Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie
Ponad 1000-letnia tradycja, około 300 wojów i białek, starcie dwóch wielkich armii i jeden kopiec – takie atrakcje czekały podczas tegorocznych obchodów Święta Rękawki na kopcu Krakusa. 3 kwietnia w godz. 11.30-18.00, poza rekonstrukcjami wydarzeń i zwyczajów średniowiecznych, nie zabrakło również odwołań do mitologii – motywem przewodnim były „Słowiańskie zaświaty”.
Imprezę rozpoczął obrzęd rozpalenia ognia, a tuż po nim odbył się zwyczajowy bieg wojów wokół Kopca. W programie wydarzenia znalazły się również ciekawe inscenizacje – „Legenda o Czarnej Księżniczce ze Wzgórza Lasoty” oraz „Siuda Baba”. Nie zabrakło również wróżby pomyślności dla grodu Kraka. Zgodnie z tradycją przodków, pożegnaliśmy również zimę i powitaliśmy wiosnę obrzędem z Marzanną.
O godz. 16.00 wojowie skrzyżowali broń – armia Wiślan zmierzyła się z najeźdźcami. Bitewne zmagania można było obserwować z bliska, a kiedy wynik starcia był już jasny, przyszła pora na inscenizację inspirowaną słowiańską mitologią – Weles, srogi pan podziemi, odprowadzi dusze poległych wojów do Nawii, krainy zmarłych. Natomiast około godz. 17.00 można było zobaczyć rekonstrukcję charakterystycznego dla wieków średnich pochówku antywampirycznego.
OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA
Przez cały czas trwania imprezy uczestnicy zaglądali też do osady słowiańskiej i patrzyli, jakie rzemiosła uprawiano w średniowieczu, jakie stroje wtedy noszono i co jedzono – chętni próbowali potraw gotowanych według przepisów naszych przodków. Tego dnia u stóp Kopca Krakusa stanęła również replika przedchrześcijańskiej świątyni. Miłośnicy magicznych stworzeń zaglądali także do Nawii – mitologicznej krainy zmarłych, która specjalnie z okazji obchodów święta Rękawki 2018, została zwizualizowana. Na wszystkich, którzy przyszli na kopiec Krakusa, czekała nietuzinkowa wystawa tematyczna przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Chętni mogli przyłączyć się do sypania symbolicznego kopca-mogiły.
Rękawka to święto, którego obchody sięgają korzeniami czasów przedchrześcijańskich, nawiązujące do pogańskich obrzędów związanych z zaduszkami wiosennymi, przypadającymi na okres przesilenia wiosennego. Rękawka związana jest także z legendą o kopcu Kraka, usypanym po śmierci króla – według tradycji ziemię, z której usypano kopiec noszono w rękawach – stąd nazwa święta. Współczesne obchody święta Rękawki organizowane są od 2000 roku.