Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Trudna pora dla bezdomnych

W czasie zimy jednostki miejskiej pomocy społecznej intensywne działania kierują szczególnie na pomoc osobom bezdomnym. O tym, jak ona wygląda, rozmawiano na posiedzeniu Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa.

Szacuje się, że w Krakowie w ciągu roku przebywa ok. 2 000 osób bezdomnych. W ciągu jednego dnia w mieście przebywa około 1 000 osób. Osoby bezdomne, które związane są z Krakowem, otrzymują wsparcie przez cały rok w postaci schronienia, ciepłych posiłków w jadłodajniach, świadczeń pieniężnych, pomocy rzeczowej. Są aktywizowane zawodowo i społecznie, mogą korzystać z pomocy Klubu Integracji Społecznej, uczestniczyć w grupach wsparcia, korzystać z pomocy specjalistów uzależnień.

Na terenie Krakowa w okresie zimowym funkcjonuje 26 placówek zapewniających schronienie, w tym 14 to schroniska, noclegownie, ogrzewalnie, a 12 to mieszkania chronione lub wspierane. Łącznie placówki oferują 757 całorocznych miejsc noclegowych, jednocześnie jest to 115 miejsc w mieszkaniach chronionych lub wspieranych. Gmina finansuje lub współfinansuje 18 różnego typu placówek, które zapewniają 646 miejsc, w tym 190 miejsc dla kobiet i kobiet z dziećmi oraz 396 miejsc dla mężczyzn (w tym 75 miejsc dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz osób po hospitalizacji, wobec których świadczone są usługi opiekuńcze). Reszta instytucji jest finansowana przez organizacje pozarządowe, ze środków własnych lub z innych źródeł publicznych. Na terenie miasta funkcjonują 3 ogrzewalnie, które przyjmują osoby będące pod wpływem alkoholu, w tym 1 całoroczna oraz 2 uruchamiane w okresie zimowym:

1. Ogrzewalnia przy Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień, ul. Rozrywka 1 zapewniająca około 20 miejsc dla osób bezdomnych, zwykle funkcjonująca od 1 listopada, jednak w przypadku nagłego pogorszenia się warunków atmosferycznych Ogrzewalnia jest uruchamiana wcześniej.

2. Ogrzewalnia dla kobiet, os. Krakowiaków 46 zapewniająca 10 miejsc, funkcjonująca corocznie od 1 listopada.

3. Ogrzewalnia dla osób bezdomnych, ul. Wielicka 44b prowadzona przez MOPS, zapewniająca 60 miejsc noclegowych oraz miejsca siedzące. Od 4 września 2016 r. funkcjonuje jako placówka całoroczna.

Radni pytali co w sytuacji, gdy w czasie zimy zabraknie miejsc dla osób bezdomnych w noclegowniach. Dostali jednak zapewnienie, że łącznie w okresie zimowym liczba miejsc noclegowych zwiększa się o około 120, ale w razie potrzeby placówki nie odmawiają przyjęcia potrzebującej osoby, organizując miejsca interwencyjne.

W budowaniu systemu wsparcia dla osób bezdomnych MOPS współpracuje z organizacjami pozarządowymi: Caritas Archidiecezji Krakowskiej,

Zgromadzeniem Braci Albertynów, Zgromadzeniem Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, Stowarzyszeniem Dobroczynnym Betlejem, Dziełem św. Ojca Pio, Polskim Komitetem Pomocy Społecznej, Stowarzyszeniem Lekarze Nadziei oraz kościołami parafialnymi. Udzielając pomocy osobom bezdomnym, MOPS współpracuje również z Policją, Strażą Miejską, Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Osoby bezdomne przebywające w Krakowie mogą otrzymać pomoc zgłaszając się do Działu Pomocy Bezdomnym, os. Teatralne 24. Mieszkańcy Krakowa również mogą informować o miejscach pobytu osób bezdomnych i konieczności udzielenia im pomocy w Dziale Pomocy Bezdomnym oraz Zespole Streetwork Działu Pomocy Bezdomnym przy ul. Rakowickiej 21/4. Kontakt telefoniczny ze Streetworkerami można nawiązać pod nr telefonów: 607 806 813, 607 522 912 lub 603 035 732 – wystarczy wysłać SMS lub sygnał, a Streetworkerzy oddzwonią.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-10-25
Data aktualizacji: 2016-10-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź