Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Epilepsy Friendly – muzyka bez barier w Krakowie

13 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Chorych na Padaczkę. Polskie Stowarzyszenie Osób Cierpiących na Padaczkę szacuje, że blisko 400 000 osób w Polsce choruje na epilepsję. Krakowskie Biuro Festiwalowe jako pierwsza w Polsce instytucja organizująca wydarzenia kulturalne, wprowadza program informacyjny dla osób z padaczką. Projekt zostanie uruchomiony podczas festiwalu muzyki dawnej Misteria Paschalia.

Fot. Wojciech Wandzel / Krakowskie Biuro Festiwalowe

- Padaczka jest uznawana za chorobę społeczną, ponieważ dotyka ponad 1% społeczeństwa. Wśród chorych mogą być także goście naszych wydarzeń. To dlatego uruchamiamy program Epilepsy Friendly – mówi dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin. Dodaje również: "Podczas wydarzeń organizowanych przez KBF najważniejsze jest bezpieczeństwo uczestników – powtarzam to od wielu lat. Odpowiadamy za szeroki wachlarz imprez: od wielkich, masowych widowisk, po małe i kameralne spotkania. Nie czując się bezpiecznie, nigdy nie można w pełni cieszyć się z uczestnictwa w wydarzeniach. Współpraca z policją, służbami medycznymi, strażą pożarną i miejską to dla nas codzienność. Dzięki programowi wprowadzamy nowy standard dbania o komfort gości naszych imprez."

Pierwszym wydarzeniem, które obejmie program Epilepsy Friendly jest Festiwal muzyki dawnej Misteria Paschalia. Krakowskie Biuro Festiwalowe opracowało wytyczne oraz rekomendacje dla osób uczestniczących w koncertach i zmagających się z epilepsją. Festiwal Misteria Paschalia można zakwalifikować do kategorii wydarzeń przyjaznych dla osób z padaczką.

Warto zwrócić uwagę na następujące fakty:

  • goście mają zapewnione miejsca siedzące, nie ma miejsc stojących,
  • koncerty odbywają się w klimatyzowanych przestrzeniach ICE Kraków i w kościołach, w których nie będzie duszno,
  • z wszystkich koncertów jest możliwość swobodnego wyjścia,
  • koncerty są zabezpieczane przez partol medyczny (2 ratowników medycznych),
  • koncerty odbywają się w półmroku – nie będzie znaczącego kontrastu między widownią a sceną,
  • nie będzie gwałtownych bodźców świetlnych.

- Zagrożeniem może być padaczka odruchowa muzykogenna, dlatego prosimy o dokładne zapoznanie się z repertuarem – mówi zastępca Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego ds. Marketingu Magdalena Łukasik. - Zwracamy również uwagę na godziny koncertów i czas ich trwania – niektóre zaczynają się w późnych godzinach wieczornych. Może to wpłynąć na zakłócenie odpoczynku nocnego – dodaje.

KBF nie będzie ograniczać się jednak tylko do prezentowania wytycznych. Także przed innymi wydarzeniami, organizowanymi przez Biuro, będą pojawiać się informacje o potencjalnym zagrożeniu. - Planujemy informować uczestników zarówno w mediach społecznościowych i na stronach internetowych, jak i tuż przed koncertami. Będziemy także wyświetlać plansze edukacyjno-ostrzegawcze na ekranach. Tak będzie na przykład podczas FMF'u – zapowiada dyrektor Helbin. Program obejmie również Wianki – Święto Muzyki, Festiwal Sacrum Profanum, czy wspomniany Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.

Krakowskie Biuro Festiwalowe prosi również o posiadanie ze sobą informacji o tym, kogo bliskiego zawiadomić, aby w razie napadu zapewnić jak najskuteczniejszą pomoc.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-02-14
Data aktualizacji: 2017-02-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź