Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przedszkole „Pawie piórko” i wymiary godzin

Komisja Edukacji nie wydała pozytywnej opinii dla realizacji budżetu miasta za 2017, za to pozytywne opinie otrzymały druki w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli oraz w sprawie nadania imienia Samorządowemu Przedszkolu nr 25.

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

Rada pedagogiczna i Rada Rodziców Samorządowego Przedszkola nr 25, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 53, w związku z nadchodzącą piątą rocznicą utworzenia ww. przedszkola, zwrócili się z wnioskiem o nadanie mu imienia „Pawie piórko”. Jak uzasadniała dyrektor przedszkola, pomysłodawcy nazwy chcieli w ten sposób nawiązać do charakteru Krakowa oraz symbolicznej twórczości Stanisława Wyspiańskiego, którego imię nosi z kolei Szkoła Podstawowa nr 51, wchodząca w skład ZSO nr 53. Zastrzeżenia do tego typu nazwy miała radna Agata Tatara, która zwróciła uwagę, że imię powinno być kojarzone z konkretną osobą – patronem. Jednak większość radnych przychyliła się do prośby rady rodziców oraz pedagogów i wydali pozytywna opinię.

Radni pozytywnie zaopiniowali także projekt uchwały w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli. Zmiana godzin pracy związana jest z nowelizacją ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, która wejdzie w życie 1 września br. Według zapisów ustawy tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, nie może przekraczać 22 godzin. Obecnie w szkołach i placówkach samorządowych, za wyjątkiem poradni psychologiczno-pedagogicznych, nauczyciele specjaliści zatrudnieni są w łącznym wymiarze 349 etatów w wymiarze 25 godzin tygodniowo. Obniżenie wymiaru godzin do 22 tygodniowo spowoduje konieczność zwiększenia zatrudnienia nauczycieli specjalistów o 47,6 etatu, aby ofertę pomocy psychologiczno-pedagogicznej utrzymać na tym samym poziomie.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2018-06-27
Data aktualizacji: 2018-06-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź