Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kon-Tiki na 7. FMF w Krakowie

Spotkania z twórcami największej i najdroższej produkcji skandynawskiej kinematografii: Wyprawa Kon-Tiki. Kulisy warsztatu reżyserów i producentów, scenarzysty oraz twórcy muzyki do filmu, a do tego niezwykle ciekawe warsztaty antropologiczne, panele z etnografami, antropologami, spotkania dla dzieci, specjalny program Ogrodu Zoologicznego w Krakowie i wreszcie wystawa organizowana wspólnie z Muzeum Kon-Tiki w Oslo.

Ogłaszamy bogaty i różnorodny program wydarzeń towarzyszących światowej premierze Kon-Tiki. Dalekomorska wyprawa z muzyką na żywo, przygotowanej w koprodukcji z Festiwalem Kosmorama w Trondheim na inaugurację 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

28 kwietnia 1947 roku rozpoczęła się jedna z najbardziej brawurowych wypraw oceanicznych w historii XX wieku. Norweski podróżnik i etnograf Thora Heyerdahla, który aby udowodnić rewolucyjną tezę o zasiedleniu Polinezji przez mieszkańców Ameryki Południowej, i że możliwe były migracje na Oceanie Spokojnym dzięki tratwom z balsy, decyduje się na desperacki krok. Razem z pięcioma innymi śmiałkami (z których tylko jeden zna się na żeglarstwie) wyrusza w rejs przez Pacyfik, za środek transportu mając drewnianą tratwę o nazwie Kon-Tiki. Swoją wyprawę opisał w kultowej książce Kon-Tiki ekspedisjonen wydanej w roku 1948 (pol. Wyprawa Kon-Tiki, pierwsze wyd. w tłum. Jerzego Pańskiego, Iskry, 1957), podczas wyprawy został też nakręcony film, zatytułowany później Kon-Tiki. Producentem, operatorem oraz narratorem był sam Thor Heyerdahl. Produkcja została nagrodzona w 1951 r. Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Spektakularna fabularna rekonstrukcja tego dokumentu w reżyserii Joachima Roenninga i Espena Sandberga nominowana była także do Oscara i Złotego Globu jako najlepszy film nieanglojęzyczny. To właśnie ten najnowszy film z 2012 r., wyświetlony w wersji koncertowej z muzyką wykonywaną na żywo, otworzy 7. Festiwal Muzyki Filmowej. Udział w premierze wydarzenia, powstającego we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Kosmorama w Trondheim, zapowiedzieli twórcy filmu, w tym szwedzki kompozytor Johan Söderqvist (Wyspa Skazańców, Pozwól mi wejść, Wesele w Sorrento), twórcy scenariusza i producenci.

Granice? Nigdy żadnej nie widziałem, ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi – mawiał Thor Heyerdahl, jeden z najsłynniejszych Norwegów, pomysłodawca i kapitan wyprawy „Kon-Tiki”. Dla nas produkcja kolejnej po „Pachnidle. Historii Mordercy” Toma Tykwera symultanicznej produkcji powstającej we współpracy z ważnymi partnerami europejskimi - to wielka satysfakcja przezwyciężania kolejnych granic: technologicznych, kulturowych, organizacyjnych – to radość spotkania z prawdziwym kinem przygody i intrygującą muzyką symfoniczną cenionego szwedzkiego kompozytora Johana Söderqvista. – mówi Robert Piaskowski – dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej.

Radości nie kryje także Izabela Helbin – Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Ten projekt od samego początku prowadził w ocenach merytorycznych norweskich ekspertów oceniających wnioski dofinansowane z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych. Dzięki nawiązaniu współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym „Kosmorama” w Trondheim, partnerami z Norweskiego Instytutu Filmowego, a także z twórcami filmu powstała rzecz niezwykła i angażująca. Udaje nam się realizować ważny dla promocji kultury norweskiej w świecie projekt, a zarazem budować nić porozumienia ze wszystkimi miłośnikami dalekich egzotycznych podróży i odkrywcami nowych lądów. Szczególnie polecam pasmo dedykowane młodym widzom: warsztaty z tworzenia egzotycznych instrumentów, odkrywanie unikalnych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie, a także specjalne wycieczki do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Kon-Tiki to wieloaspektowa przygoda dla każdego.

Wyprawa Kon-Tiki pobudzała wyobraźnię co najmniej trzech pokoleń odbiorców książki i filmu Heyerdahla. To jeden ze skarbów narodowych Norwegii, dumnej z zuchwałych wyczynów bezkompromisowego podróżnika. Dość powiedzieć, że w Oslo posiada on własne muzeum, a gadżety, przedmioty, słodycze, a nawet zestawy mebli związane z wyprawą produkowane były w całej Europie od lat 50.tych (także w Polsce) po dziś dzień.

Ale projekt Kon-Tiki to nie tylko projekcja filmu z muzyką na żywo. Towarzyszyć jej będzie bogaty program wydarzeń towarzyszących adresowanych do różnorodnej publiczności, w tym najmłodszych widzów.

Już od wtorku 2 września w centrum handlowym Futura Park zostanie zaprezentowana unikalna wystawa archiwalnych zdjęć z wyprawy Kon-Tiki. Powstała we współpracy z Muzeum Kon-Tiki w Oslo. Prezentuje autentyczne fotografie z wyprawy, najważniejsze przygody załogi Kon-Tiki, a także fragmenty dzienników i książki napisanej przez słynnego podróżnika. Na zdjęciach słynna tratwa z drzewa balsa, lżejszego od korka, oprawianie schwytanego rekina, czy inni uczestnicy ekspedycji, np. Bengt Danielsson, który na tratwę zabrał 73 książki i zdołał przeczytać wszystkie przed osiągnięciem celu.

Przygotowaliśmy również specjalną ofertę dla wszystkich odwiedzających Ogród Zoologiczny w Krakowie: przy zakupie biletu do ZOO można otrzymać specjalną ulotkę uprawniającą do otrzymania 20% zniżki na bilet na koncert. We wrześniu Krakowski Ogród Zoologiczny zaprasza dzieci i młodzież szkolną na spotkania ze zwierzętami Kon-Tiki i fauną Ameryki Południowej. Na zwiedzających czekają uchatki patagońskie, barwne papugi, groźne jaguary, kondory, tapiry i inni, niezwykli mieszkańcy tego kontynentu. Zoo zaprasza zorganizowane grupy ze szkół podstawowych i gimnazjów na zajęcia, które będą prowadzone przez asystenta ogrodu bez dodatkowych opłat. Wystarczy zarezerwować termin i wykupić bilety wstępu do ogrodu. Zapraszamy w dni powszednie od 8 do 19 września. Więcej informacji pod numerem tel.: 12 425 35 51 lub 52 wew. 14.

28 września, w dniu światowej premiery Kon-Tiki Live in Concert odbędzie się spotkanie z twórcami tej superprodukcji: producentem Aage Aaberge, scenarzystą Petterem Skavlanem oraz inżynierem dźwięku (m.in. oscarowe Życie Pi) Bradem Haehnelem. Spotkanie poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk. Będzie to niezwykle interesująca rozmowa o kulisach powstania tej największej skandynawskiej produkcji filmowej, problemach z rekonstrukcją, efektach specjalnych, obsadzie aktorskiej, powstawaniu muzyki i wreszcie skandynawskiej modzie na Kon-Tiki.

Również w czwartek odbędzie się panel antropologiczny Wyspy Pacyfiku – Czy wszystko już odkryto? zorganizowany we współpracy z Muzeum Etnograficznym w Krakowie. To niezwykła okazja do spotkania z dwoma członkami prestiżowego Klubu Odkrywców, uczestnikami jedynych polskich wypraw naukowych na Rapa Nui, odkrywców jaskiń na Wyspach Wielkanocnych: profesorem Zdzisławem Janem Rynem oraz dr Andrzejem Ciszewskim. Spotkanie poprowadzi dr Michał Wasilewski z Instytut Archeologii UJ.

W piątek organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci do udziału w warsztatach muzyczno-ekologicznych Morskie opowieści.Młodzi uczestnicy podczas zajęć stworzą muzyczną instalację z naturalnych materiałów (gałęzie, patyki, nasiona, elementy ceramiczne), a warsztaty zakończą się próbą wprawienia powstałego instrumentu w ruch. Dzieci będą miały również okazję poznać instrumenty muzyczne z obszaru Ameryki Południowej i Polinezji z kolekcji Muzeum Etnograficznego, m.in. tajemnicze bębny czy gitary wykonane z pancerza pancernika. Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 lat, ilość miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: szelingowska@etnomuzeum.eu.

W piątek o godzinie 14:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się długo wyczekiwane przez fanów spotkanie z jednym z najpopularniejszych kompozytorów Skandynawii – Szwedem - Johanem Söderqvistem – autorem muzyki do filmu Kon-Tiki. Widzowie pełni wrażeń po premierowym koncercie będą mieli okazję zadać pytania kompozytorowi. Spotkanie poprowadzą dziennikarze specjalizujący się w muzyce: Thor Joachim Haga i Mateusz Borkowski.

W 1991 roku Johan Söderqvist napisał swoją pierwszą ścieżkę dźwiękową do obrazu „Agnes Cecilia” Andersa Grönrosa, w której widoczny był jego późniejszy swój znak firmowy czyli niezwykle urokliwe liryczne tematy na fortepian. Rok później ukazał się film uznanej duńskiej reżyserki Suzanne Bier pod tytułem „Brev til Jonas”, który zapoczątkował długą współpracę, (łącznie 7 wspólnych projektów). Ścieżka dźwiękowa do filmu „Bracia” (Brødre) przyniosła kompozytorowi nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz nagrodę za najlepszą muzykę na festiwalu w Cannes. Do innych najbardziej znanych prac Szweda należą m.in. „Efter brylluppet” („After the Wedding”), „Freud flyttar hemifrån”, „Exit”, „Glasblåsarns barn” („The Glassblower’s Children”), czy „Things We Lost in the Fire”, przy którym współpracował z dwukrotnym zdobywcą Oscara - Gustavem Santaolallą. W 2009 roku był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za film „Pozwól mi wejść”. Jest zdobywcą dwóch nagród Amanda (przyznawanej podczas Norweskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego) za filmy „Zniknięcie” (2008) i „Wyspa skazańców” (2010). W 2014 roku był nominowany do nagrody Duńskiej Akademii Filmowej za film „Kobieta w klatce”. Oprócz muzyki do filmów, Johan Söderqvist tworzy prace na potrzeby programów telewizyjnych i spektakli teatralnych.

Dokładny harmonogram pod adresem: WWW

Udział we wszystkich wydarzeniach towarzyszących koncertowi „Kon-Tiki. Dalekomorska wyprawa” jest bezpłatny.

Za pomoc w realizacji projektu dziękujemy Krakowskiemu Ogrodowi Zoologicznemu oraz Futura Park w Krakowie.

Koncert finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

plakat

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-08-27
Data aktualizacji: 2014-08-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź