Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wpis na listę UNESCO impulsem do odnowy Krakowa. Zobacz film!

We wrześniu minie 40 lat od czasu kiedy Kraków, jako pierwsze miasto europejskie, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Fot. telewizja.krakow.pl

W uzasadnieniu decyzji o wprowadzeniu historycznego centrum Krakowa na tę listę zapisano m.in.: „Centrum historyczne i architektoniczne Krakowa, które ukształtowało się na przestrzeni niemal tysiąca lat jest jednym z najbardziej godnych uwagi artystycznych i kulturowych kompleksów Europy. (…) Kraków przekazuje potomności tę jedyną w swoim rodzaju kolekcję pomników kultury dawnych wieków – wybitne dzieła sztuki i architektury”.

A najważniejsze z nich to: Wzgórze Wawelskie z zamkiem królewskim i katedrą, Rynek Główny z Wieżą Ratuszową i Sukiennicami oraz Bazyliką Mariacką, historyczne budynki uniwersyteckie np. Collegium Maius, Collegium Iuridicum, kościoły i klasztory, pałace i budowle reprezentacyjne jak np. magistrat czy kamienice mieszczańskie.


Kraków należy do najlepiej utrzymanych środkowoeuropejskich miast charakteryzujących się historyczną zabudową. To efekt działań Społecznego Komitetu  Odnowy Zabytków Krakowa, z którym ściśle współpracują władze Krakowa. Ale o piękno dawnej stolicy Polski dbają sami krakowianie. Bo do każdej złotówki pozyskanej z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa drugą dodają właściciele historycznych obiektów.

Nie bez znaczenia jest fakt, że Kraków jako jedno z pierwszych miast podjęło się dofinansowywania prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru. W latach 2006 – 2017 przyznano dotacje dla ponad 270 właścicieli obiektów zabytkowych na łączną kwotę 28,5 mln. zł. W tym roku na realizację dotacji zaplanowano 4 mln zł. Prace przy części obiektów zabytkowych dofinansowanych przez Gminę Miejską Kraków są również współfinansowane ze środków pochodzących z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

 

Z kolei przypływ funduszy z Unii Europejskiej pozwolił na wykonanie strategicznych miejskich inwestycji dotyczących ochrony środowiska i rozwoju zrównoważonego transportu. Dzięki sporemu zastrzykowi unijnych pieniędzy udało się zrealizować nowoczesne projekty kulturalne i muzealne, w tym m.in. unikatowy szlak archeologiczny w podziemiach Rynku i ekspozycję w dawnej Fabryce Oscara Schindlera. Zmodernizowano również Muzeum Inżynierii Miejskiej, a kwartał św. Wawrzyńca na krakowskim Kazimierzu przekształcono w nowe centrum życia kulturalnego i towarzyskiego.

By ochronić materialne i krajobrazowe dziedzictwo kulturowe oraz zadbać o estetykę Krakowa, prezydent Jacek Majchrowski podjął działania związane z utworzeniem parku kulturowego Stare Miasto. Uchwała w tej sprawie została podjęta w 2010 roku, a znowelizowana w 2017. Przewidziane jest stworzenie takiego parku również w takich obszarach jak Centrum  Nowej Huty i Stare Podgórze z Krzemionkami oraz na terenie dawnego miasta Kazimierz.

W lipcu 2017 roku Kraków był gospodarzem i współorganizatorem 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Delegacje z ponad 190 krajów spotkały się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, by obradować pod przewodnictwem prof. Jacka Purchli. Władze Krakowa angażują się także w liczne inicjatywy podejmowane przez Organizację Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), uczestniczą w organizowanych co kilka lat Kongresach OWHC. Warto zauważyć, że Kraków będzie gospodarzem takiego kongresu w czerwcu 2019 roku.

Strategiczną rolę w przebudowie przestrzeni publicznej zabytkowego miasta i jego nowoczesnej otuliny odgrywają kosztowne inwestycje związane z modernizacją infrastruktury komunalnej, m.in. budową obwodnicy, przebudową wielu ulic i całych węzłów komunikacyjnych, budową nowych linii tramwajowych.

Istotne jest to, że z powodzeniem udaje się zachowywać wyjątkowość Krakowa poprzez szeroko rozumianą ochronę dziedzictwa kulturowego, nie tracąc jednocześnie specyfiki miasta tętniącego życiem, stale się rozwijającego, nastawionego na ludzi młodych.


Do nakręcenia filmu użyto dwóch dronów. Do jednego z nich podwieszona była kamera, a do drugiego lampa o mocy światła około 120 tys. lumenów, radiator i akumulator o łącznej wadze około 6 kilogramów. Waga drona wraz z instalacją oświetleniową to około 17 kilogramów.

Aby móc nakręcić film, konieczne było całkowite wyłączenie oświetlenia ulic i iluminacji zabytków. W sumie wyłączono światło na placu Mariackim, placu św. Ducha, ul. Pijarskiej, Szpitalnej, Kanonicznej i św. Idziego. Wygaszono również iluminację Zamku Królewskiego na Wawelu, kościoła Mariackiego, Sukiennic i wieży ratuszowej.

pokaż metkę
Autor: MAGDALENA UCHTO
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-02-19
Data aktualizacji: 2018-03-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź