Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rezolucjami w smog

Podczas sesji RMK radni coraz więcej czasu poświęcają tematowi smogu. W trakcie sesji 11 stycznia podjęli dwie rezolucje w tej sprawie. 25 stycznia, podczas sesji dyskutować będą o kolejnych dwóch projektach.

Rezolucja w sprawie umarzania postępowań dotyczących spalania śmieci i chemikaliów na terenie miasta Krakowa ze względu na niską szkodliwość społeczną, podjęta 11 stycznia skierowana została do Ministra Sprawiedliwości, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Szefa Prokuratury Okręgowej w Krakowie oraz Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie. Radni uważają, że takie umarzanie może zachęcać niektóre osoby prywatne oraz firmy do kontynuowania tego rodzaju zachowań. Ilość substancji toksycznych powstających np. podczas spalania farby jest ogromna i przyczynia się w znacznym stopniu do powstawania krakowskiego smogu.

Kolejna z rezolucji podjętych na pierwszej w tym roku sesji RMK, skierowana była do Sejmu i Senatu RP w sprawie zmiany wysokości kar za spalanie odpadów wbrew art. 155 ustawy o odpadach. Radni sugerują w niej, aby w przypadku pozytywnego wyniku badania próbki pobranej u osoby podejrzanej o spalanie zabronionych substancji (koszt. ok. 1000 zł, pokrywany z budżetu miasta) – popełniający wykroczenie byłby z urzędu zobowiązany do pokrycia kosztów badania próbki.

Kolejnymi rezolucjami związanymi ze smogiem radni zajmą się podczas sesji 25 stycznia. Pierwsza z nich skierowana jest do Sejmiku Województwa Małopolskiego, a dotyczy zakazu palenia węglem w podkrakowskich gminach.

Chodzi o zakaz palenia węglem w nowo budowanych budynkach na terenie 14 podkrakowskich gmin, na terenach gdzie istnieje sieć ciepłownicza lub gazowa, albo też planowana jest jej budowa lub rozbudowa.

Kolejny  projekt rezolucji dotyczy kontroli krakowskiej Straży Miejskiej w gminach ościennych. Skierowany został do Marszałka Województwa Małopolskiego. Radni postulują w nim możliwość kontrolowania przez strażników miejskich z Krakowa palenisk znajdujących się w gminach ościennych Krakowa. Jak piszą radni w projekcie rezolucji, szacuje się, że od 20 do 30 proc. krakowskiego smogu pochodzi z gmin leżących w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2017-01-20
Data aktualizacji: 2017-01-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź