Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ambitne plany Muzeum Historii Fotografii

Nic tak jak fotografia nie utrwala pamięci, wspomnień historii. Warto więc dbać o miejsca takie jak Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. Informacji o tym jak ono funkcjonuje i jaka jest jego misja, wysłuchali radni podczas posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

Misją muzeum jest dbanie o powierzone dziedzictwo kulturowe, uzmysławianie roli przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie, ale także bycie instytucją nowoczesną rozumianą jako miejsce żywych spotkań i wymiany poglądów dotyczących współczesnych problemów wizualności oraz kanonów kulturowych – mówił Marek Świca, dyrektor tej instytucji.

Charakter zbiorów predestynuje MHF do stawiania istotnych pytań problematyzujących zagadnienia fotografii i szerzej obrazu, tak by czynić z Muzeum ważny ośrodek inspiracji oraz centrum dobrych praktyk. Tej strategii podporządkowana jest zarówno polityka gromadzenia zbiorów jak i działalność wystawiennicza, wydawnicza, edukacyjna oraz badawcza. W rzeczywistości rządzonej mechanizmami konkurencji, MHF będzie tworzyć oryginalną koncepcję muzeum opartą na zasadzie przyjazności dla odbiorcy i otwartości na jego potrzeby.

Muzeum zatrudnia obecnie 40 pracowników. Prawdopodobnie będzie zwiększać zatrudnienie, bo w planach jest rozwój infrastruktury muzeum, m.in. modernizacja i adaptacja zabytkowej siedziby muzeum na potrzeby utworzenia nowoczesnego centrum magazynowo - konserwatorskiego i digitalizacyjnego oraz badawczego. Planowane koszty inwestycji to ok. 16 mln zł. Brutto.

W zabytkowym obiekcie dawnej Zbrojowni powstaną przestrzenie na prowadzenie działalności wystawienniczej i edukacyjnej kierowanej do szerokiego kręgu odbiorców, a zwłaszcza osób zainteresowanych aktywnym korzystaniem z oferty kulturalnej naszego miasta, w tym mieszkańców powstających tu osiedli, studentów UE, pracowników sąsiadujących firm czy ich klientów.

W nowocześnie zaprojektowanych wnętrzach prezentowane będą unikatowe obiekty jakie posiada muzeum w ramach wystaw stałych oraz czasowych. Tu też swoje miejsce znajdzie gromadząca interesujące dla celów badań naukowych zbiory biblioteka oraz przeniesione z ul. Józefitów zostaną  pozostałe pomieszczenia dla pracowników muzeum.

Radni dowiedzieli się też o innych wyzwaniach stojących przed muzeum. Ze względu na problemy lokalowe, niedobory kadrowe, niedofinansowanie wymaga zmian w wielu obszarach jego działalności: m.in. konieczność wprowadzenia nowych regulacji w ramach kontroli zarządczej oraz szeregu regulacji porządkujących sprawy księgowe i inwentaryzacyjne w wyniku przeprowadzonej kompleksowej kontroli finansowej muzeum; rozwój działalności naukowej, wydawniczej i edukacyjnej; opracowanie Strategii Muzeum na lata 2017-2020.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-11-09
Data aktualizacji: 2016-11-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź