Komunikat archiwalny

Ekologiczna rewolucja na ulicach Krakowa

W marcu wystartować ma miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Mowa o tym była podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury.

Ekologiczna rewolucja na ulicach Krakowa
Fot. pixabay.com

Kraków już od jakiegoś czasu zapowiadał stworzenie systemu car-sharingu. Pierwotnie miał on się pojawić już w 2017 r. Początkowo miasto planowało zająć się tym samo, ostatecznie jednak zdecydowano się na współpracę z komercyjnymi firmami. Zgodnie z planem, w pierwszym etapie system ma obejmować 40 pojazdów. Wprowadzeniem systemu zajmuje się firma SmartCity. Jak wyjaśniał Łukasz Szewczyk, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej obecnie twa typowanie lokalizacji, w których znajdą się stacje ładowania pojazdów. W przyszłym miesiącu do Krakowa trafić mają pierwsze samochody. - Jest jeszcze kwestia przygotowania ich i wyposażenia w odpowiednie oprogramowanie, więc myślę, że marzec to realny terminy jeśli chodzi o uruchomienie całego systemu – mówił dyrektor Szewczyk.

A co rowerami elektrycznymi? Czy Kraków planuje również postawić gdzieś stacje, na których doładować będzie można elektryczny rower – pytał radny Łukasz Słoniowski, znany z tego, że po mieście często porusza się rowerem. Jak zapewnił dyrektor Szewczyk, plany uruchomienia takich stacji istnieją, ale kiedy dokładnie się to wydarzy, na razie nie wiadomo.

Zresztą samochody i rowery elektryczne to nie wszystkie pojazdy, które chce promować Kraków, by być bardziej ekologicznym miastem. Kraków planuje również zakupić nawet 150 autobusów elektrycznych, coraz więcej elektrycznych pojazdów ma się pojawić we flotach miejskich instytucji.

Pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także