Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zabezpieczenie miasta przez strażaków

W 2018 roku Straż Pożarna w Krakowie wyjeżdżała: do akcji  - co 40 minut, do pożaru - co 176 minuty,
a do miejscowych zagrożeń - co 67 minut. Podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Praworządności
w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej radni wysłuchali informacji o podjętych przez strażaków działaniach w 2018 r.

Jak wynikało z prezentacji, w ubiegłym roku ilość wszystkich interwencji straży to 13 266. Najwięcej z nich, bo ponad 7 tys. dotyczyło tzw. miejscowych zagrożeń. Do pożarów wozy strażackie wyjeżdżały 2993 razy. Niepokojący jest natomiast wzrost liczby fałszywych alarmów. Było ich 2370, najwięcej w historii.
W porównaniu do 2017 r. w 2018 r. krakowscy strażacy interweniowali rzadziej o 9%. W 2018 roku
w porównaniu do roku 2017 ilość pożarów zmalała o 18%, miejscowych zagrożeń o 10%, natomiast ilość alarmów fałszywych wzrosła o 16%.

Proporcje liczby pożarów i miejscowych zagrożeń o łącznej ilości interwencji w Krakowie i powiecie krakowskim były różne. Liczba pożarów była w mieście i powiecie podobna, natomiast odpowiednio miejscowych zagrożeń było w mieście dwa razy więcej. Fałszywych alarmów odnotowano w mieście 9 razy więcej.

Działania Straży Pożarnej to oczywiście także ćwiczenia jak np. próbne ewakuacje. Ćwiczenia takie miały na celu przygotowania do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w obiektach oświaty przez jednostki PSP
i OSP, zasad współdziałania jednostek PSP, OSP, Policji, procedur alarmowania i dysponowania zgodnie z planem ratowniczym, procedur ewakuacyjnych oraz przebiegu ewakuacji w obiektach oświaty na wypadek pożaru lub innego miejscowego zagrożenia.

W 2018 roku przeprowadzono aktualizację Planu Ratowniczego dla Miasta Krakowa i Powiatu Krakowskiego, jak również analizę zabezpieczenia operacyjnego. Poza tym Funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Krakowie wydali 112 opinii dotyczących imprez masowych i 180 opinii dotyczących pozostałych zgromadzeń. Celem poprawy bezpieczeństwa niektórych dużych imprez i zgromadzeń do ich zabezpieczenia 112 razy zadysponowano strażaków oraz samochody ratownicze.

Radni dowiedzieli się też o funkcjonowaniu Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Stanowi on integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego kraju obejmującego szeroko pojęte ratownictwo. W 2018 r. na poziomie miasta i powiatu Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy tworzyło 9 jednostek ratowniczo-gaśniczych, 46 jednostek ochotniczych straży pożarnych, 2 zakładowe straże pożarne i 1 jednostka Wojskowej Straży Pożarnej. (BS)

 

 

pokaż metkę
Autor: (BS)
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-03-26
Data aktualizacji: 2019-03-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź