Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalne propozycje na weekend! [KONKURS]

Przepis na idealny weekend? Dobry koncert, wciągający film i szczypta teatru. Proszę bardzo! Teraz macie od nas kilka składników do wymieszania: muzycznie polecamy koncerty Rosalie i grupy Rebeka, filmowo - przedpremierę “Schyłku dnia” w MOS-ie, a teatralnie wysyłamy Was do Słowackiego. Dodajcie też troszkę komiksu z krakowskiego festiwalu! Szczegóły przygotowania znajdziecie poniżej, zapraszamy!

Fot. materiały prasowe/Teatr im. Juliusza Słowackiego

Ta dziewczyna szturmem wdarła się na polskie sceny klubowe! Rosalie zagra w piątek na Szpitalnej 1. Swoimi pierwszymi kompozycjami rzuciła nowe światło na rodzime R&B. Jeszcze przed oficjalnym debiutem zagrała na największych festiwalach w Polsce. Ten rok rozpoczęła od wydania płyty „Flashback” - spójnej i emocjonalnej płyty, która została dobrze przyjęta zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy. Piątkowy koncert będzie promował jej najnowsze wydawnictwo. Zachęcimy Was jednym - przy tej muzyce po prostu świetnie się tańczy! Początek o godz. 20.

Jak już jesteśmy przy tańcu, to w piątek mamy również drugą alternatywną propozycję. W Klubie Studenckim Żaczek zagra grupa Rebeka! Niedawno wydali swoją trzecią płytę pt. “Post dreams” - najbardziej piosenkowy album z dotychczasowych, pełen różnorodności, delikatnych ornamentów łączących się z potężną falą przesterowanych gitar i ciężkich bębnów. I są piosenki po polsku! W repertuarze nie powinno zabraknąć również takich hitów zespołu jak “Melancholia” czy “Nothing to give”. Koncert rozpocznie się o godz. 21.

Zmieniamy klimaty na bardziej klasyczne. Od wtorku do soboty trwa pierwsza edycja Festiwalu SZYMANOWSKI/POLSKA/ŚWIAT zorganizowanego przez Filharmonię Krakowską. Instytucja chce uhonorować twórczość swojego patrona. W Filharmonii w piątek o godz. 19:30 usłyszymy “Pieśni kurpiowskie” Szymanowskiego w wykonaniu Olgi Pasiecznik, Adama Struga oraz Harmonium Duo. Z kolei w sobotę o godz. 18 koncert symfoniczny, gdzie wystąpi Orkiestra Teatru Narodowego w Pradze. Poza muzyką bohatera festiwalu usłyszymy też utwory czeskich kompozytorów: Dvořáka i Janáčka. Polecamy!

Teraz zapraszamy na niedzielę do Chederu! Tam dokładnie o godz. 12 rozpocznie się cykliczny koncert “Klasyka w południe”. W ten weekend zagra tam Kwartet Amelior, a w ich repertuarze znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Felixa Mendelssohna czy Antona Weberna. To idealna okazja, by posłuchać muzyki klasycznej w bardziej niezobowiązujących okolicznościach, na luzie, podczas spotkania z rodziną czy przyjaciółmi. Polecamy!

W piątek o godz. 20 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki polecamy wyjątkowy seans - przedpremierowy pokaz węgierskiego filmu “Schyłek dnia” László Nemesa, czyli reżysera Oscarowego “Syna Szawła”. Co ciekawe, jedną z głównych ról w jego najnowszym filmie gra polski aktor, Marcin Czarnik. Film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Po seansie dyskusja z redaktorami portalu Filmawka!

“Zagraj to jeszcze raz Sam” to niezwykle zabawna, słodko-gorzka komedia pióra mistrza Woody’ego Allena. W najbliższy weekend możecie obejrzeć jej krakowską wersję na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego. To historia rozwiedzionego, neurotycznego intelektualisty w średnim wieku, który desperacko poszukuje nowej, idealnej partnerki. W związku z tym zasięga porad miłosnych u żony najlepszego przyjaciela i zjawiającego mu się w najmniej spodziewanych momentach Humphreya Bogarta. Spektakl zobaczycie w piątek i sobotę o godz. 18:30 na Dużej Scenie.

Już w sobotę i niedzielę 8. edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu! W programie przewidziane są spotkania autorskie z gośćmi z Polski i zagranicy, panele dyskusyjne, wykłady oraz warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży, a także pokaz filmów animowanych, pokaz cosplay i pokaz budowania z klocków Lego. Festiwal uświetni także wystawa przygotowana z okazji 60-lecia Smerfów. Nie zabraknie też giełdy komiksów, gdzie możecie uzupełnić swoje kolekcje o nowe nabytki! Zajrzyjcie koniecznie w weekend do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej. A szczegółowy program znajdziecie pod tym linkiem.

W tym tygodniu ciekawym wydarzeniem będą 19. Dni Tischnerowskie. Od środy do soboty zadajemy sobie pytanie: co chciał nam przekazać ks. Józef Tischner? W tym roku temat przewodni brzmi: “Człowiek. Nowe wyzwania”. Co z bogatego programu polecamy szczególnie? W piątek o godz. 17 na Scenie AST Robert Więckiewicz przeczyta fragment książki" Kot pilnujący myszy", a potem dyskusję z publicznością poprowadzą Agnieszka Foryś i Wojciech Bonowicz. W sobotę o tej samej porze w AST odbędzie się Gala Nagród im. Józefa Tischnera, gdzie rozmowę z laureatami: o. Ludwikiem Wiśniewskim, Łukaszem Garbalem, Lidią Niedźwiedzką-Owsiak i Jerzym Owsiakiem poprowadzą ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski. Bezpłatne wejściówki są do odbioru!

W Teatrze Groteska w ten weekend klasyka gatunku - "Skąpiec"! Wiecznie aktualna sztuka Moliera to komedia charakterów, intryg i wynikających z nich zabawnych sytuacji. Główny bohater Harpagon zaślepiony jest chorobliwą miłością do swojej wypełnionej pieniędzmi szkatułki i tak naprawdę nie ma dla niego w życiu innych wartości. Wszędzie wietrzy podstęp, że ktoś chce go okraść. Otaczają go sami pochlebcy i fałszywi doradcy, którzy kpią z niego w żywe oczy. Skąpstwo Harpagona, a także nieproporcjonalne do wieku amory stają na drodze jego dzieci Elizy i Kleanta, którzy pragną szczęśliwych, dyktowanych sercem, a nie pieniędzmi związków małżeńskich. Nic więc dziwnego, że starają się oni pokrzyżować jego plany. Spektakl możecie zobaczyć od piątku do niedzieli o godz. 19.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy, sobotni oraz niedzielny spektakl "Skąpiec" w Teatrze Groteska! Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Jakie inne sztuki Moliera są często wystawiane na scenach teatralnych na całym świecie? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 29 marca do godz. 12 w tytule maila wpisując GROTESKA oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Rzecz dzieje się wieczorem i w noc poprzedzającą rozprawę sądową, w której oskarżonym jest Dymitr Karamazow, a jednym ze świadków ma być jego przyrodni brat Iwan… Tak można rozpocząć opis spektaklu “Zmora” Teatru Mumerus, który możecie zobaczyć na ich scenie już w poniedziałek, 1 kwietnia o godz. 19. Spektakl jest oparty na fragmentach „Braci Karamazow” F. Dostojewskiego, wśród których najważniejszy to rozmowa z tytułową zmorą, jedną z najbardziej znanych sekwencji z literatury światowej. W specjalnie skomponowanej, małej przestrzeni Teatru Zależnego na Kanoniczej 1 rozgrywa się historia zbrodni. Bo „Bracia Karamazow” są także powieścią kryminalną.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na poniedziałkowy spektakl “Zmora” Teatru Mumerus (01.04.). Co zrobić, aby je wygrać? Odpowiedzcie na proste pytanie: Kiedy odbyła się premiera spektaklu "Zmora"? Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 29 marca do godz. 12 w tytule maila wpisując TEATR MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-03-26
Data aktualizacji: 2019-03-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź