Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Coś dla ciała i dla duszy

Co ma wspólnego kultura z gastronomią?  -  ten temat został poruszony na ostatnim posiedzeniu Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Wydawać by się mogło, że jedzenie i kultura to dwa odrębne tematy – nic bardziej mylnego! O inicjatywach związanych z uzyskaniem w 2019 roku przez nasze miasto miana Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej - informował Patryk Komisarczyk, przedstawiciel Krakowskiej Izby Gospodarczej „RH” plus. Tytuł ten przyznany został Krakowowi po raz pierwszy przez Europejską Akademię Gastronomiczną.  W ramach obchodów m.in. w 15 restauracjach w Krakowie można spróbować dań typowych dla kuchni krakowskiej – tzw. menu stołecznego jak: np. maczanka czy małdrzyki, ale i poznać ich historię.

Drugim punktem posiedzenia było opiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy skweru imienia Gustawa Holoubka – aktora oraz reżysera teatralnego i filmowego. Skwer położony jest niedaleko miejsca, w którym mieszkał - u zbiegu ulic Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Juliana Fałata w Dzielnicy VII Zwierzyniec. W drugiej części uchwały mowa jest o nadaniu nazwy ulicy insp.  Marka  Woźniczki - Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie w latach 2007-2015.  Wyżej wymieniona ulica to przecznica ul. Mochnaniec, położona  w  sąsiedzie powstającego nowego Komisariatu V Policji w Krakowie w dzielnicy VIII Dębniki. Projekt zaopiniowano pozytywnie.

Następnie członkowie Komisji zaopiniowali pozytywnie dwa projekty uchwał dotyczących udzielenia dotacji oraz zwiększenia dotacji podmiotowej i udzielenia dotacji celowej miejskim instytucjom kultury.

Ostatnim punktem posiedzenia było przedstawienie przez radnego Adama Kalitę projektu uchwały grupy radnych w sprawie przyjęcia lokalnego Programu Wsparcia Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych w dostępie do instytucji kultury, dla których organizatorem lub współorganizatorem jest Gmina Miejska Kraków. Dzięki przyjęciu tego programu osoby posiadające legitymację działacza opozycji antykomunistycznej mogłyby zakupić bilet za złotówkę. W Krakowie takich osób jest 328 – informuje radny  Adam Kalita. Projekt został jednogłośnie zaopiniowany pozytywnie.

pokaż metkę
Autor: Ewelina Garbacka-Kalemba
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-09-25
Data aktualizacji: 2019-09-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź