Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Czas na rewitalizację parku Bednarskiego

Leśna enklawa w środku miasta – park Bednarskiego, niebawem przejdzie rewitalizację. W porozumieniu z mieszkańcami pierwotny plan prac został zmodyfikowany. Kierunek odnowy parku wyznaczyły natura i historia, a Miasto zadba, by to miejsce stało się jeszcze bardziej funkcjonalne i bezpieczne dla krakowian.

Fot. Jan Graczyński

Aby uniknąć zamknięcia całości parku, prace prowadzone będą etapami. Podczas remontu środkowa część parku od strony schodów przy pl. Niepodległości, będzie dostępna dla mieszkańców. Zarząd Zieleni Miejskiej zapewnia, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do połowy roku mieszkańcom oddany zostanie pierwszy gotowy fragment. Dopiero wówczas zamknięta zostanie środkowa część parku.

Zabezpieczenie kamieniołomu jednym z priorytetów

Powstanie najsłynniejszego parku w Podgórzu zainicjował, a częściowo również ufundował społecznik i miłośnik przyrody Wojciech Bednarski. Dzięki jego staraniom, ale też i mieszkańców Podgórza, teren dawnego kamieniołomu stopniowo się zazieleniał i z obiektu poprzemysłowego stał się parkiem. Ponieważ pojawiają się uzasadnione wątpliwości co do bezpieczeństwa takich terenów, jednym z priorytetów rewitalizacji parku Bednarskiego jest zabezpieczenie ścian dawnego kamieniołomu. Zgodnie z oczekiwaniami krakowian ZZM poprosił ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o ocenę planowanych prac pod kątem bezpieczeństwa dla środowiska, a przede wszystkim dla użytkowników parku. Specjaliści z AGH wykonali szczegółową ekspertyzę ścian dawnego kamieniołomu, zaprezentowaną podczas ogólnodostępnego dla wszystkich spotkania online. Wykazano, że częściowo zwietrzały lub zerodowany materiał ścian grozi odpadaniem gruzu skalnego. Specjaliści rekomendują, aby ściany kamieniołomu w górnych częściach zabezpieczyć siatką, a w dolnych – tam, gdzie to możliwe, naturalnymi barierkami lub zaporą roślinną. Ostateczny stan skał i stopień zagrożenia poznamy po procesie ich oczyszczenia, co będzie się również wiązało z usunięciem drzew, których obecność grozi obrywami skalnymi. Jak twierdzą naukowcy, odpowiednio dobrana siatka zabezpieczająca nie wpłynie drastycznie na estetykę, a z czasem wręcz wkomponuje się w krajobraz parku.

Nie tylko wiewiórki będą się tu czuły komfortowo

Prawdopodobnie każdy, kto odwiedził park Bednarskiego, spotkał na swojej drodze lokatorki maści czarnej i rudej. Mowa oczywiście o wiewiórkach, których obecność pokazuje, jak dobrze czują się w tym otoczeniu. Dlatego tak ważne jest, by zadbać również o ich komfort. Prace rewitalizacyjne mają na celu odnowienie parku z poszanowaniem przyrody. Remont ma służyć wygodzie mieszkańców, nie ingerując w świat zwierząt. Plan prac zakłada m.in. uporządkowanie zieleni, zwłaszcza przy ścianach dawnego kamieniołomu, oraz zalesienie i zazielenienie, które pozwoli utrzymać, ale też stworzyć nowe, bezpieczne enklawy dla leśnych lokatorów.

Mieszkańców z pewnością ucieszy ulepszona infrastruktura – oświetlenie parku, odnowione ścieżki i alejki, renowacji poddane będą zabytkowe schody prowadzące do parku. Pojawią się elementy małej architektury, m.in. nowe ławki, kosze na śmieci, leżaki parkowe, stoły piknikowe, stojaki rowerowe i toaleta publiczna w odnowionym „Domku Ogrodnika”. Koszt rewitalizacji wyniesie ok. 18 mln zł. Koniec prac w parku Bednarskiego przewidziany jest na wiosnę 2023 r.

Zmiany w projekcie, czyli odpowiedź na głos mieszkańców

W porozumieniu z mieszkańcami, którzy mieli zastrzeżenia wobec pierwotnych planów rewitalizacji parku Bednarskiego, zmodyfikowano zakres prac. Zarząd Zieleni Miejskiej zrezygnował z budowy estrady dla imprez plenerowych na łące Ogrodu Ludowego. Częściowo zrezygnowano też z projektowanych ogrodzeń i bram. Rozważana jest też częściowa rezygnacja z poręczy wewnątrz parku, wzdłuż fragmentów ścieżki, tzw. Wielkiej Serpentyny, oraz z ingerowania we „wgłębnik”. Poręcze wzdłuż fragmentu chodnika przy ul. Krzemionki oraz na schodach od ul. Zamoyskiego pozostaną ze względów bezpieczeństwa.

Natomiast ZZM nie przewiduje rezygnacji z budowy siłowni zewnętrznej wraz ze ścieżką zdrowia od strony ul. Krzemionki, w centralnej części tzw. Ogrodu Zewnętrznego. Jest ona odpowiedzią na potrzebę zgłaszaną przez część mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

Więcej o szczegółach zmian w projekcie rewitalizacji parku Bednarskiego przeczytasz na stronie www.krakow.pl.

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-02-02
Data aktualizacji: 2022-02-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź