Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Szopkarscy mistrzowie nagrodzeni

Jest ich 153 – w rozmiarach wszelkich, tworzone przez wszystkich niezależnie od wieku. Zachwycają kształtem, kolorem i precyzją wykonania – bożonarodzeniowe szopki – wyjątkowy towar eksportowy, którego pozazdrościć może nam każde miasto.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 152 szopki. Każda z nich oceniona została przez Jury według utrwalonych tradycją kryteriów (dekoracyjność, kolorystyka, figurki, architektura, elementy ruchome, tradycyjność, nowatorstwo i ogólne wrażenie artystyczne). W kategorii szopki duże pierwsze nagrody zdobyły prace Władysława Słabońskiego oraz Leszka Zarzyckiego. W kategorii szopki średnie zwyciężył Stanisław Malik; w kategorii szopki małe - Maciej Moszew, a w kategorii szopki miniaturowe - Wiesław Barczewski.

Nagrodę specjalną imienia Zofii i Romana Reinfussów za szczególne wartości tradycyjne i walory estetyczne, otrzymał Zbigniew Gillert. Nagrodę imienia dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Jerzego Dobrzyckiego za kultywowanie tradycji oraz szczególne rękodzielnicze wykonanie postaci rzeźbionych o wysokich walorach artystycznych, otrzymały Anna i Rozalia Malik. Specjalne wyróżnienie za długoletni udział w konkursie i wytrwałość w pielęgnowaniu tradycji szopkarstwa, otrzymały natomiast: Stanisława Flasza, Maria Gębala, Maria Pawłowska, Marianna Piróg, Jadwiga Witosław i Danuta Zabagło z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego SS Felicjanek w Krakowie.

Pokonkursową wystawę będzie można oglądać w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa do 26 lutego 2012 r. Warto dodać, że kariera szopek wciąż się rozwija. Już jutro (6 grudnia, wtorek) krakowskie szopki będzie można zobaczyć w Brukseli podczas prezentacji polskich bożonarodzeniowych tradycji w ramach polskiej Prezydencji w UE. Szopki zawitają też do Francji, Włoch i Ukrainę, można je oglądać również w Szwajcarii.

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-12-05
Data aktualizacji: 2011-12-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź