Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weekendowy rozkład jazdy

Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji. Warto spędzić go w Krakowie! Jak co tydzień przedstawiamy najciekawsze wydarzenia kulturalne w mieście oraz miejsca, do których warto się wybrać. Jak zwykle dla naszych czytelników mamy bilety do rozdania!

W ten ostatni weekend wakacji zróbcie swoim dzieciom niespodziankę i zabierzcie je do ZOO!

Pierwszym ZOO w Krakowie był mały zwierzyniec, który powstał w 1895 roku w Parku Krakowskim. Po kilku latach został zlikwidowany. Zanim powstało Krakowskie ZOO w Lesie Wolskim, od roku 1926 istniała tu tzw. Bażantarnia. Zgodnie z nazwą, była to hodowla bażantów, przy której jakiś czas trzymano także inne zwierzęta. Idea utworzenia ogrodu zoologicznego zrodziła się w 1927 roku. Miejsce pod przyszłe ZOO wybrano na polanie w środkowej części Lasu Wolskiego, na wzniesieniu /345 m n.p.m./. W roku następnym przygotowano teren, zbudowano klatki i woliery, w których umieszczono pierwszych skrzydlatych i czworonożnych mieszkańców. Ogród Zoologiczny otwarto uroczyście 6 lipca 1929 roku w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. W dniu otwarcia zwierzostan liczył 94 sztuki ssaków, 98 sztuk ptaków i 12 sztuk gadów. Były to głównie zwierzęta fauny rodzimej, ale eksponowano również okazy tak egzotyczne jak małpy. Od początku założenia ogrodu bardzo załużony dla jego rozwoju był Antoni Koziarz, który pełnił funkcję kierownika ZOO do roku 1966. W czasie II wojny światowej Krakowskie ZOO znajdowało się pod administracją niemiecką. Niektóre zwierzęta zostały przetransportowane do niemieckich ogrodów. Sześć dorosłych żubrów, które wywieziono z Lasu Wolskiego zginęło w czasie bombardowania w Berlińskim ZOO. W 1963 roku utworzono samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Rozpoczął się okres rozbudowy i przebudowy ZOO. W roku 1975 obszar ogrodu powiększono do 15 ha. Stanowisko dyrektora objął dr Józef Skotnicki, który rozpoczął proces modernizacji wybiegów, klat i schronów dla zwierząt. Obecnie ZOO w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem europejskim, znanym na całym świecie, uczestniczącym aktywnie w międzynarodowych programach hodowlanych. Więcej informacji na stronie: www.zoo-krakow.pl

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są podwójne wejściówki do ZOO. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Jakich nowych mieszkańców ma mini-zoo w ogrodzie zoologicznym w Krakowie? Piszcie: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem: ZOO).

30 sierpnia o godz. 20:00 na Stadionie Cracovii, z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, wystąpi jeden z najbardziej znanych solistów wszechczasów - Andrea Bocelli! Jego głos, czasem melancholijny, czasem mocny i dostojny, jest bezkonkurencyjny w ekspresji, a barwa rozpoznawalna niczym podpis. Andrea Bocelli występował przed papieżem, królami, książętami, prezydentami. O duety z tym znakomitym tenorem zabiegają największe nazwiska świata muzyki. Solowych koncertów daje zaledwie kilkanaście w roku, dlatego każdy jego występ to wielkie wydarzenie i prawdziwa gradka dla muzycznych koneserów. Bilety można kupić za pośrednictwem stron: www.eBilet.pl i www.eventim.pl, na których znajduje się także wykaz punktów sprzedaży. Rezerwacja biletów grupowych (powyżej 10 sztuk) jest możliwa poprzez maila: rezerwacje@makroconcert.com.

Już w sobotę (30 sierpnia) o godzinie 20.00 w piwnicy Kabaretu Loch Camelot (ul. Św. Tomasza 17) polecamy spektakl „CHODU i HOP czyli opowieści z Pseudolandii". Jest to wieczór muzyczno – kabaretowy prezentowany w formie „starego kina" - o wydarzeniach i losach bohaterów dowiadujemy się z wyświetlanych napisów. Spotykamy tu całą galerią absurdalnych postaci o przedziwnych osobowościach, które opowiadają o sobie charakterystycznie wykonanymi piosenkami i monologami scenicznymi. Spektakl w zabawny sposób komentuje nasze narodowe wady i zalety - cały utrzymany jest w lekkiej konwencji, raczej dla widzów nieco doroślejszych...

Przedstawienie wyreżyserowała i opracowała muzycznie Ewa Kornecka, autorem napisów jest krakowski twórca – Michał Chludziński. Filmową zapowiedź możecie zobaczyć TUTAJ. Proponujemy też w konkursie trzy podwójne zaproszenia: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem: LOCH CAMELOT).

30 i 31 sierpnia od godziny 12.00 zapraszamy na Krakowskie dni rycerstwa, w ramach wydarzenia Średniowiecze da się lubić. Podczas dwudniowych spotkań w Barbakanie każdy będzie miał niepowtarzalną okazję przenieść się w czasie do wieków średnich. Na dwa dni Barbakan zmieni się w barwne i gwarne miejsce rodem ze średniowiecznego miasta, gdzie roznosi się dźwięk kucia hełmu przez płatnerza i odlewa się metalowe ozdoby, gdzie unosi się zapach paleniska, rozbrzmiewają okrzyki przekupek i szczęk oręża. To niepowtarzalna okazja, aby przebrać się w typowe dla tego okresu stroje i poznać tajniki życia rycerskiego.

W Barbakanie stanie stoisko kowala, kolczużnika i rzemieślnika, przy pomocy których będzie można własnoręcznie wykonać elementy rycerskiego wyposażenia, odbędą się pokazy walk rycerskich oraz konkurs Mały rycerz, po którym jego dzielni uczestnicy zostaną uroczyście pasowani na rycerza.  Zapraszamy do polubienia średniowiecza wspólnie z MHK!

Weekend to doskonała okazja aby wybrać się do Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. Św. Wawrzyńca 15) na wystawę „Nie tylko z fabryki" poświęconą społeczności pasjonatów, zajmujących się samodzielnym konstruowaniem własnych urządzeń technicznych. Na wystawie można zobaczyć ponad dwadzieścia konstrukcji, reprezentujących takie dziedziny jak mechanika, robotyka, elektronika oraz radioamatorstwo. Wśród zgromadzonych eksponatów znajdzie się m.in. inteligentny zegarek, współpracujący z telefonem komórkowym, robot-kosiarka oraz sprzęt radiokomunikacyjny. Informacje zawarte na planszach mają na celu przybliżenie naszym gościom tajników tego interesującego hobby, zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej.

Organizując tę wystawę Muzeum pragnie przekonać zwiedzających, iż ruch ludzi kierujących się hasłem „zrób to sam" rozwija się bardzo dynamicznie, promując innowacyjność i podnosząc społeczną kulturę techniczną. Wystawa czynna jest do 30 września. Dla naszych czytelników mamy do rozdania cztery podwójne zaproszenia do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wszystkich chętnych zapraszamy do konkursu. Piszcie: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem: MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ).

Żydowskie Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18) zaprasza do udziału w rodzinnym pikniku na zakończenie lata. Piknik jest wydarzeniem cyklicznym, a tegoroczna edycja, organizowana pod nazwą "Galicja dla Galicji", połączona jest ze zbiórką środków na leczenie Galicji - konia, który został wykupiony z rzeźni, a który dalej potrzebuje pomocy. Piknik odbędzie się w najbliższą niedzielę (31 sierpnia). Początek o godz. 11.00.

W programie: bajkoczytanie z Janem Peszkiem i niespodzianki od Wydawnictwa Zakamarki, wizyta psów - dogoterapeutów z Ośrodka Terapii Wsparcie oraz koniki z siana – twórcze warsztaty z ŻyWą Pracownią. Podczas pikniku prowadzona będzie zbiórka środków na leczenie Galicji. Wydarzenie jest częścią programu Muzeum Znaczy Więcej finansowanego przez Dutch Jewish Humanitarian Fund. Wstęp wolny! Więcej o akcji pomocy dla Galicji: www.facebook.com/events/1476469132610121/?ref=22

W czwartek (28 sierpnia) przypada setna rocznica śmierci założyciela Krakowskiego Zakładu Witrażów Stanisława Gabriela Żeleńskiego, gdzie obecnie mieści się Muzeum Witrażu. Więcej informacji TUTAJ. Warto przypomnieć, że w Muzeum Witrażu przestrzenie ekspozycyjne przeplatają się z mieszcząca się tu od 1902 roku pracownią witraży. Podczas zwiedzania można obserwować niezmieniony od setek lat proces powstawania witraży. Struk­tura kamie­nicy, w któ­rej znaj­duje się teraz Muzeum, a która wybu­do­wana została spe­cjal­nie dla potrzeby pierwszej w Polsce pracowni witraży, rów­nież pozo­stała nie­zmie­niona, a każde pomieszczenie ma swoją funkcję w procesie produkcyjnym. Wnę­trza kamie­nicy i wypo­sa­że­nie pra­cowni, przez którą wie­dzie szlak "żywego Muzeum" zacho­wały swój ory­gi­nalny charakter. Więcej informacji o Muzeum TUTAJ. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania podwójna wejściówka do Muzeum Witrażu (al. Krasińskiego 23). Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Czyje witraże znajdują się w prezbiterium Bazyliki Franciszkanów w Krakowie? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z dopiskiem: WITRAŻ).

W sobotę (30 sierpnia) na zakończenie wakacji Dworek Białoprądnicki organizuje ostatni koncert w ramach FestGrania. O godzinie 18.00 wystąpi The Fuse. Zespół ten to wyjątkowe połączenie pozornych sprzeczności: doświadczenia i młodzieńczego zapału, chilloutu i pulsującej energii, a wreszcie oldschoolu i intrygującej elektroniki. Wszystko zespojone niekończącymi się pokładami pasji oraz magnetycznym groovem. Muzyka zespołu to szeroko pojęte okolice funku, soulu i chillout-u. Zespół stawia głównie na własne kompozycje, ale w repertuarze posiada także covery twórców takich jak The Meters, Aloe Blacc, czy Galactic.

Bardziej doświadczeni (Marcin Młynarczyk, Aleksander Sroka, Kacper Matuszewski, Grzegorz Kosowski) współpracują m.in. z takimi grupami jak : „Czarne Korki" (muzyka do tekstów Michała Zabłockiego), „Yoda" (muzyka filmowa z udziałem Marcina Świetlickiego), „Harmonijkowy Atak", "Little They Know" oraz „Gienek Loska Band". Pozostała dwójka (Agnieszka Sieńkowska, Paweł Zydroń) to bardzo utalentowani debiutanci, którzy swoje talenty rozwijają w błyskawicznym tempie, nie dając tym starszym nawet chwili oddechu. Wstęp wolny! Więcej TUTAJ.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-08-27
Data aktualizacji: 2014-08-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź