Zimowy wypoczynek
Śniegu jak na lekarstwo, niektórzy znajomi pojechali na narty lub deskę, jednak ci którzy zostali w Krakowie, wcale nie muszą narzekać na brak atrakcji. Wystarczy przyjść na zajęcia organizowane od 31 stycznia do 13 lutego przez miejskie instytucje w ramach akcji Zima w mieście - i dobrze się bawić.
Warsztaty, konkursy, spotkania ze sztuką, zajęcia sportowo rekreacyjne, gry i zabawy komputerowe, bale karnawałowe i wycieczki po Krakowie – to wszystko czeka na dzieci i młodzież, które podczas ferie zimowych zamierzają zostać w Krakowie.
Jak co roku ciekawe propozycje spędzania wolnego czasu przygotowały ośrodki i domy kultury. W Nowohuckim Centrum Kultury (www.nck.krakow.pl), dzieci będą mogły wziąć udział m.in. w zajęciach plastycznych, tanecznych i w feriach pod afrykańskim słońcem, czyli wspólnym poznawaniu smaków i kolorów Afryki. W czasie ferii w NCK odbędzie się także Festiwal Teatrów. Obejrzeć będzie można m.in. spektakle: „O dziewczynce Katarzynce Czerwonym Kapturkiem zwanej” w wykonaniu Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, „Tymoteusz wśród ptaków” w wykonaniu Teatru Maski z Rzeszowa i „Jak pingwiny arką popłynęły” w wykonaniu Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum z Katowic.
W Nowej Hucie dzieci będą także mogły skorzystać z oferty Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida (www.okn.edu.pl) oraz Ośrodka Kultury Kraków - Nowa Huta, (www.krakownh.pl), który wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowej Huty przygotował projekt pod nazwą Dziecięca Akademia Zimowa (biorą w nim udział wszystkie kluby podległe ośrodkowi).
Na słoneczne ferie afrykańskie pod hasłem JAMBO! (hej!) KILIMANDŻARO zaprasza Śródmiejski Ośrodek Kultury (www.lamelli.com.pl). Zajęcia mają na celu poprzez zabawę przybliżyć wiedzę o kulturze, wierzeniach, obrzędach i obyczajach Afryki, szczególnie z regionu Tanzanii. Na warsztaty plastyczne i teatralne zaprasza Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” (www.dworek.krakow.pl). Tu także w dniach 8-10 lutego odbędzie się Turniej Szachowy Juniorów o puchar Dyrektora Dworku Białoprądnickiego i Prezesa Małopolskiego Związku Szachowego. Na zajęcia zapraszają też wszystkie kluby kultury podlegające Centrum.
Bogatą ofertę przygotował Dom Kultury Podgórze (www.dkpodgorze.krakow.pl) i podlegające mu kluby i ośrodki kultury. W programie są m.in. warsztaty sztukatorskie i tworzenia biżuterii zajęcia z malarstwa, rysunku, rzeźby i grafiki, zabawy sprawnościowe na śniegu, konkurs na śniegową rzeźbę, mini-festiwal filmów, poznawanie krakowskich zabytków połączone z konkursami tematycznymi i jednodniowe wycieczki autokarowe do ciekawych miejsc w Małopolsce.
O dzieciach pamiętają także muzea. Ferie będzie można spędzić z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (www.mhk.pl), które od 29 stycznia do 13 lutego organizuje zajęcia w Pałacu Krzysztofory oraz w oddziałach: Starej Synagodze, przy ul. Pomorskiej, w Kamienicy Hipolitów, Aptece pod Orłem, Domu Zwierzynieckim, Fabryce Emalia Oskara Schindlera, Oddziale Dzieje Nowej Huty i podziemiach Rynku Głównego. Będzie tu można m.in. wziąć udział w spacerze po okolicy placu Inwalidów, spotkaniach teatralnych dla najmłodszych dzieci z udziałem aktorów Teatru Otwartego w Krakowie, spotkaniach z VIP-ami, zwiedzić podziemia Rynku Głównego, a także wziąć udział warsztatach plastycznych i bronioznawczych oraz wykładach i projekcjach filmowych dla młodzieży.
Z kolei Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie (www.mhf.krakow.pl) zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych oraz wszystkich zainteresowanych na program pt.: „Ferie zimowe 2011 z fotografią”. Muzeum oferuje lekcje muzealne, które obejmują tematykę związaną z historią i rozwojem techniki fotografii od czasów najdawniejszych po czasy współczesne.
Specjalną ofertę przygotowały szkoły i młodzieżowe domy kultury. Tutaj przeważają zajęcia organizowane na terenie placówek – muzyczne, taneczne, plastyczne, rzeźbiarskie, teatralne, fotograficzne, komputerowe, dziennikarskie, lalkarskie itp. oraz w terenie – wyjścia do kina, teatru, muzeum, na basen, na lodowisko. Będą organizowane spacery po Krakowie oraz wycieczki edukacyjne i turystyczne poza miasto. Część placówek organizuje obozy zimowe w takich miejscowościach jak Kościelisko, Chochołów, Bukowina Tatrzańska, Myślenice-Zarabie, a także poza granicami Polski we Włoszech i na Słowacji (zgłoszenia dotyczące kontroli stanu technicznego autokarów przyjmuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie pod numerem telefonu: 12-416-51-20).
W czasie ferii dzieci będą mogły korzystać także z basenów i lodowisk m.in. z międzyszkolnych basenów pływackich oraz brać udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych organizowanych przez międzyszkolne ośrodki sportowe.
Ferie organizują także placówki opiekuńczo-wychowawcze wsparcia dziennego, które zaplanowały zwiedzanie miasta, zabawy na śniegu, wyjścia na basen, do kin, teatrów i muzeum, a jeśli spadnie śnieg, będą prawdziwe kuligi. W świetlicach dzieci mogą brać udział w zajęciach integracyjnych, sportowych, plastycznych, kulinarnych, muzycznych, ceramicznych i innych.
W sumie w zajęciach organizowanych na terenie całego miasta weźmie udział ponad 50 tys. dzieci. Na wypoczynek organizowany przez miejskie placówki Miasto przeznaczy ok 500 tys. złotych. Szczegółowe informacje o programie tegorocznej akcji „Zima w mieście” można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych placówek. (KF).
POBIERZ SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
Szkolne ośrodki sportowe [pdf]
Nowohuckie Centrum Kultury [pdf]
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida [pdf]
Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta [pdf]
Śródmiejski Ośrodek Kultury [pdf]
Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana [pdf]