Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

ZIM ma już 5 lat

Żłobki, budynki komunalne, nowe linie tramwajowe, rozbudowa ulic, a nawet budowa cmentarza – portfolio Zarządu Inwestycji Miejskich jest coraz większe. A to wszystko w zaledwie pięć lat od powstania jednostki. Czym obecnie zajmuje się ZIM, w jaki sposób prowadzi inwestycje i ile pieniędzy na nie wydaje?

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Zarząd Inwestycji Miejskich najbardziej znany jest mieszkańcom Krakowa z prowadzenia inwestycji komunikacyjnych na północy miasta. Zadaniem numer 1 jest budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. To ogromne przedsięwzięcie, które ma bezpośredni wpływ na tysiące osób, a lokalne media co rusz donoszą o postępach prac i kolejnych zmianach organizacji ruchu. – Budowa linii tramwajowej planowana była od wielu lat. Od połowy 2020 r. trwają roboty budowlane. Mieszkańcy nie powinni być więc zaskoczeni, tym bardziej że to zadanie ujęte jest w planie miejscowym dla Górki Narodowej Zachód już od 2007 r. oraz w planie miejscowym „Linia tramwajowa od pętli Krowodrza Górka do Górki Narodowej Zachód” z 2010 r. Każdy, kto kupował mieszkanie w tym rejonie, na pewno zdawał sobie sprawę z tego, że bezpośrednio w jego sąsiedztwie będzie jeździł tramwaj, który poprawi i przyspieszy dojazd z północy do innych dzielnic Krakowa – twierdzi Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM.

Kolejną wielką inwestycją jest rozbudowa al. 29 Listopada. W ramach zadania powstaje 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, 2,8 km buspasów, a tam, gdzie to konieczne, ustawione zostaną ekrany akustyczne w trosce o komfort mieszkańców. Projekt przewiduje łącznie przebudowę i budowę aż 15 skrzyżowań z ulicami dochodzącymi do wylotówki na Warszawę. Przebudowywane są dwa wiadukty kolejowe, a także infrastruktura techniczna. – Oczywiście, że się irytuję, stojąc obecnie w korkach, które generuje ten remont, ale pocieszam się, że po nim będzie już tylko lepiej – mówi nam pan Krzysztof, krakowski taksówkarz.

Inwestycje dla mieszkańców

Jednak te gigantyczne w skali Krakowa inwestycje komunikacyjne na północy miasta to tylko mały wycinek działań ZIM. Ta powstała w 2017 r. jednostka miejska do tej pory zrealizowała 27 zadań za blisko pół miliarda złotych. Aktualnie odpowiada ona za 45 inwestycji, na które w dokumentach finansowych Miasta zaplanowano prawie 950 mln zł. – To, co na pewno robi wrażenie i co spotkało się z pozytywnym odbiorem społecznym mimo początkowych obaw, to dwa wybudowane przez nas duże osiedla komunalne: przy ul. Wańkowicza i przy ul. Przyzby – mówi Jan Machowski, rzecznik prasowy ZIM. W tym pierwszym przypadku do użytku oddano 165 lokali w siedmiu budynkach. Są także miejsca postojowe oraz duży plac zabaw. – Z kolei przy ul. Przyzby wybudowaliśmy aż dziesięć bloków. Tam również nie zapomnieliśmy o infrastrukturze, o której często zapominają dziś deweloperzy budujący osiedla mieszkaniowe. Oprócz bloków powstały tam: plac zabaw, żłobek czy siedziba Biblioteki Kraków – opisuje Machowski.

– Zarząd Inwestycji Miejskich realizuje wiele zadań, które pomagają mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu – przyznaje Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. Do tych przedsięwzięć należą choćby budowy i modernizacje krakowskich żłobków. Jednym z wielu, który przeszedł gruntowny remont, jest Integracyjny Żłobek Samorządowy nr 20 „Pluszowy Miś”, zlokalizowany przy ul. Okólnej 6. Przeprowadzono tam m.in. prace termoizolacyjne. – Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy zużywać mniej ciepła, co przełoży się na niższe rachunki – mówi dyrektor placówki Stanisława Róg. Dodaje, że modernizacja budynku przebiegała bardzo sprawnie. – Prace trwały, mimo że żłobek funkcjonował normalnie. Jestem bardzo zadowolona z efektów oraz z tego, że budynek pięknie prezentuje się też pod względem kolorystycznym i optycznie pasuje do osiedla – twierdzi dyrektor Róg. W sumie ZIM zbudował jeden żłobek oraz zmodernizował lub modernizuje kilkanaście placówek dla maluchów.

Za sprawą ZIM powstała też pierwsza wybudowana od podstaw szkoła podstawowa, odkąd prezydentem Krakowa jest Jacek Majchrowski. Chodzi o zespół szkolno-przedszkolny na os. Gotyk.

Na liście wykonanych już przez ZIM zadań znalazły się także budowy i modernizacje takich obiektów jak kluby kultury, harcówka czy siedziba straży miejskiej, rozbudowa schroniska dla zwierząt, a nawet budowa cmentarza.

Najtrudniejszy moment

W związku z koniecznością powiększenia powierzchni magazynowej umożliwiającej archiwizowanie rosnącego z roku na rok zasobu dokumentów UMK konieczna była budowa nowego archiwum. To powstało na Czyżynach. W wyniku tragicznego pożaru w lutym 2021 r. całkowitemu zniszczeniu uległy dwie hale archiwum.

– Był to najtrudniejszy moment w mojej trzyletniej pracy na stanowisku dyrektora jednostki. Na miejscu byłem zaraz po tym, jak otrzymałem informację o uruchomieniu się systemów bezpieczeństwa. Kłęby dymu i próbujący ratować budynek strażacy to widok, którego nie zapomnę do końca życia – przyznaje Łukasz Szewczyk. Nowoczesne archiwum urzędowe miało być perełką pośród miejskich inwestycji ostatnich lat. Obecnie trwa śledztwo prokuratorskie, które ma ustalić najbardziej prawdopodobne przyczyny pożaru.

Poprawiają komfort życia

Tymczasem ZIM już zapowiada, że wkrótce powstawać będą kolejne inwestycje służące mieszkańcom. – Najbardziej cieszę się z budowy domu kultury na Ruczaju – mówi pan Robert, mieszkaniec jednego z tamtejszych osiedli. – To na pewno zmieni tę dzielnicę, bo obecnie trudno o miejsce do spotkań. Z tego, co wiem, obecny dom kultury zlokalizowany jest na zapleczu kościoła. Nowe miejsce spotkań jest bardzo potrzebne – uważa nasz rozmówca.

– Chcemy, aby nasze inwestycje, może nie wszystkie tak spektakularne jak budowa tramwaju, służyły mieszkańcom na co dzień i poprawiły ich komfort i jakość życia w mieście – mówi Jan Machowski.

„Trudne” inwestycje

– Pięć lat funkcjonowania ZIM pokazuje, że ta jednostka dobrze radzi sobie z przygotowaniem i prowadzeniem inwestycji oraz dobrze wywiązuje się ze swoich zadań. Jej powołanie oceniam zatem pozytywnie. Oczywiście, że pewne rzeczy można ulepszyć, ale nie trzeba robić żadnej rewolucji. Tym bardziej że realizacja inwestycji w takim mieście jak Kraków, czyli z gęstą zabudową i skomplikowanym układem drogowym, szczególnie w centrum, należy do trudnych zadań – podsumowuje wiceprezydent Andrzej Kulig.


Wybrane inwestycje prowadzone przez ZIM:

  • Budowa zespołu szkolno-przedszkolnego na os. Gotyk (zrealizowane)
  • Rozbudowa al. 29 Listopada (w realizacji)
  • Budowa I etapu premetra (w przygotowaniu)
  • Budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej (w realizacji)
  • Modernizacja schroniska dla bezdomnych zwierząt (w realizacji)
  • Modernizacja żłobka przy ul. Ehrenberga na Azorach (zrealizowane)
  • Budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju Krowodrza Górka – Azory (w przygotowaniu)
  • Budowa żłobka przy ul. Lipskiej Mały Płaszów (zrealizowane)
  • Budowa Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 (zrealizowane)
  • Budowa klubu kultury przy ul. Koszykarskiej w Płaszóowie (w realizacji)
  • Budowa Trasy Nowobagrowej z linią tramwajową (w przygotowaniu)
  • Budowa harcówki przy ul. Kaczeńcowej (zrealizowane)
  • Budowa os. Wańkowicza (zrealizowane)
  • Rozbudowa ul. Klasztornej (zrealizowane)
  • Budowa Trasy Ciepłowniczej z linią tramwajową (w przygotowaniu)Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl
pokaż metkę
Autor: Tadeusz Mordarski
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-28
Data aktualizacji: 2022-09-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź