Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nowy projekt Domu Krakowskiego w Norymberdze

Czy w obecnych, trudnych czasach uda się nam wytrwać w człowieczeństwie? Czy wystarczy nam paliwa miłości i wiary? Prezentując swoją sztukę w przestrzeni publicznej Norymbergi, artyści z Polski, Niemiec i Ukrainy wciągają przechodniów w egzystencjalną refleksję.

Fot. Khrystyna Jalowa

Wystawa „TREIBSTOFF – w poszukiwaniu paliwa” to nowy projekt Domu Krakowskiego w Norymberdze, realizowany we współpracy z urzędem naszego niemieckiego miasta bliźniaka. Wernisaż wystawy odbył się w lutym, w ramach wydarzenia „Symposion Urbanum Nürnberg”, a prezentowane dzieła sztuki mieszkańcy Norymbergi będą mogli oglądać do 9 czerwca. Wystarczy wolna chwila i moneta o nominale 1 euro, którą odzyskuje się w momencie zakończenia wizyty. Jak to działa?

Sztuka w boksach 24/7

„TREIBSTOFF” to już kolejny projekt prezentowany w Modulgalerie – galerii wyrosłej z tkanki miasta, której zadaniem jest zderzanie ze sztuką przypadkowych przechodniów. Z inicjatywy Katarzyny Prusik-Lutz – artystki, kuratorki i koordynatorki programowej Centrum Kulturalnego Domu Krakowskiego – oraz dzięki wsparciu miasta Norymbergi stare szafki na bagaże na norymberskim dworcu, od lat nieużywane, otrzymały nowe życie jako galeria sztuki. Mechanizm 48 szafek został tak przebudowany, aby w każdej z nich można było przechowywać – zabezpieczać przed zniszczeniem, ale także udostępniać bezpłatnie o każdej porze dnia i nocy – niewielkie dzieła sztuki. Szafki otwierają się dla zwiedzających po wrzuceniu monety, która jest potem zwracana. Modulgalerie prezentuje nowe wystawy co cztery miesiące.

Kraków obok Norymbergi i Charkowa

Tym razem trzech kuratorów reprezentujących Polskę, Niemcy i Ukrainę zaprosiło do współpracy sześciu artystów z Krakowa, Norymbergi i Charkowa (miasto partnerskie Norymbergi). Justyna Smoleń, Marta Jamróg oraz Artur Wabik, którzy reprezentują nasze miasto, zaadaptowali w sumie 16 szafek, wypełniając je swoimi pracami. W przygotowanie wystawy – jako artyści lub kuratorzy – zaangażowali się także: Adam Cmiel, Dashdemed Sampil, Vladyslav Yudin, Kostiantyn Zorkin, Mariia Varlygina oraz Katarzyna Prusik-Lutz. Artyści wspólnie zaprosili przechodniów do refleksji nad tym, skąd wziąć siły – tytułowe „paliwo” – do działania człowieka w obecnych skomplikowanych, odbierających nadzieję czasach.

Czas jako zasób nieodnawialny

„Kiedy gęstość wydarzeń, szybkość informacji, zatłoczona wirtualność eksploduje przeciążeniem, zmęczeniem? (…) Era antropocenu karmi się perpetuum mobile człowieka – pragnieniem poznania. Niestety, pragnienie to przybiera drapieżną formę, kiedy staje się chęcią podboju i utrzymania kontroli nad światem ludzi, zwierząt, przyrody” – pisze Mariia Varlygina, jedna z kuratorek. Zmiany klimatyczne, destruktywny konsumizm, wojna… Rosyjska inwazja na Ukrainę na początku 2022 r. wywołała falę reakcji na całym świecie. Nasze pokolenie testuje obecnie ludzkie wartości we własnym życiu. Czy miłość i wiara, godność i prawo do samostanowienia przetrwają mroczne czasy? Wystawa „TREIBSTOFF” zapewne nie da nam ostatecznej odpowiedzi. Ale być może wskaże kierunek, zaoferuje pole manewru. Wyrwie z otępienia codzienności, zachęcając do działania. A czyż nie jest to najważniejsza rola sztuki?

Julia Żylina-Chudzik

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Julia Żylina-Chudzik
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-29
Data aktualizacji: 2023-03-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź