Komunikat archiwalny

27 kwietnia odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II

Taką decyzję podjęło w poniedziałek (30 września) w Watykanie zgromadzenie kardynałów pod przewodnictwem papieża Franciszka.

 27 kwietnia odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II
Fot. WIESŁAW MAJKA

27 kwietnia jest już datą związaną z Janem Pawłem II. Wtedy przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez Papieża Polaka w 2000 r. Papież Franciszek uzasadnia także, że kwiecień jest  bezpieczniejszym terminem dla pielgrzymów, którzy będą jechać z różnych stron świata, w tym z Polski, na uroczystość do Rzymu.  Szacuje się, że z Polski przyjedzie nawet 300 tysięcy osób. W tym samym dniu świętym ogłoszony zostanie również Jan XXIII.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. Wtedy hołd zmarłemu papieżowi w Bazylice św. Piotra złożyło ponad 3 mln ludzi z całego świata. W Krakowie odejściu papieża towarzyszył głos Dzwonu Zygmunta na Wawelu. Wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II wywołały już transparenty z napisem „Santo subito" (święty natychmiast), które trzymali wierni podczas pogrzebu. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się bardzo szybko, bo już w maju 2005 r. Natomiast 5 lipca 2013 papież Franciszek wydał dekret w sprawie cudu za wstawiennictwem papieża. Było nim uzdrowienie kobiety z Kostaryki, cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Kobieta, oglądając beatyfikację Jana Pawła II, zaczęła do niego się modlić, po czym doznała nagłego uzdrowienia.

Za jedną z największych wartości pontyfikatu Jana Pawła II uznaje się jego otwarcie na świat. Odwiedził wiernych na wszystkich kontynentach, odbył 104 podróże zagraniczne, spotykając się z wiernymi w 129 krajach. Do Polski przyjechał dziewięć razy, a każda jego wizyta w Krakowie przyciągała tłumy pod słynne okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej oraz tysiące ludzi na msze święte, które odprawiał na Błoniach.

Pokaż metkę
Autor: PAULINA POLAK
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA