Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jedna przestrzeń – wiele możliwości

Zalew Nowohucki to miejsce uwielbiane nie tylko przez mieszkańców Nowej Huty, ale również przez wszystkich krakowian. W ciągu ostatnich lat bardzo się zmieniał, jednak jego urok i piękno od dziesiątek lat są niezmienne.

To właśnie nad Zalewem powstała pierwsza w Krakowie tężnia solankowa, z której dobroczynnego działania mieszkańcy mogą korzystać od wiosny do jesieni. Pojawiły się nowe pomosty, z których podziwianie Zalewu staje się jeszcze wygodniejsze. Tym bardziej i nieco mniej aktywnym krakowianom zrewitalizowany Zalew oferuje ścieżkę zdrowia, na której znajdują się siłownia „pod chmurką” streetworkout, flowpark oraz boisko wielofunkcyjne. A gdy już zmęczenie po treningu czy spacerze da się we znaki, odpoczynek ułatwią nowe wygodne ławki. W sezonie letnim wieczory nad Zalewem wypełnia spektakl pływających fontann, dzięki którym można nacieszyć oko i ucho! Nie sposób, będąc tam wieczorową porą, nie zauważyć stylowego neonu, który rozświetla taflę wody Zalewu Nowohuckiego.

Ostatnie lata to również działania związane z poprawą jakości wody w zalewie, m.in.: zamknięcie głównego dopływu nieczystości, montaż stacji monitorującej jakość wody, biomanipulacja ekosystemu wodnego – to jedne z wielu działań poczynionych w tym zakresie. Znacząca część inwestycji nad Zalewem to inicjatywa mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

Pamiętajmy, że nad Zalewem mieszkają też stali lokatorzy, którzy umilają swoją obecnością pobyt w tym miejscu. Troszcząc się o nich zimą, róbmy to odpowiedzialnie.

Skrzydlaci mieszkańcy Zalewu Nowohuckiego

Dokarmianie ptaków cieszy się coraz większą popularnością wśród krakowian. Tak ważna jest więc edukacja, uzmysłowienie sobie, jaki pokarm jest odpowiedni dla ptaków wodnych oraz zwrócenie uwagi na to, co im szkodzi. Nad Zalewem Nowohuckim znajdziecie kaczkomaty, czyli urządzenia zawierające zbilansowane, pełnowartościowe pożywienie dla ptactwa wodnego. Automaty wydają karmę bezpłatnie, trzy razy na godzinę, aby uniknąć przekarmienia kaczek i łabędzi oraz marnowania pokarmu. Należy również pamiętać, że kacze bufety wydają karmę w okresie zimowym, ponieważ wtedy nasi skrzydlaci przyjaciele potrzebują pomocy w zdobywaniu pokarmu. Kaczkomat znajdziecie również w parku Zaczarowanej Dorożki.

Pomagajmy mądrze

Nie dokarmiajmy ptaków chlebem, słonym oraz zepsutym pokarmem. Chleb jest szkodliwy dla ptasiego układu trawiennego, zapycha żołądki, nie dostarcza żadnych wartości odżywczych, witamin oraz mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Pokarm nie może również zawierać soli, gdyż kaczki jej nie trawią i może być dla nich zabójcza. Niezwykle ważny jest wybór miejsca dokarmiania. Powinno być ono przede wszystkim bezpieczne, znajdować się z dala od drapieżników oraz innych zagrożeń. Nie wrzucajmy pokarmu do wody, karmienie powinno odbywać się na brzegu zbiornika. Jedzenie, które trafia do zbiornika wodnego, staje się siedliskiem pleśni – trującej dla zwierząt. Pamiętajmy też, że gnijący pokarm sieje ogromne spustoszenie w ekosystemie.

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Sylwia Groń-Ząbek, Żaneta Kołodziej
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-02-02
Data aktualizacji: 2022-02-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź