Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Lato to sprzyjający czas na remonty i modernizacje

Po wymianie płyt na Zwierzynieckiej Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpoczął remont torowiska na ul. Bieńczyckiej. Wakacje są najlepszym okresem dla tego rodzaju prac.

Fot. ZIKiT

Przeprowadzona u progu wakacji wymiana płyt betonowych na ul. Zwierzynieckiej, w których zamocowane są szyny tramwajowe była niezbędna, by uniknąć wybrzuszeń szyn, przytrafiających się na tym odcinku w szczególnie gorące dni.

Prace w Kurdwanowie

Linia nr 6 w ciągu najbliższych dwóch miesięcy będzie inaczej kończyć trasę w Kurdwanowie. Spółka Trasa Łagiewnicka będzie bowiem prowadziła przebudowę pętli w Kurdwanowie. Powstanie dodatkowy wyjazd z tej pętli w kierunku tunelu, który ma być poprowadzony pod tzw. Białymi Morzami. Wykonawca ma wyznaczony czas na koniec września, ale wstępnie deklaruje wcześniejsze zakończenie prac. W tym okresie linie 6 (co 10 minut oraz co 20 minut poza szczytem) i 24 (co 10 minut przez cały dzień) będą dojeżdżały do Kurdwanowa, ale zawracać będą zmieniając tor. Trasa będzie obsługiwana przez tramwaje dwukierunkowe, motorowi będą więc zmieniać na końcówce kabinę i ruszać w trasy powrotne. Natomiast tramwaje linii 50 będą do końca wakacji jeździły zaś do Prokocimia.

Naprawa torów w ul. Bieńczyckiej

23 czerwca rozpoczął się remont torowiska w ul. Bieńczyckiej. Zarząd Infrastruktury chce przywrócić jego pełną sprawność. Prace są wykonywane przy okazji budowy skrzyżowania z drogą wjazdową na teren inwestycji prywatnego dewelopera. Inwestor pokrywa tym samym część kosztów przebudowy torowiska w ul. Bieńczyckiej. Prace mają potrwać nie dłużej niż cztery tygodnie, ale wykonawcy remontu będą starali się zakończyć roboty w trzy tygodnie. Z jednej strony ZIKiT chce jak najszybciej uruchomić torowisko na ul. Bieńczyckiej, a jednocześnie pozostawić jak najwięcej czasu na ewentualne prace remontowe na torach w innych miejscach. Wakacje są do tego rodzaju prac najlepszym okresem ze względu na mniejszą intensywność ruchu samochodowego i spadek o 30–50 proc. liczby pasażerów w komunikacji zbiorowej.

 

Czytelnicy serwisów miejskich pytają o przeprowadzane w mieście remonty. Podajemy więc odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Pytanie: W ilu miejscach Krakowa od soboty w jednym czasie prowadzone będą remonty?

W dwóch na raz. W ostatnich latach nie zdarzyło się, by krótkoterminowe naprawy lub remonty prowadzono w większej liczbie miejsc niż dwa jednocześnie. Zarazem inspektorzy ZIKiT starają się tak dobierać miejsca remontów, by jednocześnie prowadzone prace nie wpływały na ten sam rejon miasta. Na przykład w Kurdwanowie i na ul. Bieńczyckiej mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy żadna z linii tramwajowych nie jest zmieniana na czas remontów w dwóch miejscach. Taki dobór miejsc remontów gwarantuje, że niższy komfort podróży ma możliwie najmniejsza grupa mieszkańców Krakowa.

Rozumiem, że są wakacje, mniejszy ruch, ale czy ta kumulacja remontów zdaniem ZIKiT nie jest zbyt duża?

Dwa, krótkotrwałe remonty prowadzone w jednym okresie, trudno uznać za kumulację. Nałożenie prac i utrudnień z nimi związanych potrwa realnie jeden dzień roboczy. Z pewnością zaś prowadzone remonty, jako zaplanowane i przewidywalne są mniejszą dokuczliwością dla podróżnych, niż nieprzewidziane awarie wynikające z rozstrzelenia prac remontowych.

Czy wiadomo coś już z wyborem wykonawcy przebudowy ul. Królewskiej? Co teraz się dzieje w tej sprawie?

ZIKiT otrzymał orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej ws. pierwszego rozstrzygnięcia przetargu. Orzeczenie nakazuje unieważnić wybór, wykluczyć ofertę poprzednio ogłoszonego zwycięzcy przetargu i dokonać ponownego wyboru najlepszej ze złożonych ofert. W tym przypadku istnieje tylko druga konkurencyjna oferta. W ciągu najbliższych dni skompletowana zostanie dokumentacja o ponownym wyborze oferty i przesłana do uprzedniej kontroli do Urzędu Zamówień Publicznych. Decyzja w tej sprawie w UZP powinna zapaś w ciągu trzech, czterech tygodni. Jeśli będzie pozytywna, będzie możliwe podpisanie umowy z wykonawcą.

Jakie jeszcze remonty ZIKiT planuje w wakacje? Których ulic i torowisk?

Wśród remontów jezdni wpływających na organizację ruchu ulicznego, w lipcu zaplanowane są:

  • remont ul. Krzyżańskiego (na granicy Swoszowic i gminy Świątniki), prace te potrwają ok. roku,
  • remont ul. Łepkowskiego, prace potrwają do jesieni i będą wymagały zmiany trasy jednej linii autobusowej,
  • remonty łuku na ul. Taklińskiego, prace potrwają do jesieni,
  • oczekujemy na rozstrzygnięcie przetargu na remont ul. Bieżanowskiej, będą to roczne prace na nieremontowanym dotąd odcinku,
  • remont ul. Dygasińskiego.

Oprócz tego przez cały sezon planowane są nocne i weekendowe prace nakładkowe, a więc wymiany nawierzchni na zniszczonych fragmentach jezdni. Jeśli zaś chodzi o remonty torowisk, pod uwagę brane są prace na następujących ulicach:

  • al. Solidarności,
  • ul. Karmelicka,
  • al. Pokoju,
  • węzeł w rejonie Poczty Głównej,
  • węzeł u wylotu ul. Dominikańskiej,
  • węzeł u wylotu ul. Karmelickiej.

Nie można obecnie określić, kiedy rozpoczną się prace w wymienionych miejscach. Najpilniejszym remontem jest naprawa na al. Solidarności. Ulica Karmelicka będzie naprawiana równolegle z modernizacją ciągu ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej. Termin prac na al. Pokoju uzależniony jest od terminów innych remontów – może być prowadzony w trybie weekendowym. Węzły w Starym Mieście nie wymagają zaś pilnego remontu i będą prowadzone w terminach, które zostaną uznane za najmniej uciążliwe i kolidujące z innymi pracami, a więc możliwe, że już po wakacjach – będą to prace weekendowe.

pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-06-27
Data aktualizacji: 2018-06-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź