Komunikat archiwalny

Wielkie otwarcie muzeum fotografii w budynku zabytkowej strzelnicy

W sobotę odbyło się wielkie otwarcie zabytkowej strzelnicy na Woli Justowskiej. Mieszkańcy i turyści przez cały weekend, 15-16 września, mogli za darmo zwiedzać tymczasową siedzibę Muzeum Historii Fotografii.

Wielkie otwarcie muzeum fotografii w budynku zabytkowej strzelnicy
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Oprócz ponownie udostępnionej, stałej wystawy „Portret”, można było spędzić czas w muzealnej księgarni czy restauracji „Projekt Strzelnica”.

Działalność muzeum w strzelnicy zainaugurowała wystawa prac Wojciecha Plewińskiego – jednego z najwybitniejszych polskich fotografów powojennych oraz laureata tegorocznej edycji Nagród Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki. Ekspozycja została podzielona na trzy części. Pierwsza dotyczy współpracy z tygodnikiem „Przekrój”, druga przedstawia portery wykonane podopiecznym Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie, a trzecia to fotografie reportażowe pochodzące z serii „Ziemie zachodnie” wykonane w drugiej połowie lat 50. XX wieku.

Równolegle prezentowana jest wystawa plenerowa „Fotografie teatralne Wojciecha Plewińskiego”, towarzysząca premierze albumu pod tym samym tytułem, wydanego przy wsparciu miasta Krakowa.

 

 

To nie koniec atrakcji, w plenerze można zobaczyć wystawę „Plewiński. Na scenie”. Natomiast w sobotę, o godz. 13.00, odbyło się spotkanie z fotografem, prowadzone przez Wojciecha Nowickiego, będące jednocześnie prezentacją albumu „Plewiński. Na scenie”. Publikacja zawiera blisko 200 fotografii i prezentuje zdjęcia z około 50 spektakli. Z kolei w niedziele zwiedzający mogli wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie stałej „Portret” o godz. 12.00, 14.00, 16.00.

OTO FOTOKRONIKA URZĘDU MIASTA KRAKOWA

strzelnica, plewiński, prezydent

 

Przypominamy, zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej w ciągu ostatnich trzech lat przeszła sporą metamorfozę. Koszt modernizacji budynku wyniósł prawie 12 mln zł, z czego większą część pokryło miasto.

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

 

Pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także