Komunikat archiwalny

Kraków maksymalizuje wykorzystanie sieci tramwajowej

Komunikacja miejska w Krakowie będzie po raz kolejny wzmocniona. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców oraz odpowiedź na ograniczenia ruchu samochodów w centrum. Od stycznia 2018 r. na najważniejszych trasach wzrośnie liczba kursów autobusów i tramwajów, pojawi się także kilka nowych linii.  

Kraków maksymalizuje wykorzystanie sieci tramwajowej
Fot. Tomasz Stankiewicz / krakow.pl

– 8 stycznia 2018 roku w Krakowie przeprowadzimy remarszrutyzację. Zostanie zwiększona częstotliwość jazdy tramwajów i autobusów, pojawi się również nowa linia autobusowa – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Projekt optymalizacji zakłada, że tramwaje będą jeździć co 7–8 minut lub co 15. Linie 50 i 52 zachowają dotychczasową częstotliwość odjazdów, co 5 minut. Większość linii pojedzie częściej, bo co 7–8 minut zamiast dotychczasowych 10 oraz co 15 minut zamiast 20. Układ 7,5/15 będzie obowiązywał w godzinach szczytu oraz pomiędzy szczytami. Na głównych ciągach komunikacyjnych oczekiwanie na tramwaj będzie zatem trwało 2, maksymalnie 3 minuty. Najważniejszą zaletą nowej siatki tramwajowej jest zaoferowanie z każdej dużej pętli przynajmniej jednej linii, na której tramwaje jeżdżą z częstotliwością co 7/8 minut. To podnosi komfort podróży – przy takich częstotliwościach mieszkańcy w praktyce nie sprawdzają godzin odjazdów.


Wśród zmian dotyczących linii autobusowych bardzo ważną jest utworzenie zupełnie nowej linii 114, która połączy z centrum miasta silnie rozbudowujące się osiedla Pod Fortem i rejon ulicy Chełmońskiego. Dodatkowo linia ta zwiększy liczbę kursów na trasie prowadzącej alejami Armii Krajowej, Trzech Wieszczów oraz ul. Kobierzyńską. To tam odnotowywana jest dziś największa ilość pasażerów. Poprawie ulegnie też oferta połączeń z Nowej Huty z innymi dużymi osiedlami. Ponadto wzmocnione zostaną poza szczytem wszystkie linie kursujące przez Aleje Trzech Wieszczów. 

Większa liczba kursów tramwajów i autobusów oznacza, że w budżecie miasta na komunikację przeznaczona zostanie kwota wyższa niż dotąd – o około 30 mln zł (z czego 7,5 mln zł przeznaczone zostanie na zwiększenie kursów autobusowych). – Dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, które pozwalają na wprowadzenie udogodnień, poprawę komfortu i jakości podróżowania po mieście dla krakowian. Co ważne, nie będzie zmiany taryfy przewozowej w przyszłym roku – zaznaczył Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta ds. inwestycji i infrastruktury.

Proces wzmacniania transportu miejskiego trwa od dwóch lat, ale dopiero zakończone w tym roku remonty (szczególnie na ul. Basztowej) umożliwiły zaproponowanie wszystkich działań. Skalę zmian najlepiej oddaje fakt, że liczba kursów tramwajów zwiększy się o około 10 proc. Po zmianach, dzięki wprowadzonym wzmocnieniom, dodatkowo do ruchu zostanie skierowanych prawie 50 autobusów i 30 tramwajów. Ten ruch ma podnieść komfort podróży po mieście i nakłonić jeszcze większą grupę do korzystania z komunikacji zbiorowej. Władze Krakowa nieustannie dbają o to, by po mieście poruszały się najnowocześniejsze tramwaje i autobusy, a teraz skupiają się, by było ich coraz więcej.

Zobacz także:

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także