Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Budżet obywatelski ze zmianami

Inny termin głosowania to nie jedyna zmiana w regulaminie budżetu obywatelskiego. O wnioskach po ewaluacji oraz potrzebnych zmianach w budżecie obywatelskim 2015 rozmawiano na Komisji Dialogu Obywatelskiego.

Wszelkie zmiany w regulaminie budżetu obywatelskiego to efekt przeprowadzonej ewaluacji po poprzedniej edycji budżetu w 2014 r. oraz zmian statutów dzielnic. Projekt nowego regulaminu uwzględnia postulaty partnerów społecznych i dzielnic. Ponadto w nowych statutach zawarto zapis o tym, że budżet obywatelski stanowi formę realizacji zadań przekazanych dzielnicom przez organy miasta. Realizacja budżetu obywatelskiego na poziomie dzielnic odbywa się w ramach środków wydzielonych do ich dyspozycji (zgodnie z uchwałami podjętymi przez poszczególne rady dzielnic), a kalendarz wskazywania zadań w ramach budżetu obywatelskiego pokrywa się z kalendarzem podejmowania przez te jednostki pozostałych rozstrzygnięć budżetowych (zasada jednej uchwały budżetowej).

Dlatego w roku 2015 należy przeprowadzić dwie połączone edycje dzielnicowego budżetu obywatelskiego, tj. postanowić o wskazaniu zadań na rok 2015, jak też na rok 2016. Termin tych rozstrzygnięć zatem będzie przypadał na koniec czerwca bieżącego roku. Zdaniem projektodawców, aby zapewnić mieszkańcom jednolitość zasad uczestnictwa w procesie  głosowania na budżet obywatelski, połączono fazy budżetu obywatelskiego realizowanego na poziomie miasta z budżetem obywatelskim realizowanym na poziomie dzielnic. Jest to możliwe tylko w przypadku ujednolicenia harmonogramu realizacji budżetu obywatelskiego z postanowieniami statutów dzielnic, dlatego termin głosowania przesunięto na czerwiec br. Pozostałe zmiany regulaminu dotyczą realizacji postulatów zgłoszonych w trakcie realizacji budżetu obywatelskiego w roku 2014, jak też w trakcie późniejszej jego ewaluacji, najważniejsze zmiany objęły:

•          wprowadzenie progów (maksymalnych i minimalnych) dla zgłaszanych zadań,

•          dookreślenie zasad weryfikacji projektów,

•          wprowadzenie procedury odwoławczej w trakcie weryfikacji projektów,

•          uproszczenie zasad głosowania,

•          utworzenie rady programowej budżetu obywatelskiego.

Radny Andrzej Hawranek dodatkowo postulował o zmianę wieku głosujących. Do tej pory osoby, które ukończyły 16 lat mogły zagłosować na zadania budżetu obywatelskiego.
– Szesnaście lat to granica, która jest nie znana w prawie, dlatego proponuję, aby podnieść ten próg, by mogły głosować osoby, które ukończyły 18 lat – proponował Andrzej Hawranek. Dodatkowo radny wspomniał o zmianach, które powinno się wprowadzić w procesie weryfikacji osób głosujących.

– Powinniśmy zmienić te zasady i możliwość głosowania dać tylko osobom, które płacą podatki w Krakowie  - dodał Andrzej Hawranek.  Radna Anna Szybist niepokoiła się o inną kwestię. Według niej lokale, gdzie odbywało się głosowanie na budżet obywatelski nie były otwarte w soboty i niedziele, dlatego przy kolejnej edycji powinno się zapewnić możliwość głosowania także w te dni. – Nie wszyscy mają dostęp do Internetu, a lokale wyborcze nie były czynne w ostatnim dniu głosowania, kiedy to największa liczba osób zagłosowała. Dlatego powinniśmy wprowadzić zasadę, że także w te dni lokale muszą być  czynne – stwierdziła radna Anna Szybist.

Projekt uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego miasta Krakowa dostępny jest na stronach BIP:
www.bip.krakow.pl/_inc/rada/posiedzenia/show_pdfdoc.php?id=75663

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2015-01-29
Data aktualizacji: 2015-01-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź