Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wielkanocny rozkład jazdy - sprawdź, co dzieje się w Krakowie!

Wielkanoc to nie tylko dobry czas na spędzenie miłych chwil z rodziną przy stole. To również dobry czas, by zabrać rodzinę na jakieś ciekawe kulturalne wydarzenie! Mamy dla Was kilka propozycji na te zbliżające się świąteczne dni - sprawdźcie, co dzieje się w Krakowie w Wielkanoc!

Fot. materiały prasowe

Ten festiwal nieodłącznie kojarzy się ze świętami Wielkiej Nocy - w tym roku już po raz kolejny odbędą się Misteria Paschalia! To  jeden z najważniejszych festiwali poświęconych muzyce dawnej na świecie oraz najważniejsze artystyczne wydarzenie okresu Wielkiego Tygodnia w Polsce. Czego posłuchamy w tym roku? W Wielki Piątek o godz. 20 w Centrum Kongresowym ICE podczas koncertu “Tristes erant Apostoli” usłyszymy muzykę sakralną Antonia Noli, jednego z wielkich mistrzów neapolitańskich wczesnego baroku w wykonaniu m.in. Cappella Neapolitana. W sobotę o godz. 20 w Kopalni Soli Wieliczka wyjątkowy talent Pino De Vittorio, śpiewaka i aktora światowej sławy, pozwoli przywrócić głębokie emocje zawarte w tradycyjnych opracowaniach historii Męki Pańskiej. Z kolei w Poniedziałek Wielkanocny w ICE o godz. 18  podczas koncertu “Festa Napolitana” posłuchamy przekroju muzycznego Neapolu na przestrzeni wieków. Szczegółowy program festiwalu na stronie.

W Poniedziałek Wielkanocny w Kinie Mikro z okazji Światowego Dnia Ziemi zobaczymy dwa wyjątkowe tytuły. Najpierw o godz. 15 czeka nas seans “Królestwa”, dokumentu, w którym twórcy zapraszają nas do niezwykłego świata prapuszczy, aby oczami jej mieszkańców odkryć przed nami historię natury, naszego kontynentu i człowieka od epoki lodowcowej do czasów współczesnych. Puszcza Białowieska w całej swojej krasie! Z kolei o godz. 18:45 przedpremiera filmu “Kobieta idzie na wojnę", przebojowej komedii, która zelektryzowała publiczność festiwalu filmowego w Cannes. Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „kobieta z gór”, samotnie wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

Również w świąteczny poniedziałek w Kinie pod Baranami przedpremierowo zobaczymy “Tajemnice Joan” - fascynującą opowieść szpiegowską z elementami romansu. W roli Joan Stanley legenda brytyjskiego kina - Judi Dench. Rok 2000, przedmieścia Londynu. Spokojne życie starszej pani, Joan Stanley, przyjmuje nieoczekiwany obrót, kiedy zostaje aresztowana przez MI5 i oskarżona o szpiegostwo na rzecz komunistycznej Rosji. Rok 1938. Młoda Joan studiuje fizykę w Cambridge. Nieśmiała i łatwowierna dziewczyna szybko daje się uwieść uroczemu i tajemniczemu Leo, który wkrótce staje się jej przewodnikiem po obcym, ale intrygującym świecie ideologii komunistycznej. Seans o godz. 19.

Również w Kinie pod Baranami w Poniedziałek Wielkanocny zobaczymy specjalny pokaz filmu  “Bosch - ogród snów” poświęconego w całości jednemu z najbardziej zagadkowych obrazów w historii malarstwa - “Ogrodowi rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha. O tym wielkim niderlandzkim malarzu, wiadomo stosunkowo niewiele. Jego biografia do dziś pozostaje zagadką, podobnie jak wiele stworzonych przez niego dzieł. W odkrywaniu tajemnic malarza i jego dzieł towarzyszą widzowi znane postacie świata kultury - m.in. pisarze Orhan Pamuk i Salman Rushdie, śpiewaczka operowa Renée Fleming, muzyk Ludovico Einaudi oraz wielu historyków sztuki. Seans o godz. 21.

Poniedziałek będzie obfitował w kinowe przedpremiery! W Kice o godz. 20:45 zobaczymy "Podwójne życie" Oliviera Assayasa, które na polskie ekrany wejdzie dopiero 17 maja. Swoimi bohaterami uczynił Assayas członków paryskiej bohemy, przeżywających właśnie kryzys wieku średniego. Leonard, pisarz snobujący się na bycie offline, pragnie wydać kolejną powieść, będącą zapisem romansu z pewną aktorką. Jego wydawca, przystojny karierowicz Alain, odrzuca książkę, bo o wiele bardziej pasjonuje go teraz świat e-booków, a dokładnie atrakcyjna doradczyni do spraw digitalizacji. Alainowi umyka więc, że jego żona, marząca o ambitnej roli serialowa aktorka Selena (Juliette Binoche) spotyka się z pewnym pisarzem, którego partnerka także nie wie o zdradzie, bo jest zbyt zajęta ogarnianiem PR–u prowadzącego podwójne życie polityka…

Co prawda w Wielkanocną Niedzielę i Poniedziałek oddział główny Muzeum Narodowego jest zamknięty, ale za to jeśli chcecie ich odwiedzić, to w Wielką Sobotę macie czas od 10 do 14, a w piątek do godz. 17! A wystawa “Wajda” zbiera świetne recenzje i warto na nią pójść! Ekspozycja  jest oparta na wspaniałych artefaktach pozostawionych przez Andrzeja Wajdę: scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach czynionych podczas procesu twórczego, rekwizytach i kostiumach, projektach scenografii i dokumentach produkcyjnych. Dla kinomanów to pozycja obowiązkowa!

Z kolei Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza w Wielki Piątek do godz. 18, a w Wielką Sobotę od godz. 10 do 14. A warto się wybrać na ich najnowszą wystawę “Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje”. Poznamy na niej historię urządzeń wykorzystywanych do przesyłania tajnych informacji. Możecie tam obejrzeć zabytkowe sprzęty telekomunikacyjne (telegraficzne, telefoniczne, radiowe), z których korzystało między innymi wojsko, wywiad czy demokratyczna opozycja. Te właśnie urządzenia niejednokrotnie zmieniały bieg historii. Na stanowiskach interaktywnych będzie okazja, by między innymi sprawdzić się w roli szpiega, podjąć próbę złamania szyfru czy namierzyć wrogą radiostację. Polecamy!

W Poniedziałek Wielkanocny w Kijów.Centrum zobaczymy kolejną retransmisję z The Metropolitan Opera! Tym razem będzie to spektakl „Adriana Lecouvreur” ze słynną rosyjską śpiewaczką Anną Netrebko w tytułowej roli. Kulisy teatru, intryga, miłość i postać historyczna wielkiej XVIII-wiecznej paryskiej aktorki Adrienne Lecouvreur to składniki idealnego libretta operowego. Gwiazda francuskiej sceny teatralnej rzeczywiście była nie tylko cenioną za naturalność i wdzięk aktorką, ale także kochanką marszałka Maurycego Saskiego, syna Augusta Mocnego. Współcześni podejrzewali i przekazali to następnym pokoleniom, że aktorka została zamordowana przez rywalkę – księżnę de Bouillon – przy pomocy bukietu fiołków nasączonych trucizną. Na podstawie tej legendy Francesco Cilèa skomponował swoją niezwykle melodyjną operę. Początek o godz. 18.

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-04-17
Data aktualizacji: 2019-04-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź