Kalendarium obchodów 70-lecia Nowej Huty

W tym roku Nowa Huta obchodzi jubileusz 70-lecia. Oto ramowy wykaz zaplanowanych wydarzeń rocznicowych. Lista będzie na bieżąco aktualizowana i uzupełniana.

Kalendarium obchodów 70-lecia Nowej Huty
Fot. Jan Graczyński

70 głosów na 70-lecie Nowej Huty

W każdy czwartek aż do końca roku na kanałach Krakowskiego Biura Festiwalowego na YouTube i Facebooku będą pojawiać się krótkie filmy opowiadające o Nowej Hucie W filmikach prezentowanych w jednorodnej szacie graficznej o „swojej Nowej Hucie” wypowiadają się nowohucianie i ci, którzy czują się związani z dzielnicą – przedstawiciele różnych pokoleń i profesji. Poznamy korzenie Nowej Huty i burzliwą historię jej budowy, a także posłuchamy osobistych wspomnień jej mieszkańców. Zobaczymy, jak się zmieniała i jaka jest współcześnie.

50 lat Mistrzejowic – wczoraj i dziś. Wystawa fotografii

Mistrzejowice to jedna z najmłodszych części Nowej Huty. Choć zostały włączone do Krakowa już w 1951 roku, pierwsze osiedla zaczęły tu powstawać dopiero pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku, według założenia urbanistycznego, którego projektantem był Witold Cęckiewicz. O tym, jak wówczas wyglądały Mistrzejowice, jak bardzo zmieniły się przez pół wieku miejsca dobrze znane dzisiejszym mieszkańcom, można się przekonać zwiedzając wystawę. 

 • Termin: 1 marca-1 kwietnia 2019 r., godz. 13.00-19.00 (wtorki 16.00-19.00)
 • Miejsce: Klub Mirage os. Bohaterów Września 26

Ogłaszam czyn obywatelski: przeczytam 70 książek na 70 lat Nowej Huty”

Wyzwanie czytelnicze Biblioteki Kraków

Projekt oparty na stylistyce lat 50. i 60. XX w. pod hasłem „Ogłaszamy czyn obywatelski: Przeczytam 70 książek na 70 lat Nowej Huty”. Każdy, kto podejmie to wyzwanie otrzyma Kartę Czynu Obywatelskiego. Pierwszych 70 osób otrzyma drobny upominek i pakiet materiałów promocyjnych.

 • Termin: marzec-listopad
 • Miejsce: filie Biblioteki Kraków

Wiosenny Turniej Piłki Nożnej

Turniej piłki nożnej dla najmłodszych rozgrywany na Hali Aspirantów Straży Pożarnej na os. Zgody

Organizator: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”

 • Termin: 23 marca
 • Miejsce: Hala Aspirantów Straży Pożarnej na os. Zgody

 

Nowa Huta haftująca

Wernisaż wystawy jubileuszowej z okazji 70-lecia Nowej Huty. Spotkania miejskich hafciarek zaowocowały pomysłem, by wykorzystując topografię Nowej Huty, wyhaftować obrazy nowohuckie zamknięte w ramach osiedla. Obrazy-mapy zostały wypełnione pomysłami i kreatywnością hafciarek. Przygotowana wystawa haftowanych obrazów w formie map osiedli jest pełna indywidualnych zdarzeń, nowohuckich przestrzeni, charakterystycznych miejsc czy architektonicznych portretów.

 • Termin: 29 marca, godz. 18.00
 • Miejsce: ARTzona Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 4

 

„przeMieszczanie. Nowohucianin”. Wystawa w Muzeum Nowej Huty

Wystawa jest opowieścią o współczesnym nowohucianinie, mieszkańcu postindustrialnej dzielnicy Krakowa. Szczególny nacisk położono na przedstawienie trudnych lat 90. XX w., okresu transformacji ustrojowej, którego rola w procesie kształtowania współczesnej tożsamości nowohucian przez lata była marginalizowana.

Ekspozycja stanowi drugą część projektu „przeMieszczanie”, złożonego z pięciu wystaw, poruszających kwestię narracji o współczesnym mieszczaninie – mieszkańcu Krakowa. Projekt stanowi osnowę jubileuszu 120-lecia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Więcej informacji na: www.muzeumkrakowa.pl

 • Termin: 27 marca–13 października
 • Miejsce: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Festiwal Navigator w Nowohuckim Centrum Kultury

Kolejna, edycja festiwalu podróżniczego, realizowanego przez Nowohuckie Centrum Kultury. W piątek – wieczór filmowy, w sobotę – warsztaty, spotkania z podróżnikami, kino sferyczne, koncert. Wśród zaproszonych gości: Piotr Pustelnik, Dorota Sumińska, Mateusz Waligóra. Dla najmłodszych kreatywne warsztaty Mały Navigator. A na finał: koncert zespołu Moribaya

Więcej informacji na: nck.krakow.pl  i www.navigatorfestival.pl  

 • Termin: 29–30 marca
 • Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

Mycielscy - hrabiowie, przedsiębiorcy czy naukowcy? Tajemnica rozkwitu Łuczanowic

Ten projekt to okazja do przekazania młodemu pokoleniu wiedzy na temat historii Mycielskich i ich wkładu w rozwój ziem łuczanowickich poprzez różne formy aktywności spacery badawcze, warsztaty o interaktywnej i urozmaiconej formule, slajdowiska. Położenie pałacu Mycielskich w obszernej otulinie parkowej umożliwia organizację zajęć plenerowych takich jak historyczny piknik dla mieszkańców, inscenizacja historyczna czy też gra terenowa (lub quest - w  zależności od decyzji uczestników warsztatów).Projekt ma charakter partycypacyjny - zarówno projektantami, jak i organizatorami finału będą uczestnicy warsztatów.

Projekt jest finansowany przez Instytut Pileckiego w ramach programu „Niepodległa”.

Szczegółowy program dostępny będzie na stronie: www.krakownh.pl

 • Termin: 1 kwietnia -31 października
 • Miejsce: dawne dobra Łuczanowickie i Kraków (śladami Mycielskich)

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta

Koncert wiosenny Zespołu Pieśni i Tańca NOWA HUTA w Krakowie. W programie: pieśni i tańce wschodnie – krakowskie, pieśni i tańce Beskidu Śląskiego, pieśni i tańce Beskidu Żywieckiego, pieśni i tańce z regionu Spisza, pieśni i tańce opoczyńskie, pieśni i tańce krakowskie, pieśni i tańce śląskie, pieśni i tańce regionu lubelskiego, pieśni i tańce regionu przeworskiego oraz pieśni i tańce regionu rzeszowskiego. W koncercie wezmą udział wszystkie grupy pracujące obecnie w zespole: grupy dziecięce, grupa młodzieżowa i grupa reprezentacyjna oraz kapela ludowa zespołu

Więcej informacji na: nck.krakow.pl

 • Termin: 7 kwietnia, godz. 17.00
 • Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

Cracow Singers i Sinfonietta Cracovia – koncert upamiętniający pierwszą podróż apostolską Jana Pawła II do Polski

Wykonawcy: Jurek Dybał – dyrygent, Cracow Singers oraz Sinfonietta Cracovia

Obchody 70-lecia powstania Nowej Huty zbiegają się z 40. rocznicą pierwszej wizyty apostolskiej papieża Jana Pawła II do Polski. Sinfonietta Cracovia włącza się w uroczyste obchody, łącząc oba wątki i proponując arcydzieła nowej muzyki sakralnej.  W programie koncertu: Krzysztof Penderecki, Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II, Arvo Pärt, Msza berlińska, Trisagion i Stabat Mater. Rezerwacja bezpłatnych kart wstępu pod adresem: rezerwacja@sinfoniettacracovia.com

Termin: 6 kwietnia, godz. 19.30

Miejsce: Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, os. Szklane Domy 7

Szachy wiosną

III Międzyszkolny Turniej Szachowy dla uczniów szkół podstawowych. Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 2 w Krakowie, Krakowski Klub Szachistów 1893, Stowarzyszenie Pomocy Szkole Małopolska

Termin: 6–7 kwietnia

Miejsce: os. Teatralne 35

Festiwal Tańca Współczesnego SPACER

Festiwal taneczny prezentujący różne formy tańca współczesnego. Wydarzenie dedykowane jest zarówno teoretykom i praktykom, jak i entuzjastom tańca. Na SPACERZE nie zabraknie również spektakli z Polski i zagranicy. W programie jedna z najnowszych produkcji Pink Mama Theatre („Jungle”), duet poniekąd reprezentujący scenę krakowska („Ewa i On” Iwony Olszowskiej i Pawła Koniora), interdyscyplinarny projekt łączący dźwięk, multimedia oraz ruch („Solaris”), spektakle prezentowane w ramach Polskiej Sieci Tańca („ONE” oraz „Rozkosz”), a także międzynarodowa produkcja „it will come later”, której współproducentem jest Nowohuckie Centrum Kultury.

Więcej informacji na: nck.krakow.pl

 • Termin: 24–28 kwietnia
 • Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

Mistrzostwa Polski  „Sprawni razem” w pływaniu

Zawody organizowane przez Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni razem”. Uczestnicy imprezy to osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W rywalizacji weźmie udział 90 zawodników.

 • Termin: 26–28 kwietnia
 • Miejsce:  kryta pływalnia AWF w Krakowie przy al. Jana Pawła II 78.

 XXXIX Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Lajkonika

 W turnieju weźmie udział 1344 zawodników krajowych i 200 zawodników zagranicznych. Rozgrywki odbywać się będą w halach sportowych: os. Handlowe 4, os. Zgody 13a, os. Teatralne 35, ul. Ptaszyckiego 4 i 6.Organizator: Szkolny Klub Sportowy ”KUSY” Kraków

 • Termin: 26–28 kwietnia
 • Miejsce: os. Handlowe 4, os. Zgody 13a, os. Teatralne 35, ul. Ptaszyckiego 4 i 6

18. PZU Cracovia Maraton

 • Termin: 28 kwietnia

Publikacja kwartalnika „Renowacje i Zabytki”

W kwietniu ukaże się kwartalnik o ogólnopolskim zasięgu „Renowacje i Zabytki” poświęcony wyłącznie Nowej Hucie, jej historii, sprawom współczesnym oraz planom na przyszłość.

 • Termin: kwiecień

Podróże po Nowej Hucie z Panem Dynią

Warsztaty dla dzieci na nowohuckich osiedlach, na postawie których zostanie stworzony spis zjawisk, osób, miejsc, obiektów i wydarzeń ważnych (z  punktu widzenia dzieci) dla danego obszaru. Hasła zostaną opracowanie w formie rysunków umiejscowionych na mapie oraz w formie opisowej – jako anegdoty, krótkie wierszyki i powstanie bogato ilustrowana fabularna opowieść o Panu Dyni z Branic. Więcej informacji będzie dostępnych na: www.krakownh.pl

 • Termin warsztatów: kwiecień–maj

Koncert dla Wojtka Bellona

Koncert poświęcony pamięci Wojciecha Bellona – pieśniarza, poety, kompozytora i lidera Wolnej Grupy Bukowina. W koncercie poświęconym pieśniarzowi, poecie, kompozytorowi, liderowi Wolnej Grupy Bukowina udział wezmą m.in.: Wolna Grupa Bukowina, Robert Kasprzycki z zespołem, Tomek Wachnowski, Adam Ziemianin.

Więcej informacji na: nck.krakow.pl

 • Termin: 5 maja
 • Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

Konkurs na filmy i memy o Nowej Hucie

Konkurs organizowany przez Bibliotekę Kraków, adresowany przede wszystkim do młodzieży i dorosłych w przedziale wiekowym 16–24 lat. Gala finałowa z prezentacją prac odbędzie się w listopadzie. Więcej informacji dostępnych będzie na www. biblioteka.krakow.pl

 • Termin: 6 maja–30 listopada

XXIX Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny KRAK

Zawody międzynarodowe kierowane do młodzieży w kategorii wiekowej U16, w których weźmie udział 30 zawodników zagranicznych oraz 300 zawodników krajowych. Organizator: Szkolny Klub Sportowy ”KUSY” Kraków

 • Termin: 11 maja
 • Miejsce: stadion lekkoatletyczny przy al. Jana Pawła II 78

Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie

Cykl działań animacyjno-edukacyjnych. Społeczność Nowej Huty od samego początku współtworzyli twórcy kultury i sztuki. Projekt poświęcony jest ich środowiskom i inicjatywom. Podczas spacerów i prelekcji posłuchać będzie można o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty: teatrze, literaturze, filmie, fotografii, muzyce, sztukach plastycznych. Z jednej strony prezentowane będzie, jak rozwijało się w Nowej Hucie środowisko związane z daną dziedziną, a z drugiej teksty kultury, które w danej dziedzinie przedstawiają Nową Hutę. Posumowaniem będzie bezpłatna publikacja zbierająca poruszane tematy wydana w wersji drukowanej i elektronicznej, do pobrania ze strony ośrodka Kultury im. C.K. Norwida. Więcej informacji dostępnych będzie na stronie: www.okn.edu.pl

 • Termin: maj–grudzień
 • Miejsce: Ośrodek C. K. Norwida w Krakowie przy os. Górali 5 oraz przestrzeń miejska Nowej Huty

XVII Międzynarodowy Turniej w Szpadzie „O miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty”

Jest to jeden z największych młodzieżowych turniejów szermierczych organizowanych w Polsce. Organizator: Szermierczy Uczniowski Klub Sportowy „Zerwikaptur”

 • Termin:11 i 12  maja, początek godz. 9.00
 • Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 91, os. Handlowe  4

Noc Muzeów

16 edycja cyklicznej Nocy Muzeów. Program w przygotowaniu.

 • Termin: 17/18 maja

Nowa Huta pozdrawia Nową Hutę

Wydarzenie będzie polegało na tworzeniu transparentów, na których Nowohucianie i Nowohucianki będą zapisywać życzenia dla Nowej Huty i jej mieszkańców- a następnie będą zachęcani by te życzenia/pozdrowienia na transparentach zawiesić na swoich blokach, tak by widzieli je inni mieszkańcy dzielnicy.

 • Termin: 18 maja godz. 10.00-18.00
 • Miejsce: Klub Jędruś os. Centrum A 6a

Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych 2019

Uczestnikami zawodów będą osoby niepełnosprawne z dysfunkcją narządu ruchu i wzroku. Patronat sportowy objęła Otylia Jędrzejczak, która osobiście pojawi się na zawodach. Gościem specjalnym będzie Michał Golus – dwukrotny Mistrz i Wicemistrz z Dublina 2018.

Organizator: Integracyjny Klub Sportowy Druga Strona Sportu

 • Termin: 17–19 maja
 • Miejsce: pływalnie kryte AWF Kraków, al. Jana Pawła II 78

Holi Festiwal (Festiwal Kolorów)

Holi Festival Poland to ogólnopolska edycja robiącego furorę na całym świecie święta kolorów. Impreza skierowana do wszystkich, bez wyjątków, bez ograniczeń wiekowych! Poczuj magię zabawy, obrzucaj sie kolorowymi proszkami holi ze swoimi znajomymi. Baw się i tańcz przy muzyce najlepszych DJ-ów.

Organizator: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”

 • Termin: 18 maja
 • Miejsce: Stadion MOS Kraków „Wschód”, os. Szkolne 39

Blue League (mitting lekkoatletyczny)

Miting lekkoatletyczny, na którym rozgrywane są następujące konkurencje: 100 m, 400 m, 1000 m, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą, w którym mogą wziąć wszyscy chętni. Organizator: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”

 • Termin: 18 maja–17 sierpnia
 • Miejsce: Stadion MOS Kraków „Wschód”, os. Szkolne 39

Blind Football Kraków Cup 2019 – BFK CUP 2019

Blind Football to piłka nożna niewidomych. W turnieju biorą udział niewidomi piłkarze, 40 zawodników zagranicznych i 10 zawodników krajowych. Organizator; Fundacja na rzecz rozwoju kultury fizycznej  „Nie Widząc Przeszkód”

 • Termin: 31 maja–2 czerwca
 • Miejsce: Com-Com Zone  Kraków ul. Ptaszyckiego 6

Pikniki Sąsiedzkie w Centrum A

Seria pikników organizowanych przez Klub Jędruś w osiedlu Centrum A  poświęconych historii Nowej Huty: kolaże, warsztaty. Organizator: Klub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków–Nowa Huta

 • Termin: maj–wrzesień
 • Miejsce: os. Centrum A

Turniej Piłki Nożnej z okazji Dnia Dziecka

Turniej Piłki Nożnej dla najmłodszych.  Organizator: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”

 • Termin: 1 czerwca
 • Miejsce: Stadionie MOS Kraków „Wschód”, os. Szkolne 39

XI Międzynarodowy Turniej Smoka Krakowskiego w Gimnastyce Artystycznej 

Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 2 w Krakowie. Uczniowski Klub Sportowy – Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej i Sportowej OLIMPIA Kraków.

 • Termin: 1-2 czerwca, oficjalne otwarcie 1 czerwca godz. 14
 • Miejsce: os. Teatralne 35

Akademickie Mistrzostwa Polski w Piłce Ręcznej Kobiet i Mężczyzn – finał

Akademickie Mistrzostwa Polski w Piłce Ręcznej Kobiet i Mężczyzn 2019 w Krakowie są ostatnim etapem rozgrywek wyłaniających Akademickich Mistrzów Polski. W turnieju weźmie udział 16 najlepszych zespołów kobiecych i 16 najlepszych zespołów męskich z całej Polski, czyli prawie 600 zawodników.

 • Termin: 6–9 czerwca
 • Miejsce: hala sportowa AWF przy al. Jana Pawła II 78.

Koncert w ramach Dnia Wolności i Praw Obywatelskich

Koncert organizowany przez Stowarzyszenie „Sieć Solidarności” Program w opracowaniu.

 • Termin: 7 czerwca
 • Miejsce: scena plenerowa przed Nowohuckim Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

Korowód nowohucki

Działania corocznie realizowane przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida od 2016 r., podczas których przypominane są postaci istotne dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. W latach 2016–2018 wybrano łącznie 32 postaci i przygotowano ich biogramy oraz rysunki je przedstawiające. W ramach realizacji projektu w 2019 roku spośród propozycji zgłaszanych przez przedstawicieli społeczności lokalnej  wybrane zostanie kolejnych 18 postaci. W ramach Dni Nowej Huty ulicami dzielnicy przejdzie korowód  wszystkich 50 postaci a towarzyszyć im będzie radosna orkiestra. Wydana zostanie specjalna publikacja prezentująca wszystkie postacie z Korowodu.

 • Termin: 8 czerwca
 • Trasa: Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida – ul. S. Żeromskiego – al. Róż – al. Przyjaźni – al. Solidarności – Plac Centralny im. R. Reagana

Koncert z okazji 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Krakowie – Mogile

Koncert Zespołu Lubelska Federacja Bardów (8 wykonawców) na placu bazyliki Cystersów w Mogile. W programie: wiersze i fragmenty homilii Karola Wojtyły, w postaci śpiewanej (płyta „Miłość mi wszystko wyjaśniła”)

 • Termin: 9 czerwca
 • Miejsce: Opactwo Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11

Wystawa „Jan Paweł II w Mogile”

Wystawa z okazji 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Krakowie – Mogile. Ok. 40 fotografii, autorstwa m.in. Stanisława  Gawlińskiego, Kazimierza Kipiela, Tomasza Józefa Müllera, Andrzeja Wróbla, Jana Zycha, Adama Gryczyńskiego

 • Termin: 9 czerwca–5 sierpnia
 • Miejsce: Opactwo Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11

„Nowa Huta” – widowisko Teatru KTO

Widowisko plenerowe Teatru KTO realizowane specjalnie z okazji 70–lecia powstania Nowej Huty, pokaże fenomen Nowej Huty i przybliży jej historie i mieszkańców. Spektakl nie będzie kroniką ani dokumentem teatralnym ale opowieścią prowadzoną przez wielu narratorów, w której zmyślenie pomieszane będzie z faktami. Inscenizacja zakłada wykorzystanie wielu przestrzeni: zadaszoną scenę, parter przed sceną, okna bloków, dźwig (akcje w powietrzu). Detale akcji scenicznej, zbliżenia, szczegóły kostiumów rekwizyty eksponowane zostaną przez multimedia a dodatkowym nośnikiem multimedialnym będzie przekaz filmowy live. Scenariusz przedstawienia realizowany przez ok 200 osób: aktorów, tancerzy, statystów, zespól ludowy, chór obywatelski.

 • Termin: 15 czerwca
 • Miejsce: Aleja Róż

Noc Teatrów

13. edycja cyklicznej Nocy Teatrów. Program w opracowaniu

 • Termin: 15/16 czerwca

Noc Tańca

Druga edycja Nocy Tańca. Program w opracowaniu.

 • Termin: 16/17 czerwca

Wianki – Święto Muzyki

W ramach cyklicznego święta muzyki m.in. występy i koncerty na scenie plenerowej w Nowej Hucie

 • Termin: 22 czerwca

Pikniki Krakowskie

Pikniki Krakowskie są inicjatywą wywodzącą się z tradycji krakowskich majówek, kiedy to mieszkańcy Krakowa oblegali parki aby radośnie spędzać czas na powietrzu. Celem Pikników jest popularyzowanie idei wspólnoty lokalnej, propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz takiegoż stylu życia. Na terenie Nowej Huty piknikować będzie można w czerwcu w Parku Zielny Jar, Parku Żeromskiego i na Plantach Mistrzejowickich

 • Termin: 22 czerwca
 • Miejsce: Park Zielony Jar na Wzgórzach Krzesławickich
 • Termin: 23 czerwca
 • Miejsce: Park Żeromskiego
 • Termin: 29 czerwca
 • Miejsce: Planty Mistrzejowickie

II Ogólnopolski Mityng Integracyjny Paralekkoatletyczne Grand Prix Polski

W Mityngu wystartuje 300 zawodników, w tym czołowi zawodnicy pełno- i niepełnosprawni areny krajowej w lekkiej atletyce. Organizator Klub Sportowy Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha

 • Termin: 29 czerwca
 • Miejsce: stadion lekkoatletycznym przy al. Jana Pawła II 78

Warsztaty muzyczne Biblioteki Kraków

Warsztaty muzyczne dla rodzin z dziećmi zorganizowane w filii Biblioteki Kraków. Do warsztatów wykorzystane zostaną piosenki o Nowej Hucie oraz teksty literackie.

 • Termin: czerwiec
 • Miejsce: nowohuckie filie Biblioteki Kraków

Wydanie książki „Trasa dla bobasa”

Biblioteka Kraków we współpracy z Fundacją „Trasa dla Bobasa” opracuje i wyda publikację promującą ważne miejsca w Nowej Hucie. Z książką będzie można się udać np. na rodzinny spacer z dziećmi po Nowej Hucie by poznać jej historię i ważne miejsca. Publikacje będą dostępne bezpłatnie w filach bibliotecznych na terenie Nowej Huty.

 • Termin: czerwiec

Zapomniane zabawy podwórkowe dzieci z Nowej Huty

Impreza mająca przybliżyć dzieciom dawne gry podwórkowe: jak bawili się obecnie dorośli nowohucianie, gdy byli dziećmi, gdy nie było komputerów (a nawet telewizji), ale był czas na wspólne zabawy na podwórku. Organizator: Klub Herkules Ośrodka Kultury Kraków–Nowa Huta

 • Termin: czerwiec
 • Miejsce: Klub Herkules os. Branice, ul.Tokarzewskiego 29

Bulwar(t) Sztuki

Kolejna edycja Bulwar(t)u nad Zalewem Nowohuckim z koncertami, spektaklami, projekcjami filmowymi, warsztatami i różnymi innymi projektami i aktywnościami dla mieszkańców. Szczegółowy program w opracowaniu. Organizator: Teatr Łaźnia Nowa

 • Termin: czerwiec–wrzesień
 • Miejsce: Zalew Nowohucki

„Nuty z Huty” – scena letnia NCK

Cykl koncertów w niedzielne popołudnia, podczas których zaprezentują się artyści posiadający nowohuckie korzenie – za sprawą miejsca urodzenia, zamieszkania czy tworzenia. Więcej informacji dostępnych będzie na: nck.krakow.pl

 • Termin: lipiec - sierpień
 • Miejsce: scena przed Nowohuckim Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

Noc Jazzu

Kolejna edycja Nocy. Program w opracowaniu.

 • Termin: 13/14 lipca

Noc Cracovia Sacra

Kolejna edycja Nocy. Inauguracja tegorocznej Nocy Cracovia Sacra odbędzie się 14 sierpnia w Opactwie Cystersów w Mogile. Szczegółowy program w opracowaniu.

 • Termin: 14/15 sierpnia

Święto Wandy

Święto Wandy to to spektakularne zakończenie lata, łączące zabawę i niezwykle lubianą przez mieszkańców atmosferę pikniku i sąsiedzkiego spotkania ze intensywnym programem kulturalnym, obejmującym m.in. warsztaty, koncerty i spektakle. 

Szczegółowy program w opracowaniu. Organizator: Teatr Łaźnia Nowa

 • Termin: sierpień/wrzesień

Filmowe Czyżyny - kino plenerowe przed Centrum Handlowym „Czyżyny”

Centrum Handlowe „Czyżyny” organizuje pokazy filmów związanych z historią Nowej Huty.

 • Termin: 9 i 10 sierpnia, godz. 20.00
 • Miejsce: parking przed Centrum Handlowym „Czyżyny”

Cykl pikników rekreacyjno-sportowych dla przedszkolaków

Gry i zabawy na świeżym powietrzu dla przedszkolaków organizowany przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”

 • Termin: 2–13 września
 • Miejsce: Stadion MOS Kraków „Wschód”, os. Szkolne 39

IV Międzynarodowy Turniej Wawelskiego Smoka w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców

Organizator: Uczniowski Klub Sportowy Sparta Volleyball Kraków, Zespół Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 2 w Krakowie.

 • Termin: 6-8 września, oficjalne otwarcie 6 września, godz. 11.00
 • Miejsce: os. Teatralne 35

Gala Operetkowa w alei Róż

Gala Operetkowa w alei Róż to wydarzenie cykliczne, organizowane z myślą o mieszkańcach dzielnicy Nowa Huta. Orkiestra i soliści Opery Krakowskiej prezentują podczas niej najpiękniejsze utwory operowe i operetkowe.

 • Termin: 31 sierpnia
 • Miejsce: aleja Róż

Festiwal Teatru Ludowego

Podczas festiwalu bezpłatnie prezentowane zostaną wybrane spektakle Teatru Ludowego, które miały swoje premiery w ostatnim czasie na Dużej Scenie i Scenie Stolarnia: Tożsamość Wila w reż. Gabrieli Muskały, Sekretne życie Friedmanów w reż. Marcina Wierzchowskiego, Zmowa milczenia w reż. Marcina Libery, Salto w tył w reż. Macko Prusaka oraz Sędziowie w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Więcej informacji dostępnych będzie na stronie: www.ludowy.pl

 • Termin: 13-22 września
 • Miejsce: Teatru Ludowy przy os. Teatralnym 34

„70 wersów Nowej Huty”

Projekt muzyczno-filmowy z okazji jubileuszu Nowej Huty jest realizowany w oparciu o muzykę i kulturę hip hop. Działania zakładają powstanie utworu muzycznego wraz z wideoklipem, opisującego historię i własne doświadczenia artystów hip hopowych, rodowitych nowohucian. Wpleciona w „70 wersów” opowieść wypełniona będzie ważnymi historycznymi wydarzeniami i doświadczeniem dnia codziennego mieszkańców Nowej Huty. W projekt zaangażowani będą nowohuccy artyści: zespół Proforma oraz artyści solowi Tater i Grem.

 • Termin: premiera utworu połączona z koncertem 13 września 2019 r.  godz. 18.00
 • Miejsce: ARTzona Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 4

5. PKO Bieg Charytatywny

Bieg rozgrywany w 12 lokalizacjach w Polsce w jednym czasie, gdzie za przebiegnięcie jednego okrążenia dzieci dostają jeden posiłek. Organizator: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”.

 • Termin: 14 września
 • Miejsce: Stadion MOS Kraków „Wschód”, os. Szkolne 39

5 Nowohucki Bieg Wokół Zalewu + biegi rodzinne

5 edycja Biegu Wokół Zalewu Nowohuckiego na 5km

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”

 • Termin: 15 września
 • Miejsce: Stadion MOS Kraków „Wschód”, os. Szkolne 39

Nowohuckie melodie

Plenerowe widowisko muzyczne. Kolaż piosenek znanych i lubianych, przekazywalnych z pokolenia na pokolenie, śpiewanych w domach podczas uroczystości rodzinnych, na spotkaniach podczas pikników sąsiedzkich. W repertuarze znajdą się piosenki, które zostaną wybrane we wcześniej przeprowadzonym głosowaniu z udziałem mieszkańców Krakowa i Nowej Huty. Więcej informacji dostępnych będzie na stronie: www.ludowy.pl

 • Termin: 21 września, początek godz. 16.00
 • Miejsce: przed budynkiem Teatru Ludowego przy os. Teatralnym 34 (w przypadku niepogody widowisko przeniesione zostanie do wnętrza budynku Teatru)

Nowa Huta. Dlaczego nie?!

Plenerowy koncert z okazji 70-lecia Nowej Huty. Wystąpią artyści związani z Krakowem i Nową Hutą. Koncert poprowadzi Lidia Jazgar. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kwestia na rzecz Hospicjum św. Łazarza. Więcej informacji będzie dostępnych na: www.krakownh.pl

 • Termin: 2. połowa września
 • Miejsce: Aleja Róż

Sezon na Hutę

Trzecia edycja pikniku „Sezon na Hutę” organizowanego przez Teatr Ludowy

 • Termin: wrzesień

„Zajrzyj do Huty”

W ramach wydarzenia wycieczki i spacery po Nowej Hucie, zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc, gry miejskie, czyli wspólne odkrywanie nowohuckich tajemnic tej młodej, lecz bogatej w dziedzictwo historyczne, części Krakowa. W imprezę zaangażowanych jest co roku kilkadziesiąt instytucji kulturalnych, stowarzyszeń, fundacji z Nowej Huty.

 • Termin: wrzesień.

Warsztaty z Mają Dobkowską

Warsztaty dla dzieci w przedziale wiekowym 6-9 lat prowadzone przez autorkę książki „O Nowej Hucie twórczych zabaw kilka” wydanej przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Dzieci na warsztatach poznają historię Nowej Huty – młodszej siostry Krakowa, usłyszą legendę o Wandzie, która Niemca nie chciała, spróbują udowodnić, że ogórki, bakłażany i ananasy mogą jeździć nie tylko po drogach Nowej Huty i nie tylko w czasach PRL-u. Organizator: Biblioteka Kraków przy współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

 • Termin: wrzesień

Kombinat Kultury

Dni otarte NCK, podczas których prezentowana jest cała oferta Nowohuckiego Centrum Kultury.

 • Termin: wrzesień
 • Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

„Chłopcy z Placu Broni symfonicznie”

Koncert piosenek zespołu Chłopcy z Palcu Broni w nowych aranżacjach –zagranych symfonicznie z towarzystwem orkiestry oraz chóru gospel. Obowiązuję bezpłatne wejściówki. Więcej informacji dostępnych będzie na: nck.krakow.pl

 • Termin: 26 i 27 września
 • Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

Jerzy Ridan – dokumentalista Nowej Huty

Retrospektywny przegląd filmowy artysty – autora ponad 60 filmów dokumentalnych. Trzydniowy przegląd będzie okazją do zaprezentowania jego filmowego dorobku w różnych odsłonach: jako współtwórcy amatorskiego ruchu filmowego, dokumentalisty Nowej Huty oraz twórcy filmów o tematyce nie związanej z Nową Hutą.  Każdego dnia o filmach będą opowiadać zaproszeni goście – przyjaciele i współpracownicy Jerzego Ridana. Zostanie również wydana mała publikacja poświęcona reżyserowi. Szczegółowy program dostępny będzie na stronie: http://www.kinosfinks.pl

 • Termin: 4–6 października
 • Miejsce: Kino Studyjne SFINKS  Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5

„O Nowej to Hucie piosenka”

Gra terenowa ukazująca najważniejsze momenty historii Nowej Huty, rozwój sztuki i kultury na jej terenie oraz wydarzenia i postacie ważne dla mieszkańców. Trasa gry oraz czekające na niej atrakcje zostaną opracowane przez mieszkańców Nowej Huty (pod okiem ekspertów animatorów i artystów). Razem z grą powstanie kompatybilna aplikacja na smartfony.

 • Termin rozgrywki: 1 października–30 listopada  (opracowanie kwiecień – październik)
 • Miejsce: teren Nowej Huty

Noc Poezji

W ramach 9 edycji Nocy Poezji przygotowany zostanie w przestrzeni miejskiej Nowej Huty multimedialny pokaz utworów poetyckich, fragmentów prozatorskich oraz zdjęć.

 • Termin 12/13 października
 • Miejsce: planowane miejsce pokazów to fasada budynku filii Biblioteki Kraków nr 48 (os. Bohaterów Września 26) lub 56 (os. Zgody 7) oraz telebim w alei Róż

6. Cracovia Półmaraton Królewski

 • Termin: 13 października

Cud mniemany. Literacka Nowa Huta

Literacki wtorek czytelników w Bibliotece Klubu Kuźnia poświęcony Nowej Hucie odkrywanej z perspektywy Alternatywnego Przewodnika po Nowej Hucie wydanego w 2017 roku przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie 

 • Miejsce: Klub Kuźnia Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Złotego Wieku 14
 • Termin: październik

Międzynarodowy Memoriał im. Władysława Bajorka w zapasach

Zawody zostaną przeprowadzone  w Małej Hali TAURON Areny Kraków. Planowany jest udział 50 zawodników zagranicznych i 250 zawodników krajowych.

 • Termin: 25 października
 • Miejsce: TAURON Arena Kraków

XVII Ogólnopolski Turniej Siatkówki kobiet i mężczyzn wawelskiego Smoka

Turniej siatkówki organizowany jest od piętnastu lat, bierze w nim udział ok. 16 zawodników zagranicznych i 350 zawodników krajowych. Rozgrywki prowadzone będą w kilku obiektach sportowych. Organizator: Małopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej

 • Termin: 26–27 października
 • Miejsce: Com-Com Zone Kraków ul. Ptaszyckiego 6, KS Hutnik Kraków ul. Ptaszyckiego 4, Szkoła Aspirantów PSP Kraków os. Zgody 18,  Szkoła Podstawowa 89 Kraków os. Piastów 34a, Zespół Szkół Salezjańskich na  os. Piastów 34

Wystawa „Mój drugi dom. Huta im. Lenina”

Wystawa będzie okazją do refleksji nad dziejami tego szczególnie ważnego, w pewnym okresie największego w czasach PRL-u zakładu pracy w Polsce. Kombinat, kluczowa przyczyna budowy Nowej Huty, wpływa od dziesiątków lat na życie jej mieszkańców. Wystawa ma za zadanie nie tyle spojrzeć na statystki rozwoju produkcji zakładu i jego rozbudowę, ile na kombinat jako socjalistyczny zakład pracy, wraz z jego filozofią oraz przełożeniem na praktykę działania. Ekspozycja koncentrować się będzie na kombinacie jako miejscu pracy oraz na socjalnych funkcjach zakładu.

 • Termin: październik 2019–kwiecień 2020
 • Miejsce: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1, 31- 934 Kraków

„Buntowniki” - projekt muzyczno-filmowy z okazji jubileuszu 70-lecia Nowej Huty

BUNTOWNIKI to opowieść o historii i ludziach z Nowej Huty przedstawiona wybranymi fragmentami twórczości Cypriana Kamila Norwida, do której skomponowana zostanie oryginalna muzyka. Rozpocznie się ona hołdem dla ziemi i mieszkańców terenów, na których powstała dzielnica by dalej przeprowadzić odbiorcę przez najważniejsze momenty historii Nowej Huty i Nowohucian. Do udziału i zaśpiewania utworu zostaną zaproszeni mieszkańcy Nowej Huty, którzy na potrzeby projektu stworzą specjalny rodzinny LUDOWY CHÓR Z NOWEJ HUTY.  Nagranie muzyczne zostanie zrealizowane w studio STYLOWA NOWA HUTA w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 4). Do utworu powstanie także wideoklip, w którym wykorzystane zostaną materiały historyczne, filmowe i fotograficzne obrazujące najważniejsze wydarzenia z dziejów Nowej Huty oraz specjalnie opracowane grafiki. Zostanie wydana płyta wraz z tekstami, krótkimi opowieściami o historii Nowej Huty oraz specjalnie przygotowanymi ilustracjami. Wydawnictwo będzie dystrybuowane bezpłatnie.

 • Termin: 19 listopada, godz. 18.00, premiera nagrania i wideoklipu
 • Miejsce: ARTzona Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 4

International Cheerleading Championships in Krakow Polish Grand Prix 2019

W wydarzeniu uczestniczy ponad 700 sportowców w różnym wieku. Mistrzostwa będą częścią Grand Prix  Polski.
 • Termin: 23 listopada
 • Miejsce: III LO w Krakowie os. Wysokie 6

Wystawa „O Nowej to Hucie…”

Wystawa fotograficzna oraz wystawa rzeźb nowohuckich drukowanych w 3d/ZADAR.PL

 • Termin: listopad
 • Miejsce: Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida

W darze Nowej Hucie

Wspólny projekt malarski nowohuckich artystek amatorek, poświęcony obchodom 70-lecia, zbiorowa wystawa malarstwa, wernisaż z koncertem.

 • Miejsce: klub Mirage Ośrodka Kultury Kraków–Nowa Huta, os. Boh. Września
 • Termin: listopad

Dzielnica obiecana – mity Nowej Huty w mediach i literaturze

Literacki wtorek czytelników poświęcony historii i antropologii Nowej Huty. Będzie mowa o tym, jak tworzono mit Nowej Huty w czasach PRL-u, o mitach na temat Nowej Huty, które krążą w społeczeństwie dziś, a także o tym, jak literatura nie tylko dokumentalna, ale także scince fiction reinterpretuje te mity i przetwarza dla własnych celów. Poruszenie tematów historii Nowej Huty, a także terenów Nowej Huty sprzed zaistnienia dzielnicy, pociągnie za sobą również temat napięć miastem a wsią, a także między Krakowem i Nową Hutą. Dużą rolę w spotkaniu odegrają książki Adama Gryczyńskiego i zebrane w nich fotografie, za przykład wykorzystania mitu i prawdziwej historii Nowej Huty w literaturze rozrywkowej posłuży zaś książka Pawła Majki „Dzielnica obiecana”.

 • Termin: listopad
 • Miejsce: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej

Turniej Piłki Nożnej dla najmłodszych organizowany przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”

 • Termin: 7 grudnia
 • Miejsce: obiekty MOS Kraków „Wschód”, os. Szkolne 39

„Czas zatrzymany” cz. 3 i 4

Wydanie dwóch kolejnych tomów „Czasu Zatrzymanego” autorstwa Adama Gryczyńskiego poświęconych historii Nowej Huty z bogatym materiałem ikonograficznym zebranym prze autora podczas spotkań i rozmów z najstarszymi mieszkańcami dzielnicy.

 • Termin: grudzień

Wydanie Literackiego przewodnika po Nowej Hucie

Literacki przewodnik po Nowej Hucie autorstwa Anny Grochowskiej to pozycja z zakresu wiedzy o kulturze. Wydana zostanie w formie drukowanej oraz elektronicznej do pobrania ze strony internetowej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Publikacja zabierze czytelnika w podróż po miejscach znajdujących się na terenie dzisiejszej Nowej Huty. Są to zarówno przestrzenie znane, jak i nieoczywiste. Wszystkie zostały opisane przez polskich pisarzy w różnych okresach: od czasów odległych, na długo przed powstaniem tej dzielnicy Krakowa, aż po czasy współczesne. Zwiedzimy główne założenia urbanistyczne i najważniejsze obiekty, ale także wejdziemy do bloków, na klatki schodowe, niekiedy do mieszkań, na bazary, do domów handlowych. „Przewodnik” przygotowany zostanie z myślą o osobach, które chcą zwiedzić Nową Hutę w sposób inny niż dotychczas, jak również z myślą o miłośnikach literatury. W ramach promocji przewidziane spacery literackie.

 • Termin: grudzień

Festiwal Boska Komedia

Międzynarodowy Festiwal Teatralny.Program w opracowaniu.

 • Termin: grudzień
 • Miejsce: Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25

Stanisław Tabisz – wystawa rysunku z cyklu Jednorożec

Wystawa rysunku Rektora ASP w Krakowie, prof. Stanisława Tabisza
 • Termin: grudzień
 • Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

Sto lat, Jędrusiu!

50. urodziny Klubu Jędruś, wybudowanego „czynem społecznym” przez mieszkańców Nowej Huty

 • Termin: grudzień
 • Miejsce: Klub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków–Nowa Huta, os. Centrum A 6

Tomasz Bereźnicki

Wystawa komiksów autorstwa Tomasza Bereźnickiego

 • Termin: grudzień
 • Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

Sylwester w alei Róż

Kontynuacja 3-letnich działań Krakowskiego Biura Festiwalowego i Miasta Kraków w Nowej Hucie, w ramach Sylwestra w Krakowie. Planowana potańcówka w alei Róż w namiocie. Dla mieszkańców miasta i dzielnicy zagra m.in. DJ Wasyl. Szczegółowy program w przygotowaniu.

 • Termin: 31 grudnia
 • Miejsce: aleja Róż

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także