Komunikat archiwalny

O pomnikach i pamięci

O losach pomnika „Orła Białego” i inicjatywie Dzielnicy XI w sprawie postawienia Kamienia Pamięci -  tym dyskutowano na posiedzeniu Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

O pomnikach i pamięci
Fot. materiały prasowe

Radny Łukasz Wantuch zgłosił projekt uchwały kierunkowej w sprawie podjęcia działań polegających na anulowaniu budowy pomnika Orła Białego oraz przeznaczenia zaoszczędzonych środków w wysokości ok. 1 mln zł na dodatkowe remonty ulic i chodników w Dzielnicy XV Mistrzejowice.

– Stworzyłem ten projekt w odpowiedzi na liczne głosy sprzeciwu wobec budowy tegoż pomnika. Oczywiście fundusze zaoszczędzone zostaną przeznaczone na inwestycje według wskazań Rady Dzielnicy XV, ze szczególnym uwzględnieniem remontów ul. Orła Białego – powiedział
Łukasz Wantuch. Jednak Komisja nie wydała opinii w tej sprawie. Wiadomo, jednak, że prezydent zaproponował, iż zamiast budowy pomnika zostanie zasadzony Dąb Pamięci.

Z kolei mieszkańcy Dzielnicy XI Podgórze Duchackie wyszli z inicjatywą, by na terenie ich dzielnicy umieścić Kamień Pamięci, który ma być symbolicznym hołdem dla poprzednich pokoleń Woli Duchackiej, którzy walczyli o niepodległość. Ma być to niewielki monument z terenem zielonym wokół u zbiegu ul. Malborskiej i Zabawa, w bliskim sąsiedztwie tworzonego właśnie Parku Duchackiego. – Chcemy, by powstała tam ścieżka edukacyjna, a miejsce to służyło całej społeczności do organizacji spotkań świątecznych i uroczystości rocznic państwowych. Dzielnica sfinansuje projekt, jednak chcielibyśmy prosić, aby realizacją tej drobnej inwestycji zajęło się i sfinansowało miasto. Oczywiście, jeśli nie będzie takiej woli, dzielnica podejmie wszystkie możliwe działania, aby sfinansować całość. Gdyż chcemy, by obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 2018 r odbyły się w tym miejscu – mówił przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XI Podgórze Duchackie.

Na sali był także obecny kap. Włodzimierz Wolny prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Koło Kraków-Podgórze. Prosił o postawienie kamienia pamięci, by młode pokolenia mieszkańców mogły poznać bolesną historię tego miejsca.

Jednak były i głosy przeciwne. Radna Małgorzata Jantos stwierdziła, że pomysł o budowaniu kolejnego pomnika nie jest dobry.

- Od prawieków społeczeństwa znaczyły ważne miejsca. Wiele z tych znaków przeszłości dotrwało do dziś. To nie jest kolejny pomnik to jest Kamień Pamięci, ważny dla mieszkańców. Każda społeczność powinna mieć taki punkt odniesienia, gdzie mogą się spotkać i przeżywać wspólne przełomowe, historyczne chwile – odpowiedziała radna Teodozja Maliszewska.

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Dzielnicy XI.

Pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także