Komunikat archiwalny

W niedzielę zwiedź fort „Mogiła” w Nowej Hucie

Gmina Kraków udostępnia forty na ciekawe wydarzenia! Tym razem zwiedzającym zostanie udostępniony fort 49 ½ a „Mogiła” w Nowej Hucie, zarządzany przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.

W niedzielę zwiedź fort „Mogiła” w Nowej Hucie
Fot. ZBK

Już 11 lutego można wziąć udział w spacerze „Śladami trzech wojen", który rozpocznie się od zwiedzania fortu 49 ½ a  „Mogiła”. Start o godz. 10, kolejne zwiedzanie, o godz. 12 i 14. Uczestnicy spaceru zwiedzą ponadto schron amunicyjny „Mogiła”, naziemne elementy infrastruktury schronowej na os. Szkolnym oraz Muzeum Czynu Zbrojnego.

Zwiedzanie jest bezpłatne, ale trzeba się na nie zapisać na stronie: www.schronynh.rawelin.org.

W tegorocznych planach jest zwiedzanie również innych fortów, zarządzanych przez ZBK m.in. fortów Benedykt, Batowice, Prokocim i Borek.

Tereny obecnej Nowej Huty nie odegrały znaczącej roli w trakcie XX-wiecznych konfliktów. Jednak do dziś można tu spotkać elementy związane z fortyfikacjami z tego okresu. Czasy I wojny światowej reprezentują pozostałości Twierdzy Kraków takie m.in. jak fort 49 ½ a  „Mogiła” i schron amunicyjny „Mogiła”. Z okresem Zimnej Wojny związane jest budownictwo schronowe, np. liczne naziemne elementy schronów na os. Szkolnym, a z II wojną światową czołg IS-2 i pamiątki zgromadzone w Muzeum Czynu Zbrojnego na os. Górali 23.

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA STUCH
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także