Komunikat archiwalny

Ponad 3 tys. wniosków o dotację na wymianę pieców w 2017 r.

1324 wnioski o dotację na wymianę pieca węglowego na ogrzewanie proekologiczne złożyli w grudniu mieszkańcy Krakowa, a nie jest to jeszcze ostateczna liczba, bo wnioski (m.in. przesłane pocztą) będą jeszcze spływać w tym tygodniu. Od 1 stycznia 2018 r. maksymalne dofinansowanie wynosi 60 proc.

Ponad 3 tys. wniosków o dotację na wymianę pieców w 2017 r.
Fot. pixabay.com

Regresywny charakter przyznawania dotacji ma na celu zmotywowanie mieszkańców do szybszej zmiany systemu ogrzewania na proekologiczny bez czekania do czasu wejścia w życie całkowitego zakazu używania paliw stałych na terenie Krakowa, czyli 1 września 2019 roku.

Do Wydziału Kształtowania Środowiska UMK wpłynęło 3058 wniosków o udzielenie dotacji, z czego tylko w grudniu 1324. Prognozowana maksymalna liczba wniosków (wydział zakładał, że krakowianie złożą ich w 2017 roku ok. 1800–2400) została przekroczona o ponad 650.

Co ważne, w Krakowie w ostatnich latach udało się zmniejszyć liczbę starych, nieekologicznych pieców z 24 tys. do liczby poniżej 10 tys. Zlikwidowano zatem znaczną liczbę kopciuchów. Te dane wskazują, że krakowianie są najbardziej wyedukowanymi pod względem ekologicznym mieszkańcami w Polsce.

 

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także