Komunikat archiwalny

Ile na administrację? Dużo poniżej średniej krajowej!

Kraków ma jeden z niższych wskaźników jeśli chodzi o wydatki na administrację. Mimo rosnącej liczby zadań, od lat na niemal takim samym poziomie utrzymuje się poziom zatrudnienia.

Ile na administrację? Dużo poniżej średniej krajowej!
Fot. Magiczny Kraków

Czy wydatki na administrację są w Krakowie za wysokie? Okazuje się, że w porównaniu z innymi dużymi miastami jesteśmy na końcu stawki. Administracja kosztuje średnio każdego mieszkańca Krakowa 267 zł rocznie. Dla porównania: w Warszawie koszt administracji to 485 zł na mieszkańca, we Wrocławiu 367 zł, a w Łodzi – 629 zł. Średnio, w 12 największych polskich miastach mieszkańcy płacą na administrację 379 zł rocznie, a więc również więcej niż w samym Krakowie.

Okazuje się także, że pomimo rosnącej z roku na rok liczby zadań dla samorządów, choćby w zakresie gospodarki odpadami, opieki społecznej, edukacji, czy spraw wynikających z nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, na niemal takim samym poziomie od kilku lat utrzymuje się liczba zatrudnionych w Urzędzie Miasta Krakowa. Według stanu na 30 czerwca br. w krakowskim Magistracie było 2260 etatów. Dla porównania – w 2010 roku ten wskaźnik wynosił 2294, a dwa lata później, w 2012 roku – 2215. Co ważne, na większej liczbie obowiązków i podobnym zatrudnieniu nie cierpi standard obsługi mieszkańców. Potwierdzają to wykonywane co roku badania satysfakcji klienta. W 2013 roku wystawiono nam ocenę 4,41 w skali od 1 do 5.

Pokaż metkę
Autor: FILIP SZATANIK
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także