Aktualności

Miasta krytycznie o polityce edukacyjnej rządu

Niewystarczające finansowanie zadań oświatowych z budżetu państwa oraz przerzucanie kosztów tych zadań, w tym reformy, na barki samorządów – to, zdaniem największych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, najbardziej palący problem w edukacji. Włodarze dwunastu metropolii – Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia – zaapelowali do rządu o szeroką, uwzględniającą głos samorządów, wielopłaszczyznową debatę na temat przyszłości oświaty w Polsce.

Zimowy rekord Wavelo

System rowerów miejskich Wavelo zakończył sezon zimowy. Krakowski jednoślad jako jedyny w Polsce dostępny jest przez cały rok. Tej zimy mieszkańcy i turyści znów pobili rekord ilości wypożyczeń – w najzimniejszym okresie granatowe rowery były wypożyczane ponad 41,5 tysiąca razy. Od marca na stacje wrócił komplet 1500 pojazdów. Pojawiła się także nowa stacja.

Bożena Boba-Dyga w Bibliotece Kraków

Biblioteka Kraków zaprasza w najbliższy czwartek, 21 marca, o godz. 18.00, do Salonu Literackiego w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”, na spotkanie z Bożeną Boba-Dygą, autorką tomiku poetyckiego „Rozrusznik”.

Niedzielne utrudnienia w komunikacji tramwajowej

W niedzielę, 24 marca, w godz. 0.00-8.00 z powodu niezbędnych prac sieciowych wyłączony zostanie przejazd tramwajów przez węzeł „Stradom”. W konsekwencji tramwaje nie będą kursować na odcinku od przystanku „Starowiślna” do skrzyżowania ul. Kapelanka i Grota-Roweckiego. Zmiany dotkną linie nr 18, 22, 52 i 62.

Działania po wypadku na terenie budowy przy Wawelu

Zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki oraz z opracowaną i zatwierdzoną dokumentacją w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone prace zabezpieczające teren budowy przy Wzgórzu Wawelskim przed ewentualnymi dalszymi zniszczeniami. Projekt zabezpieczenia muru i stoku został już opracowany.

Premiera filmu „Ciemno, prawie noc” z udziałem twórców

Już 22 marca, na ekranach polskich kin zagości ekranizacja głośnej, uhonorowanej nagrodą literacką NIKE, powieści Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza. Z tej okazji, przedpremierowo, 20 marca w Kinie Pod Baranami odbędzie się premierowy pokaz filmu z udziałem twórców.

„Ogródek przed domem” - konkurs dla mieszkańców Nowej Huty

Już po raz 22. Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza mieszkańców domów jednorodzinnych Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie i XVIII Nowa Huta do udziału w konkursie „Ogródek przed domem”.

Informacja medyczna przez całą dobę

Prawie 131 tysięcy krakowian skorzystało w ubiegłym roku z Całodobowego Telefonu Informacji Medycznej. Pod numerem 12 661 22 40 mieszkańcy mogą uzyskać informacje o bezpłatnych badaniach oraz o usługach świadczonych przez placówki medyczne.

Dzień Otwarty Politechniki Krakowskiej

W środę, 20 marca odbędzie się Dzień Otwarty Politechniki Krakowskiej. Zasady rekrutacji, oferty stypendiów, wymiany międzynarodowej, stażów i praktyk, a także najciekawsze laboratoria Politechniki – to wszystko będzie można poznać podczas Dnia Otwartego. Uczelnia zaprezentuje nową ofertę edukacyjną, w której od roku akademickiego 2019/2020 będzie 30 kierunków studiów. Z gośćmi spotkają się studenci i naukowcy uczelni, będą specjalne pokazy i konkursy z nagrodami.  

XIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego

„Co nowego w Ordynacji Podatkowej – reforma ogólnego prawa podatkowego” – pod takim tytułem potrwa XIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego, organizowana przez Koło Naukowe Prawa Podatkowego Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-24 marca, w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA