SPACER 9: Pozostałe atrakcje

 

Kraków kulturalny

Kraków to dziś najbardziej kulturalne z polskich miast, światowa wizytówka polskiego dziedzictwa historycznego. W ostatnich latach miasto zasłynęło też ze spektakularnych inwestycji: nowoczesne muzea, stadiony, centrum kongresowe, hala sportowa. Ten rozmach współgra z rozwojem życia kulturalnego – krakowskie festiwale wyrobiły sobie w ostatnich latach światową markę: Misteria Paschalia i Opera Rara, Festiwal Muzyki Polskiej i Sacrum Profanum, Letni Festiwal Jazzowy i Unsound. Każdego roku ściągają wielotysięczną publiczność.

Kraków, Miasto Literatury UNESCO, miasto pisarzy, ma największe w kraju Targi Książki, a także literackie festiwale – Czesława Miłosza i Josepha Conrada; tu najlepsze polskie teatry rywalizują w festiwalu Boska Komedia, tu ArtBoom Festival śmiało wprowadza sztukę najnowszą w historyczną tkankę zabytkowego centrum. Off Camera, Krakowski Festiwal Filmowy czy Festiwal Muzyki Filmowej – wypełniający swoimi gigantycznymi widowiskami przestrzeń Tauron Areny Kraków – przyciągają twórców, którzy wielokrotnie tu potem wracają.

Wpisujący się w tradycje Kazimierza i wielokulturowej Galicji Festiwal Kultury Żydowskiej, taneczny trans podczas imprezy sylwestrowej na Rynku – wszystko to przekonuje, że Kraków przez cały rok dostarcza wrażeń różnorodnych i jedynych w swoim rodzaju.

Pracować patrząc na Wawel

Trzy dni w Krakowie można spędzić również niezwykle… pracowicie, i to wcale nie rezygnując z poznawania miasta. Bogactwo zabytków, wyjątkowa różnorodność restauracji i hoteli, malowniczy i pełen atrakcji region, zaplecze uniwersyteckie i intelektualne – to dzięki tym atutom Kraków przyciąga gości biznesowych. Właśnie to miasto wybierają na miejsce spotkań w ramach konferencji czy kongresów.

Popularność Krakowa w tej dziedzinie przerosła wszelkie oczekiwania po otwarciu w 2014 roku Centrum Kongresowego ICE Kraków. Ulokowana na prawym brzegu Wisły niezwykła bryła budynku – z przeszklonym foyer, otwierającym przed uczestnikami wydarzeń spektakularny widok na Wawel i Kazimierz – stała się kolejnym symbolem Krakowa nowoczesnego i otwartego na przyjezdnych, ale też i obiektem nieustannego zainteresowania mieszkańców. W ICE Kraków można zorganizować wydarzenie nawet dla trzech tysięcy gości. Sala Audytoryjna, uznana za jedną z najlepszych w kraju, pomieści 1800 osób i jest miejscem prestiżowych koncertów, w Sali Teatralnej oraz innych przestrzeniach budynku odbywają się liczne spektakle, pokazy, wydarzenia targowe i festiwalowe. A wszystko to jest możliwe w sercu miasta, z dogodnym dojazdem do lotniska i autostrady.

Turystyka kulinarna i klubowa

W publikowanym corocznie prestiżowym przewodniku Michelina znaczącą rolę odgrywają dwa polskie miasta – Warszawa i Kraków, ale to właśnie do Krakowa przyjeżdża się specjalnie po to, by odwiedzić historyczną, kultową, swoją ulubioną albo – przeciwnie – całkiem nową, restaurację. Niespotykane w innych polskich miastach zagęszczenie restauracji, jadłodajni, kawiarni, pubów i klubów w atrakcyjnych turystycznie dzielnicach, wraz z naturalną w tych warunkach konkurencją sprawiają, że nigdzie w kraju nie można lepiej zjeść, napić się czy bawić – niejednokrotnie w jeden wieczór odwiedzając kilka, a nawet kilkanaście miejsc.

Ten iście śródziemnomorski fenomen sprawia, że jak nigdzie indziej życie towarzyskie i kulturalne tętni tu, zwłaszcza w weekendy, do wczesnych godzin porannych. W egalitarnym, wielojęzycznym tłumie bawią się studenci i biznesmeni, mieszkańcy i przyjezdni. Krakowscy zaś mistrzowie przygotowują potrawy niemal wszystkich narodów i kultur, umiejętnie łącząc w swoim menu kuchnię francuską czy włoską ze szlachetnymi tradycjami narodowymi. Wiele restauracji obala międzynarodowy mit pierogów jako największego wkładu Polaków w światową kuchnię, przypominając legendarne polskie zupy, sosy, dziczyznę… Pierogi mają natomiast w Krakowie swój wielki letni festiwal, podczas którego kucharze uwalniają fantazję w komponowaniu nowych smaków tej – wydawałoby się – prostej potrawy.

Przybysze szukający kulinarnego kolorytu nie wyjadą z Krakowa zawiedzeni: restauracje, puby, kluby, liczne food trucki – w całym mieście utrzymują wysoki poziom i gromadzą stałą klientelę. Zwykle już pierwszy rzut oka pozwala ocenić, czy dane miejsce odpowiada konkretnym upodobaniom. Właściciele starają się nadać swoim lokalom indywidualny rys, często tematyczny, z reguły niecodzienny i zaskakujący. Niemal w każdym takim miejscu można natknąć się na koncert, wystawę czy akcję artystyczną.

Na sportowo

Cracovia Maraton, finałowe wyścigi Tour de Pologne, unikatowy w Polsce tor kajakarstwa górskiego Kolna, wielkie tradycje i nowoczesne stadiony klubów piłkarskich Wisła i Cracovia – sportowe oblicze miasta jest znane kibicom od wielu lat. Przyjazd pod Wawel, łączący atrakcje kulturalne czy kulinarne ze sportowymi, stał się popularną formą turystyki szczególnie od 2014 roku, po otwarciu Tauron Areny Kraków – hali widowiskowo-sportowej, największej w Polsce i jednej z najnowocześniejszych w Europie.

Hala mieści się w połowie drogi między centrum miasta a Nową Hutą – dojazd tramwajem z okolic Rynku Głównego trwa zaledwie kilkanaście minut. Na trybunach może zasiąść blisko dwadzieścia tysięcy osób. Sportowcy chwalą sobie gorący doping i niezapomnianą atmosferę na arenach wypełnionych barwnym tłumem kibiców. Hala niemal natychmiast po otwarciu stała się miejscem wydarzeń sportowych o najwyższej, międzynarodowej randze, by wspomnieć mistrzostwa świata w piłce siatkowej w 2014 roku czy mistrzostwa Europy w piłce ręcznej na początku roku 2016.

Od samego początku Tauron Arena Kraków gości również światowe gwiazdy rocka i popu. Entuzjastycznie przyjmowane, po występach w tym miejscu często na portalach społecznościowych dają one potem wyraz swojemu zauroczeniu Krakowem.

Turystyka pielgrzymkowa

Kraków – od wieków centrum polskiej państwowości, jest także sercem polskiego chrześcijaństwa. Tutaj w zabytkowych kościołach znajdują się słynące łaskami obrazy i relikwie, tu kultywowane są dawne tradycje religijnych zgromadzeń i klasztorów, tu procesje i msze święte na wolnym powietrzu gromadzą dziesiątki i setki tysięcy wiernych. Z tym miastem związane było życie licznego grona świętych i błogosławionych – od uwiecznionych w powszechnej historii świętych Stanisława ze Szczepanowa i królowej Jadwigi, po mniej znanego, kanonizowanego w 2010 roku ks. Stanisława Sołtysa zwanego Kazimierczykiem (żyjącego w XV wieku). Wielu z nich znalazło miejsce swojego spoczynku w krakowskich kościołach i nekropoliach. W klimacie tego miasta kształtowała się osobowość Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II – kanonizowanego 27 kwietnia 2014 roku – który zawsze tu wracał i tu spotykał się z milionami Polaków. Wreszcie w Krakowie, 10 minut tramwajem od Rynku Głównego, znajduje się sanktuarium w Łagiewnikach – jedno z największych w tej części Europy, światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego i miejsce pamięci o św. Faustynie Kowalskiej.

Trudno się zatem dziwić, że to właśnie w Krakowie w 2016 roku odbyły się Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, a do miasta zjechały prawie 3 miliony pielgrzymów z całego świata.

Za miastem

Nie należy również zapominać o popularnych celach wycieczek poza Kraków, w malownicze dolinki jurajskie, do Ojcowa i Pieskowej Skały albo w miejsca wpisane – obok historycznej zabudowy krakowskiego Starego Miasta – na listę światowego dziedzictwa UNESCO: do Muzeum w Oświęcimiu i kopalni soli w Wieliczce i Bochni. Te ostatnie, mimo że wymagają niemal całodniowych wyjazdów, traktowane są często – zwłaszcza przez zorganizowane grupy – jako obowiązkowe punkty programu podróży. Na tę samą listę UNESCO wpisano także drewniane budownictwo regionu i słynne sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej z niezwykłą drogą krzyżową. Pielgrzymi dotrą również z pewnością do Wadowic, rodzinnej miejscowości Jana Pawła II.

Zaledwie 100 kilometrów dzieli miasto od Tatr i Zakopanego – nazywanego zimową stolicą Polski, od kameralnych, urokliwych Pienin, ze znanymi kurortami – Szczawnicą i Krynicą, a także od niezatłoczonych górskich szlaków Beskidów. Parki narodowe – Tatrzański, Pieniński, Gorczański i Babiogórski – to najcenniejsze obszary przyrodnicze i krajobrazowe położone w Małopolsce.

Kultywowane wszędzie lokalne tradycje i rozbudowana baza turystyczna sprawiają, że Małopolska wyjątkowo sprzyja wypoczynkowi w kontakcie z naturą.

 

Data: 2017-04-30 Pokaż metkę
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych