Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Zaczęło się w Krakowie...” – nowa wystawa w Muzeum AK

Muzeum Armii Krajowej zaprasza od 1 do 30 września na plenerowe wystawy w wybranych punktach Krakowa, w których przygotowane będą prezentacje, opowiadające istotę znaczenia historycznego danego miejsca w czasach okupacyjnych oraz role osób zaangażowanych w te działania. To doskonała okazja, aby poznać w atrakcyjny sposób miejsc ważnych z perspektywy wydarzeń z lat 1939-1941.

Fot. materiały prasowe

Kraków był w czasach okupacji wojennej miejscem, w którym zrodziła się idea konspiracji niepodległościowej. Właśnie tutaj 80 lat temu powstała jedna z pierwszych struktur konspiracyjnych – Organizacja Orła Białego. W kraju trwał wówczas proces budowania Polskiego Państwa Podziemnego – a naród musiał pogodzić się z prowadzeniem podwójnego życia – oficjalnego, pod reżimem najeźdźcy i nielegalnego, dającego początek polskim strukturom konspiracyjnym.

Z tej okazji, dla oddania hołdu wszystkim krakowskim członkom Polskiego Państwa Podziemnego, Muzeum AK organizuje czasową wystawę z okazji 80. rocznicy założenia organizacji konspiracyjnej. Ekspozycja pozwoli na zaznajomienie się z miejscami w Krakowie, które związane są z losami krakowskiej konspiracji oraz opowie historię ludzi, którzy z pełną wiarą poświęcali się działaniom, mającym na celu odzyskanie wolnej Polski.

Wystawa dostępna będzie dla wszystkich zwiedzających od 1 do 30 września. Będzie miała charakter otwarty i pozwoli na zaznajomienie się uczestników z lokalizacjami, które związane były z losami krakowskiej konspiracji. Zaplanowanych jest osiem lokalizacji. W głównej lokalizacji (plac Matejki) przygotowany będzie mobilny pawilon wystawienniczy z prezentacją audio-wizualną oraz ekspozytory, a w pozostałych miejscach (siedem lokalizacji) umieszczone będą bezpośrednio przed budynkami pojedyncze stałe ekspozytory. Przedstawiać one będą istotę znaczenia historycznego danej lokalizacji w czasach okupacyjnych.

Lista wszystkich lokalizacji:

  • plac Matejki – główna lokalizacja
  • plac Szczepański (Pałac Sztuki)
  • skrzyżowanie alei Słowackiego i ulicy Prądnickiej
  • ulica Karmelicka 4 (Teatr Bagatela)
  • ulica Sławkowska 6
  • ulica Straszewskiego 24 (przy Collegium Novum)
  • ulica św. Krzyża 1
  • ulica Wielopole (przy Poczcie Głównej)

Więcej informacji na stronie Muzeum AK i na Facebooku.

Muzeum AK, wystawa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-08-19
Data aktualizacji: 2019-08-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź