Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kaczmarski inaczej

Interaktywne wydarzenie, nowoczesne aranżacje i towarzyszące im wizualizacje. W 10. rocznicę śmierci Jacka Kaczmarskiego jego muzyka zostanie przeniesiona na współczesny grunt i zabrzmi w zaskakujących aranżacjach, przygotowanych przez krakowskich artystów. Głównym pomysłodawcą tego nietypowego przedsięwzięcia jest Marcin Bzyk Nohucki. Dziś, 19 września, w Dworku Białoprądnickim usłyszymy koncert „Kaczmarski inaczej".

Nikt jeszcze nie podszedł do twórczości Jacka Kaczmarskiego w ten sposób. Legendarny bard przez lata mylnie kojarzony był wyłącznie z działalnością antykomunistyczną, a jego utwory powinny być interpretowane znacznie szerzej. Organizatorzy i artyści chcą poprzez nowoczesne aranżacje ukazać, że nie uległy one dezaktualizacji. Projekt „Kaczmarski inaczej" jest symbolicznym gestem odklejenia Kaczmarskiego od styropianu i próbą dotarcia do młodszych pokoleń, które nie miały styczności z twórczością barda.

Na scenie Dworku Białoprądnickiego wystąpią krakowscy muzycy: Marcin Bzyk Nohucki, Guzik, Agnieszka Grochowicz, Błażej Betlej i Antoni Dębski, a także chór Echo. Wszyscy zaprezentują znane utwory Kaczmarskiego w uwspółcześnionym brzmieniu. Projekt jest dla nich nieograniczonym procesem kreacji, którego finałem będzie koncert w Dworku Białoprądnickim.

W piątek (19 września, godz. 20.00) usłyszymy 13 utworów w całkowicie nowych aranżacjach, którym towarzyszyć będą wizualizacje. Publiczność będzie miała możliwość interaktywnego udziału w imprezie poprzez wysyłanie smsów do Jacka Kaczmarskiego, a ich treść będzie wyświetlana w trakcie trwania koncertu.

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa prac dzieci i młodzieży z Prywatnej Szkoły Podstawowej i I Prywatnego Gimnazjum im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Prace, inspirowane piosenkami Jacka Kaczmarskiego, są efektem konkursu do programu "Krzyk w Bibliotece" poświęconemu pamięci Jacka w 10. rocznicę śmierci z kwietnia tego roku, zorganizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Zespół Artystyczny Artina.

Wstęp wolny!

plakat

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2014-09-17
Data aktualizacji: 2014-09-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź