Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Uroczyście i z medalem

W środę 19 września odbyła się 110. uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa zwołana z okazji wręczenia Brązowych Medali Cracoviae Merenti Wojciechowi Plewińskiemu i Antoniemu Borgoszowi.

Fot. krakow.pl

- Medalem Cracoviae Merenti obdarza się wybitne postacie, organizacje i instytucje, które w sposób szczególny, poprzez swoje osiągnięcia i zasługi, przysłużyły się naszemu miastu. Z wielką radością i dumą ogłaszam, że do grona uhonorowanych Brązowym Medalem Cracoviae Merenti dołączyli Wojciech Plewiński, jeden z czołowych polskich fotografów powojennych oraz Antoni Borgosz, nauczyciel, wieloletni Dyrektor Zespołu Szkół Łączności – mówił podczas sesji Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

- Z urodzenia jestem warszawiakiem, dopiero na studia przyjechałem do Krakowa. Jakiś się wtedy wydawał nie dla mnie. Stopniowo się jednak zacząłem wciągać w miasto, a Kraków zaczął mnie zasysać swoją atmosferą. Mogę po latach powiedzieć, że stoi przed Państwem człowiek spełniony – mówił podczas sesji uroczystej Wojciech Plewiński.

- To ogromny zaszczyt móc znaleźć się pośród tylu znakomitych osób i instytucji odznaczonych tym medalem. Traktuję go jako wyróżnienie dla całego krakowskiego szkolnictwa zawodowego – mówił laureat Antoni Borgosz.

Antoni Borgosz – nauczyciel, matematyk, przez ponad 25 lat Dyrektor Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. 50 lat poświęcił krakowskiej edukacji jako znakomity, ceniony przez uczniów i nauczycieli matematyk. Sposobem zarządzania szkołą sprawił, że od lat zajmuje ona czołowe miejsca w ogólnopolskich rankingach pod względem ilości zdanych matur i egzaminów zawodowych, jako jedna z najlepszych szkół w Polsce. Za pionierskie można uznać jego starania, aby program szkół wchodzących w skład Zespołu dostosowany był do potrzeb rynku pracy, co obecnie staje się wymogiem obecnego systemu kształcenia zawodowego. Wykorzystując optymalnie możliwość pozyskiwania środków unijnych Antoni Borgosz sprawił, że uczniowie zarządzanej przez niego szkoły mają możliwość zdobywania wiedzy i doświadczenia w oparciu o bardzo nowoczesną bazę dydaktyczną przy ścisłej współpracy z pracodawcami. Dzięki staraniom Antoniego Borgosza od wielu lat Zespół Szkół Łączności współpracuje z krakowskimi uczelniami wyższymi: Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską i Uniwersytetem Pedagogicznym.

Wojciech Plewiński – fotograf, urodzony w Warszawie w 1928 roku, od 1948 roku nierozerwalnie związany z Krakowem. Z wykształcenia architekt z dyplomem Politechniki Krakowskiej. Należy do najważniejszych przedstawicieli pokolenia polskich fotografów powojennych, jest również jednym z najbardziej wszechstronnych fotografów. Autor zarówno zdjęć portretowych, reklamowych, reportaży, jak i niekwestionowany mistrz fotografii teatralnej. Jego nazwisko było często kojarzone przede wszystkim z publikowanymi na okładkach tygodnika „Przekrój” portretami młodych kobiet. Nieco mniej znana jest fotografia reportażowa Wojciecha Plewińskiego, jego zbierane latami cykle, a także znakomite zdjęcia dokumentujące spektakle teatralne - od połowy ubiegłego wieku po początek XXI udokumentował ich ponad 820, w różnych ośrodkach w Polsce. Przez lata związany był również z Piwnicą pod Baranami. Przez całe życie wykonywał też portrety ludzi związanych z Krakowem.

Kolejna uroczysta sesja RMK odbędzie się 3 października. Brązowe Medale Cracoviae Merenti otrzymają wtedy Okręgowa Izba Radców Prawnych oraz ruch Komitetów Obywatelskich.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2018-09-19
Data aktualizacji: 2018-09-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź