Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jubileuszowe obchody w opactwie Benedyktynów w Tyńcu (zdjęcia)

970-lecie fundacji klasztoru i 75-lecie powrotu do Tyńca - benedyktyni w tym roku świętują dwie rocznice i z okazji tego święta przygotowali atrakcje dla gości, którzy ich odwiedzą. Zobaczcie jak wygląda program obchodów. I koniecznie obejrzyjcie zdjęcia wzgórza tynieckiego w obiektywie Wojtka Kaczówki, fotografa, którego historię znacie już z Newslettera Kraków.pl.

W 2014 roku najstarszy, istniejący klasztor w Polsce obchodzi kolejną okrągłą rocznicę założenia klasztoru. Mnisi przybyli na wzgórze tynieckie w 1044 roku, tworząc w pobliżu Krakowa jeden z najważniejszych ośrodków benedyktyńskich w Polsce. Zmuszeni do opuszczenia opactwa w 1816 roku, powrócili na wzgórze w 1939 roku. Dziś, chcąc przybliżyć mieszkańcom Krakowa i turystom, historię opactwa i jego znaczenie na przestrzeni wieków, benedyktyni zapraszają na wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów.

I tak w maju zostanie otwarta wystawa w sieni przy krużgankach. Ekspozycja prezentować będzie w sposób przekrojowy dzieje opactwa tynieckiego od momentu powstania po czasy współczesne, zestawione zostaną w sposób lustrzany obecne i historyczne widoki opactwa.

Natomiast 29 czerwca w święto śś. apostołów Piotra i Pawła, patronów kościoła i klasztoru, zaplanowano oficjalne obchody 970-lecia fundacji klasztoru połączone ze spektaklem słowno-muzycznym „Kazania Świętokrzyskie". Oryginalny tekst  „Kazań świętokrzyskich", najstarszego zachowanego zabytku prozy religijnej w języku polskim z 1. poł. XIV w., to arcydzieło średniowiecznego kaznodziejstwa, narodowa relikwia staropolszczyzny, jeden z najcenniejszych skarbów Biblioteki Narodowej. Autorem muzyki do tego widowiska będzie Józef Skrzek. Wykonawcy to: Józef Skrzek, Marek Piekarczyk (TSA), Apostolis Anthimos (SBB), Włodzimierz ,,Kinior'' Kiniorski, Marcin Brykczyński, chór męski OKTOICH przy Cerkwi Prawosławnej św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu.

Kolejne wydarzenie ruszy 30 lipca. Będzie to otwarcie wystawy „Tyniec w malarstwie i rycinie" w dniu powrotu benedyktynów do Tyńca, czyli prezentacja obrazów i grafik przedstawiających historyczne widoki, pochodzące ze zbiorów opactwa tynieckiego, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert sholi benedyktynów tynieckich

9 października natomiast obchodzona będzie rocznica konsekracji kościoła gotyckiego. W tym czasie zaplanowano wernisaż wystawy ekslibrisów tworzonych co 5 lat specjalnie na kolejne okrągłe rocznice opactwa tynieckiego.

Listopad 2014 – będzie to czas uroczystego przywrócenie do kościoła elementów barokowego wyposażenia: 2 medalionów wraz z podtrzymującymi je alegoriami oraz figury apostołów Piotra i Pawła z chóru muzycznego. Kościół po II wojnie światowej został ogołocony z dużej części wyposażenia i dopiero w latach 90-tych XX wieku została przeprowadzona konserwacja ołtarza i ambony. Następnie na długie lata proces odnowy kościoła został wstrzymany, a rzeźby stanowiące część wyposażenia stopniowo niszczały. Dzięki dotacji z funduszy publicznych udało się uratować grupę barokowych rzeźb przed zniszczeniem, a w listopadzie tego roku wrócą one do kościoła dopełniając ikonograficzny i artystyczny program wnętrza.

Wiecej informacji na temat tych wydarzeń znajdziecie na stronie: instytut.benedyktyni.com


A oto galeria zdjęć opactwa benedyktynów w Tyńcu autorstwa WOJTKA KACZÓWKI:

Tyniec1
Tyniec1 Wojtek Kaczówka
Tyniec2
Tyniec2 Wojtek Kaczówka
Tyniec3
Tyniec3 Wojtek Kaczówka
Tyniec4
Tyniec4 Wojtek Kaczówka
Tyniec5
Tyniec5 Wydawnictwo Literackie
Tyniec6
Tyniec6 Wojtek Kaczówka
Tyniec7
Tyniec7 Wojtek Kaczówka
Tyniec8
Tyniec8 Wojtek Kaczówka
Tyniec9
Tyniec9 Wojtek Kaczówka
Tyniec10
Tyniec10 Wojtek Kaczówka
Tyniec11
Tyniec11 Wojtek Kaczówka
Tyniec12
Tyniec12 Wojtek Kaczówka
Tyniec13
Tyniec13 Wojtek Kaczówka
Tyniec1
Tyniec2
Tyniec3
Tyniec4
Tyniec5
Tyniec6
Tyniec7
Tyniec8
Tyniec9
Tyniec10
Tyniec11
Tyniec12
Tyniec13
pokaż metkę
Autor: PAULINA POLAK
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-03-31
Data aktualizacji: 2014-04-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź