Komunikat archiwalny

Krakowska huta planuje tymczasowo wyłączyć wielki piec

ArcelorMittal Poland planuje tymczasowo wstrzymać pracę wielkiego pieca i stalowni w krakowskim oddziale huty. „Decyzja ta poprzedzona została szczegółową analizą rynku, która potwierdziła osłabienie popytu na stal. Jest ona także podyktowana rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 oraz wysokim poziomem importu z krajów spoza Unii Europejskiej, a także bardzo wysokimi kosztami produkcji” – informuje krakowski oddział przedsiębiorstwa.

Krakowska huta planuje tymczasowo wyłączyć wielki piec
Fot. Paweł Krawczyk

Decyzja władz huty jest podyktowana globalną nadwyżką mocy produkcyjnych, których „negatywne skutki potęguje niedopasowanie środków ochrony rynku Unii Europejskiej przed importem do rzeczywistych potrzeb hutnictwa. Europejscy producenci są obciążeni dodatkowymi opłatami za emisję dwutlenku węgla, których nie ponoszą konkurenci spoza wspólnoty. Ceny uprawnień do emisji CO2 już przekroczyły 25 euro za tonę, co stanowi wzrost o ok. 230 proc. względem początku 2018 r.” – czytamy w komunikacie przesłanym przez krakowski oddział ArcelorMittal Poland.

Dyrekcja ArcelorMittal Poland zdaje sobie sprawę, że ta decyzja wpłynie zarówno na pracowników firmy, jak i na członków lokalnej społeczności, dlatego deklaruje współpracę w zakresie wypracowania rozwiązań na czas postoju części surowcowej – informuje biuro prasowe krakowskiej huty.

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także