych atrakcji dla dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach, zerknijcie na ofertę Muzeum Krakowa. Letni program przygotowało aż kilkanaście jego oddziałów, rozrzuconych po całym Krakowie. Oczywiście sporo z nich znajduje się w ścisłym centrum miasta, np. Rynek Podziemny, Pałac Krzysztofory, Barbakan, czy Wieża Ratuszowa, ale są przecież także Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera, Muzeum Podgórza, Rydlówka, czy Muzeum Nowej Huty. Z pewnością więc znajdziecie zarówno najdogodniejszą lokalizację, jak i zajęcia dopasowane do zainteresowań waszych podopiecznych.

Pałac Krzysztofory zaprasza na przykład na spacer po Rynku Głównym i okolicznych ulicach, w czasie którego poznamy historie duchów i straszydeł, które każdej nocy harcują po Krakowie, a Muzeum Podgórza na „Wakacje z duchem”, czyli warsztaty połączone ze spacerem dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat. Rynek Podziemny kusi oprowadzaniem interaktywnym dla rodzin z dziećmi w wieku 6–13 lat „Fakty, mity i legendy. Kraków dla małych i dużych”.

Bikiniarze i Pan Twardowski

Na spotkanie z Panem Twardowskim oraz jego dużymi i małymi skarbami, czyli oprowadzanie i warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat zaprasza Thesaurus Cracoviensis. W Rydlówce planowane są m.in.: warsztaty filcowania dla rodzin z dziećmi i młodzieżą od 10. roku życia, warsztaty z malowania toreb oraz haftu na drewnie (oba dla dzieci od 6. roku życia).

W Celestacie dzieci w wieku 10–13 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach, w trakcie których poznają historię uzbrojenia, oraz w spacerze edukacyjnym szlakiem obrońców Krakowa (10–16 lat). Muzeum Nowej Huty zaprasza na warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat „Gramofony kontra smartfony” oraz „Bajkę o bikiniarzach”, czyli warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat.

Domowa łąka i… Miasto z wody

Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat „Polowanie na symbole małe i duże. Mizrach dla początkujących” przygotowała Stara Synagoga. Na spacer „Domowa łąka” połączony z warsztatami dla rodzin z dziećmi w wieku 5–10 lat zaprasza Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. A w Aptece Pod Orłem zaplanowano warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat o dzieciństwie w getcie. Będzie też spacer „O pewnym chłopcu spod Wawelu, który stał się wielkim twórcą” połączony z warsztatem dla rodzin z dziećmi (zdradzę, że ów chłopiec to Stanisław Wyspiański).

Jedną z największych atrakcji będą z pewnością warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 6–16 lat w trakcie rejsu po Wiśle na galarze „Miasto z wody – namaluj z nami Kraków, płynąc po Wiśle”…

Zerknijcie też na strony innych krakowskich muzeów

To oczywiście nie wszystkie letnie atrakcje przygotowane przez oddziały Muzeum Krakowa. Pełna lista znajduje się na stronie: muzeumkrakowa.pl. Jestem przekonany, że znajdziecie tam zajęcia, w których udział sprawi przyjemność zarówno dzieciom, jak i Wam samym. A to przecież podczas wakacji jest najważniejsze – spędzić wspólnie i ciekawie czas, a przy okazji odpocząć od codziennej bieganiny.

Koniecznie zerknijcie też na oferty innych krakowskich muzeów, tam także znajdziecie z pewnością wiele lipcowych i sierpniowych, zajęć, warsztatów oraz oprowadzań.

Miłego lata!

Ryszard Kozik – pracownik Muzeum Krakowa

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Ryszard Kozik
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-18
Data aktualizacji: 2024-06-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź