Komunikat archiwalny

Drugie Życie Książki wraca na czytelniczą mapę miasta

Drugie Życie Książki, akcja wielkiej bezpłatnej wymiany książek, w tym roku świętuje swoje ósme urodziny! W 2018 roku, podczas czternastu edycji aż 1500 osób wymieniło się imponującą liczbą ponad 10 000 książek, a regały bookcrossingowe pojawiły się w kolejnych miejscach.

Drugie Życie Książki wraca na czytelniczą mapę miasta
Fot. Drugie Życie Książki

Kultura bookcrossingu, czyli nieodpłatnego przekazywania książek poprzez zostawianie ich w miejscach publicznych, ma się bardzo dobrze. Świadczą o tym kolejne inspirowane naszą akcją wymiany, które które stały się nieodłączną częścią wielu literackich i kulturalnych wydarzeń w całej Polsce.

Program bezpłatnych wymian przygotowanych na ten rok jest równie intensywny. Łącznie odbędzie się ich czternaście, w różnorodnych lokalizacjach na czytelniczej mapie Krakowa. Siedem edycji będzie wymianami specjalnymi. Zaplanowano i.in. wymianę książek w różnych językach w księgarni Massolit, wymianę komiksów i powieści graficznych na Krakowskim Festiwalu Komiksu czy edycję adresowaną do najmłodszych czytelników, która odbędzie się w ramach krakowskiej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Miłośnicy wymiany książek tradycyjnie spotykać się będą w Pawilonie Wyspiańskiego i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, ale akcja zawita także do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, antykwariatu Szafa Pełna Książek (zwycięzcy plebiscytu na najlepszy antykwariat roku 2018) czy w NOWEJ Księgarni, która działa przy niedawno otwartym w Nowej Hucie punkcie InfoKraków na os. Zgody 7.

Ponadto na Festiwalach Conrada i Miłosza pojawią się samoobsługowe regały bookcrossingowe. Korzystając z tych regałów, stosujemy zasadę 1:1 – czyli za każdą książkę zabraną z regału zostawiamy na półce jedną swoją.

Reguły udziału w Drugim Życiu Książki są proste: wystarczy przynieść co najmniej jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Zwracamy dużą uwagę na ich stan – pamiętajcie, że przynosimy je po to, by mogli skorzystać z nich inni. Książki wydane przed 1995 rokiem wymienimy tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowsze książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tytułów.

Pełen harmonogram i regulamin znajduje się tutaj: tutaj.

Pokaż metkę
Autor: Monika Jagiełło
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także